Letošní Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru chemie získal Jan Macák z Fakulty chemicko-technologické

11.5.

Letošní Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru chemie získal Jan Macák z Fakulty chemicko-technologické

Prestižní Cenu Neuron pro vědce do čtyřiceti let získal letos mladý vědec z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Dr.-Ing. Jan Macák. Cenu převzal ve středu 6. května 2015 v Praze. Cena je udělována za vynikající vědecké výsledky a jako ocenění za dosavadní vědecko-výzkumnou práci.
Cenu uděluje Nadační fond Neuron, což je nezisková organizace, která rozvíjí své aktivity a podporu zejména v oblasti vědy a výzkumu. Finanční částkou 250 tisíc odměňuje nejlepší vědce v oboru fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy.


Jan Macák z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice obdržel letošní cenu právě v oblasti chemie. „Je to pro mne mimořádně prestižní ocenění a jsem samozřejmě velmi potěšen. Získávám jej za své vědecké výsledky v syntéze a využití nanotrubic oxidu titaničitého. Nanotrubicím se věnuji od roku 2003 velmi intenzivně a hned na začátku jsem měl štěstí na nové a významné výsledky, které se později dařilo dále rozvíjet,“ říká k ocenění Dr.-Ing. Jan Macák. „Musím také vyjádřit vděčnost za podporu všem svým dosavadním vedoucím a poděkovat za spolupráci svým kolegům, bez nichž bych se ve vědeckém světě nedostal tam, kde jsem. Ocenění je pro mě významným impulsem pro další práci, zejména pro hledání zajímavých aplikací nanotrubic napříč různými obory.“


Atraktivnost vědeckého zaměření Dr. Macáka a význam jeho dosavadních výsledků dokazuje také fakt, že je jediným z České republiky, který získal v roce 2014 finanční podporu Evropské výzkumné rady (ERC), když uspěl se svým projektem v oblasti fyzikálních a materiálových věd. Multidisciplinární projekt Jana Macáka z Univerzity Pardubice přináší nový koncept solárních článků, který kombinuje právě nanotrubice oxidu titaničitého s vhodnými anorganickými a organickými chromofory, přičemž toto spojení má vést k účinné konverzi solární energie na energii elektrickou. Projekt má za cíl také vyvinout vhodné depoziční metody pro precizní povrchové úpravy nanotrubic s cílem rozšířit jejich aplikační využití.


Dr.-Ing Jan Macák převzal Cenu Neuron pro mladé vědce na slavnostním večeru ve středu 6. května 2015 v divadle Archa v Praze.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

29.9.

V Dobrušce se vyučuje opravdu moderně

To není utopie ale scéna, kterou nyní můžete běžně zažít v obou dobrušských středních školách.

Vzdělání celý článek
31.1.

Univerzita Pardubice otevřela novou jídelnu za tři milióny korun

Toto moderní stravovací zařízení vzniklo rekonstrukcí a dvorní vestavbou u pravého křídla novější části objektu. Výstavbu, která přišla na tři milióny korun, jsme financovali z našeho institucionálního rozvojového plánu.

Vzdělání celý článek
2.9.

Začátek školního roku i pro dospělé

Od 3. do 5. září mohou zájemci navštívit od 9.00 do 18.00 hodin stan na náměstí Republiky před Domem techniky v Pardubicích.

Vzdělání celý článek
25.9.

Studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se účastní mezinárodní putovní výstavy Figurama 13

V roce 2013 byly v rámci projektu Figurama 13 realizovány již tři výstavy. Úvodní výstava letošního ročníku proběhla v březnu v prostorách Nové budovy Fakulty architektury ČVUT Praze.

Vzdělání celý článek
30.3.

Poslední šance přihlásit se do bakalářského studia na tři fakulty Univerzity Pardubice – do konce března

Na navazující dvouleté magisterské a tříleté doktorské studium se mohou zájemci hlásit na fakultách Univerzity Pardubice i nadále – ve vyhlášených termínech v průběhu 2. a 3. čtvrtletí t.r., termíny se na jednotlivých fakultách liší:

Vzdělání celý článek
15.4.

Králícké gymnázium neotevře první ročník

Bude velmi těžké dodržet to, co jsme slíbili, když jsme o gymnáziu rozhodovali.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting