Mladý chemik zaznamenal rekordní účast: soutěžilo dvanáct tisíc žáků

11.3.

Mladý chemik zaznamenal rekordní účast: soutěžilo dvanáct tisíc žáků

Mladý chemik zaznamenal rekordní účast: soutěžilo dvanáct tisíc žáků
Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR se těší stále větší popularitě. Na regionální úrovni se letošního klání zúčastnilo téměř dvanáct tisíc žáků základních škol. Čtyřicet nejlepších postoupilo do celostátního finále.
Soutěž je určena žákům devátých tříd a jejím cílem je představit chemii jako perspektivní studijní i pracovní obor. Oblastní kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech a skládala se z testu teoretických znalostí a prověrky laboratorních dovedností. Míra účasti v druhém kole, jež pořádaly střední odborné školy v jednotlivých regionech, rozhodla o počtu postupujících do celostátního finále. Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat šest soutěžících. Po pěti žácích vyšle SPŠCH Brno a MSŠCH Praha, čtyři pak SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SPŠCHG Ostrava a ISŠ-COP Valašské Meziříčí. Tři postupující připadli SŠLCH Olomouc a SUPŠ Karlovy Vary, dva finalisté budou zastupovat SPŠ Otrokovice. „Stále rostoucí obliba Mladého chemika je dána jednak zábavným charakterem soutěže a jednak hodnotnými cenami, které lze získat už během oblastních kol. Za to patří poděkování všem firmám a společnostem, podporujícím klání v domovských regionech,“ vysvětluje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizačně zajišťuje.
Čtvrtý ročník celostátního finále se uskuteční 1. června 2016 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Soutěžící absolvují test teoretických znalostí a zkoušku praktických dovedností v laboratoři. „Zadání teoretické i praktické části úloh je týmovou prací pedagogů naší fakulty. Při tvorbě otázek respektujeme Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, takže finalisté by neměli narazit na neprobíranou látku. Všem učitelům také s předstihem rozešleme tematické okruhy, aby své žáky mohli na finále připravit,“ přibližuje Petr Kalenda, děkan pořádající fakulty. Účastníci celostátního finále ale nebudou jen soutěžit. „Nabízíme soutěžícím kompletní ochutnávku studentského života. Čeká je práce v nejmodernějších laboratořích, konzultace se špičkovými odborníky, stravování v menze i ubytování na kolejích. Někteří si navíc odnesou příslib prospěchového stipendia v případě pozdějšího studia na naší fakultě. Věříme totiž, že mnozí z finalistů se k nám po maturitě vrátí, aby zde završili své vzdělání,“ doplňuje profesor Kalenda. 
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční v den finále v prostorách fakulty. „Kromě přitažlivého zábavného programu se finalisté mohou těšit na velmi atraktivní ceny. Ti nejlepší získají iPad, dotykový mobilní telefon nebo elektronickou čtečku. Za to je třeba poděkovat Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem celostátního finále,“ podotýká Gabriela Čebišová za organizátory. 
Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je největším oborovým kláním svého druhu a probíhá za podpory řady firem a společností. „V letošním roce se nám podařilo získat nového významného partnera celostátního finále, kterým je společnost Dow Europe GmbH. Snažíme se o funkční propojení všech stupňů školství s průmyslovým sektorem a jeho potřebami. Naším dlouhodobým cílem je zajištění plynulé generační obměny technicky vzdělaných odborníků, tolik chybějících na současném trhu práce. Je proto potěšující, že Mladý chemik zásadním způsobem přispívá k vnímání chemie jako oboru, který je schopen nabídnout nejen kvalitní vzdělání, ale i jistotu dobrého pracovního uplatnění,“ uzavřel ředitel SCHP ČR Ivan Souček. 
Více informací na www.mladychemikcr.cz
Poděkování partnerům
Pořadatel celostátního finále: 
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice
Generální partner: 
Svaz chemického průmyslu ČR
Partner:
Dow Europe GmbH
Marketingový partner: 
Czech marketing, s.r.o.
Mediální partneři:
CHEMAGAZÍN, s.r.o., 5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník, Radio Haná, Televize Přerov s.r.o.
Pořadatelé regionálních kol:
Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium Ostrava, Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary a Střední průmyslová škola Otrokovice 
Partneři regionálních kol: 
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., Spolchemie, a.s., Unipetrol, a.s.,Teva Czech Industries s.r.o., Farmak, a.s., Glanzstoff – Bohemia s.r.o., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., Oncomed Manufacturing a.s., Synthon, s.r.o., Zentiva Praha, BorsodChem MCHZ, s.r.o., DEZA, a.s., Fatra, a.s., CS CABOT, spol. s r. o., Hexion Specialty Chemicals, a.s., Sokolovská uhelná, a.s., Continental Barum, s.r.o. Otrokovice, Biocel Paskov, a.s., Ústecký kraj, Zlínský kraj, Odborový svaz ECHO, Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka, Alfredo catering, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s. r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner s r.o., ABL&E – JASCO, Eppendorf Czech & Slovakia, s.r.o., BIO-RAD spol. s r.o., AGROFERT, a.s., MERKAT,spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., ZO OS Echo Synthesia, KAVALIERGLASS, a.s., Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

28.5.

Kandidátem na děkana Fakulty filozofické je historik Jiří Kubeš

Nového děkana získá na podzim Fakulta filozofická Univerzity Pardubice. Akademický senát dnes zvolil Jiřího Kubeše, který vede Ústav historických věd. Čtyřiačtyřicetiletého odborníka na raný novověk, dějiny habsburských panovníků a české i moravské šlechty vybrali do čela fakulty členové akademického senátu ze dvou kandidátů.

Vzdělání celý článek
1.11.

Nové obchodní příležitosti a arabský svět tématem semináře

Po areálu lázní provedl velvyslance jejich ředitel Jiří Vitík. Ten by novou klientelu přivítal. „Musím ale říct, že naše lázně nebojují na rozdíl od jiných zařízení o záchranu.

Vzdělání celý článek
15.1.

Východočeské školy mohou získat peníze z ekologického programu

Školy z Královéhradeckého a Pardubického kraje mohou získat peníze z ekologického programu

Vzdělání celý článek
22.11.

Den otevřených dveří na Fakultě restaurování v Litomyšli

V 10:00 hodin budou mít v ateliéru výtvarné přípravy možnost se zájemci seznámit s variantami studia.

Vzdělání celý článek
29.9.

V Litomyšli zahájí sponze a imatrikulace

Všichni absolventi získávají automaticky a zdarma k diplomu též dvojjazyčný dodatek, takzvaný Diploma Supplement.

Vzdělání celý článek
5.9.

Nejmodernější centrum pro mladé strojaře

Studentům školy budou po rekonstrukci sloužit také nové posluchárny, ateliéry či sociální zařízení.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting