Kraj připomínkuje návrh reformy školství

22.12.

Kraj připomínkuje návrh reformy školství

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy na tiskové konferenci představilo reformu financování regionálního školství. Návrh nového modelu školství zpřístupnilo na webových stránkách ministerstva. Zároveň otevřelo diskuzi se zainteresovanými partnery – kraji, Svazem měst a obcí, asociacemi a sdruženími. Koncepční záměr změny sytému financování komentoval v úterním přímém přenosu ČT24 hejtman Radko Martínek. Připomínky hejtmana Martínka směřovaly například k ideálnímu počtu dětí ve třídách: „Pokud poklesne počet žáků pod stanovený limit, tak kraje určitě nebudou mít prostředky na to, aby dofinancovaly tuto ztrátu.“ Vyjádřil obavu z toho, že se nový model dotkne zejména základních škol v kraji. Reforma financování by se dotkla v Pardubickém kraji 65 škol, z toho 34 nově. Navrhovaný systém je vstřícný pro mateřské školy a pro malotřídky. To, jaké budou optimální či minimální počty žáků, vzejde až z diskuze. „Ta má být na úrovni krajů ukončena 12. ledna 2012 a následně vyhodnocena,“ uvedl Jiří Hlava z odboru školství. „Předloženým návrhem reformy financování je zřizovatel postaven do pozice pouhého „dofinancovatele“ .bez možnosti provést optimalizaci svých škol a jejich oborové struktury s dostatečným předstihem. Neumožňují to však ani stávající právní předpisy,“ upozornil hejtman na slabá místa návrhu. Domnívá se, že přerozdělování finančních prostředků by mělo zůstat v kompetenci krajů, které umí zohlednit specifické potřeby v rámci daného území.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

12.4.

Díky novým pomůckám bude gymnastika pro děti zábavou

V Základní škole Pardubice-Polabiny, npor. Eliáše 344 mají nové gymnastické pomůcky, barevnější, bezpečnější a variabilnější. Město jejich nákup z Programu podpory sportu podpořilo formou provozního příspěvku ve výši 120 tisíc korun, v rámci pilotního projektu si je navíc během jednoho roku budou moci vyzkoušet, případně zapůjčit i ostatní pardubické základní školy.

Vzdělání celý článek
15.11.

V Žamberku se budou od příštího roku nově učit klempíři. Úspěšná spolupráce s Bühlerem pokračuje

„Zaměření oboru je v regionu jedinečné a vhodně doplňuje současnou nabídku školy o další strojírenský obor, který bude mít vysokou uplatnitelnost absolventů na trhu práce.

Vzdělání celý článek
2.10.

Univerzita Pardubice zahajuje 65. akademický rok

Vlastní zahájení výuky a akademického roku letos významně narušilo anonymní oznámení a následně řada mimořádných a složitých opatření, které v souvislosti s tím Policie ČR a vedení univerzity muselo přijmout včetně zrušení výuky v pondělí a úterý 29. a 30. září. Ochromily chod vysoké školy, nepříjemně zasáhly život vysokoškoláků, práci zaměstnanců a pobyt všech návštěvníků Univerzity Pardubice i působení externích subjektů v univerzitních areálech.

Vzdělání celý článek
6.10.

Základní škola Závodu míru se zapojila do projektu Škola dotykem

Bude ji využívat jedna šestá a jedna devátá třída pardubické školy pro výuku zeměpisu, přírodopisu, fyziky, angličtiny a francouzštiny.

Vzdělání celý článek
19.1.

Jak začlenit lidi do běžného života? Odpoví v Pardubicích lednová studentská vědecká Kavárna Universitas.

Důležitá je akceptace multioborového přístupu k porozumění a následnému řešení problematiky začleňování lidí do běžného života. Na Univerzitě Pardubice, zejména pak na její Fakultě filozofické, proto pomáhají vytvářet síť odborníků a laiků se silně vyvinutým smyslem pro sociální práci, kteří rozvíjejí tyto aktivity s využitím nejnovějších poznatků z výzkumu činnosti mozku a tzv. neurověd včetně neuropedagogiky.

Vzdělání celý článek
19.3.

Rozhodovala znalost součástek i zručnost

„Soutěž má velmi dobrou úroveň. Svědčí o tom výsledky z praktické části soutěže, kde byli účastníci nejúspěšnější. Jsem rád, že se tři školy dokáží prostřídat v rámci organizace regionálního kola a navíc posílají své pedagogy jako rozhodčí,“ dodal Bohumil Bernášek

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting