Kdo bude nejlepší mladý chemik České republiky?

27.5.

Kdo bude nejlepší mladý chemik České republiky?


Největší oborová soutěž svého druhu vrcholí: 1. června 2016 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskuteční čtvrtý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.
Soutěž je určena žákům devátých tříd základních škol a její regionální kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech: SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SŠLCH Olomouc, SPŠCHG Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary. Celkem se klání v tomto školním roce zúčastnilo téměř 12 000 žáků. Čtyřicet nejlepších po absolvování tří regionálních kol postoupilo do celostátního finále.


„Celostátní finále představuje vysoce prestižní událost a završuje spolupráci všech stupňů školství s průmyslovými podniky, které soutěž v průběhu roku podporovaly,“ konstatuje Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Dnešní finalisté jsou intelektuální elitou své generace, a protože naše fakulta nabízí ideální podmínky pro jejich další růst, s mnohými z nich se jistě za pár let potkáme jako s našimi studenty,“ doplňuje profesor Kalenda.


Na talentované chemiky čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání testů i praktické úlohy je týmovou prací pedagogů pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.


Mladí chemici ale nebudou jen soutěžit. „Pro odlehčení atmosféry jsme připravili přitažlivý doprovodný program v podobě vystoupení bublináře Matěje Kodeše. Ten kromě vlastní exhibice nabídne i praktický workshop a zvídavé zájemce zasvětí do svého umění. Proběhnou také exkurze v prostorách fakulty nebo ukázky efektních pokusů,“ přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která celostátní kolo organizačně zajišťuje.


Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční na akademické půdě za přítomnosti místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové a řady dalších čestných hostů. Díky partnerům finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, iPad, dotykový telefon nebo elektronickou čtečku. S velkorysou nabídkou přišla pořádající fakulta: pro prvních pět finalistů připravila příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.


„Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR vzbuzuje stále větší zájem nejen u žáků základních škol, ale i u personalistů průmyslových firem. V letošním roce získalo celostátní finále nového významného partnera, kterým je společnost Dow Europe. Do budoucna bychom rádi zapojili i další firmy a zahájili spolupráci s ministerstvem školství. Mladý chemik je totiž klíčovou aktivitou v popularizaci chemie u nastupující generace a z dlouhodobé perspektivy pomáhá řešit aktuální nedostatek středoškolsky vzdělaných odborníků v oboru chemie na trhu práce,“ uzavírá Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, generálního partnera celostátního finále.
Více informací na: www.mladychemikcr.cz


Poděkování partnerům
Pořadatel celostátního finále:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice
Generální partner:
Svaz chemického průmyslu ČR
Partner:
Dow Europe GmbH
Marketingový partner:
Czech marketing, s.r.o.
Mediální partneři:
CHEMAGAZÍN, s.r.o., 5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník, Radio Haná, Televize Přerov s.r.o.
Pořadatelé regionálních kol:
Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium Ostrava, Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary a Střední průmyslová škola Otrokovice

Partneři regionálních kol:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., Spolchemie, a.s., Unipetrol, a.s.,Teva Czech Industries s.r.o., Farmak, a.s., Glanzstoff – Bohemia s.r.o., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., Oncomed Manufacturing a.s., Synthon, s.r.o., Zentiva Praha, BorsodChem MCHZ, s.r.o., DEZA, a.s., Fatra, a.s., CS CABOT, spol. s r. o., Hexion Specialty Chemicals, a.s., Sokolovská uhelná, a.s., Continental Barum, s.r.o. Otrokovice, Biocel Paskov, a.s., Ústecký kraj, Zlínský kraj, Odborový svaz ECHO, Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka, Alfredo catering, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s. r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner s r.o., ABL&E – JASCO, Eppendorf Czech & Slovakia, s.r.o., BIO-RAD spol. s r.o., AGROFERT, a.s., MERKAT,spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., ZO OS Echo Synthesia, KAVALIERGLASS, a.s., Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

17.10.

Zájem dětí o vědu a techniku v kraji stoupá

Pardubický kraj zahájil 17. září 2007 nový projekt, jehož cílem je podpořit zájem talentovaných dětí o vědu a techniku.

Vzdělání celý článek
23.1.

Výměna zkušeností s absolventy je pro další výuku vysokoškolsky vzdělaných odborníků v dopravě pro dopravní fakultu významnou zpětnou vazbou.

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice si uvědomuje, že v rámci zkvalitnění výuky je nezbytné brát v úvahu podněty, nápady a vlastní zkušenosti z pracovního prostředí absolventů. Ty mohou přispět k ještě lepší konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce.

Vzdělání celý článek
12.11.

O tisíce cenných knih piaristického řádu bude pečovat Fakulta restaurování Univerzity Pardubice

Soubor klášterní knihovny obsahuje celkem 8 875 knih z řady vědních oborů, např. teologie, historie, lingvistiky, architektury, pedagogiky, geografické topografie, astronomie či poezie. Sbírka má i cenné exempláře, které jsou ve španělském jazyce, nachází se v ní také italské cestovní průvodce, spisy o Americe či dopisy zakladatele řádu Josefa Kalasanského.

Vzdělání celý článek
7.11.

Úspěšní žáci a studenti dnes převzali ocenění za jejich píli

Komise pro výchovu a vzdělávání každoročně oceňuje úspěšné žáky pardubických základních a středních škol. Oceňováni jsou všichni ti, kteří se umístili na předních místech v krajských, národních i mezinárodních vědomostních, uměleckých a sportovních soutěžích a olympiádách. Všem byl dnes předán pamětní list i finanční odměna.

Vzdělání celý článek
10.4.

Studenti-historici z Univerzity Pardubice jedou soutěžit se svými studiemi do Českých Budějovic

„Při výběru studentů jsme kladli důraz na vědeckou přínosnost studie, aktuálnost tématu vzhledem k současným badatelským trendům a také schopnost své téma řádně ústně prezentovat. Dvojice těchto studentů nás zaujala především proto, že beze zbytku splňují tato kritéria, jejich práce jsou navíc psány svěžím kultivovaným jazykem se zaujetím pro zvolené téma a vyznačují se na úrovni magisterského studia nadstandardní odbornou erudicí,“ doplňuje doktor Prchal.

Vzdělání celý článek
13.5.

Univerzita se zúčastní veletrhu „Svět knihy"

Univerzita Pardubice se zúčastní mezinárodního knižního veletrhu „Svět knihy - Praha 2009“

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting