Motivují školy k etické výchově

14.11.

Motivují školy k etické výchově

Pod záštitou 1. náměstka hejtmana Romana Línka zhodnotil dnes Nadační fond Josefa Luxe další ročník soutěže na podporu etické výchovy na školách. Letos se do něj přihlásilo 17 škol z celé republiky. Ocenění získaly i dvě školy z Pardubického kraje – Gymnázium Holice a Letohradské soukromé gymnázium. Podle předsedkyně fondu Věry Luxové je jeho cílem podporovat a motivovat školy v etické výchově a následně dosáhnout toho, že bude etická výchova zařazena do běžných učebních plánů.


     „I když v naší zemi žijeme v relativním blahobytu, máme plné ledničky a garáže, přece jen nám často něco schází. Nechci mluvit o morálce, ta má pro většinu lidí nepříjemný nádech, ale etika a obyčejná slušnost je hodnota nenahraditelná. Slušnost není slabost. Děti by si takové zásady měly odnést z rodiny, ale také škola může mnohé doplnit a někdy i nahradit. Proto děkuji všem, kteří se na školách etické výchově věnují, otvírají dětem nové obzory a nechávají je přemýšlet o důležitých hodnotách v lidském životě,“ řekl na úvod Roman Línek.


     Jako nejlepší byly hodnoceny tři školy – Základní škola Náchod – Plhov, Církevní základní škola ve Veselí nad Moravou a Základní a Mateřská škola Povrly. V nich se osvědčilo využívat absolventy kurzu etické výchovy, spolupracovat s pedagogickými fakultami, besedovat v neformálně upravených učebnách, propojit etickou výchovu s šetrným chováním k životnímu prostředí, pomocí bližním, vydáváním časopisů či diskutovat nad různými tématy na diskuzních fórech jak s žáky, tak s rodiči. Učitelé etické výchovy také pracují na vlastních učebnicích.


     Dvě školy z Pardubického kraje skončily na druhém místě. Na Letohradském soukromém gymnáziu je etická výchova vyučována jako samostatný povinný předmět v primě a kvintě osmiletého studia a jako jeden z volitelných seminářů v septimě a oktávě. Na Gymnáziu Holice se etická výchova učí buď jako samostatný předmět, nebo jako součást dalších předmětů. Škola navíc spolupracuje s občanským sdružením Almalthea a žáci adoptovali na dálku afrického chlapce, se kterým si píší.


     Program na podporu etické výchovy vyhlašuje Fond Josefa Luxe od roku 2001 a pro zúčastněné zástupce škol pořádá společné semináře, kde si mohou vyměnit zkušenosti. „Máme radost, že na mnoha školách mají s etickou výchovou výborné zkušenosti a vidí její význam na praktických příkladech. A nejzajímavější je pro nás vždy to, když se o takové zážitky můžeme podělit s ostatními kantory. Věřím, že se etické výchově dostane v budoucnu i náležitého místa ve školních osnovách,“ dodala na závěr Věra Luxová.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

10.6.

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

Pro dvě desítky účastníků, mezi nimiž nechyběly ani pracovnice Úřadu práce v Ústí nad Orlicí, připravila SOŠ a SOU Lanškroun pět pracovišť, na nichž se v průběhu celého dopoledne detailně seznamovali s pěti obory – nástrojař, mechanik elektrotechnik, kadeřník, kosmetička a knihař. Po krátké instruktáži v podání žáků školy poté přišlo na řadu plnění stanovených úkolů, které tradičně bodovali učitelé odborného výcviku. A při těchto činnostech se většina pedagogů řádně zapotila.

Vzdělání celý článek
7.7.

V kraji roste zájem o Montessori pedagogiku na základních školách

Podle budoucích provozovatelů školy mají o tento druh výuky zájem rodiče nejenom ve městě, ale i z okolí. „Spádová oblast je tedy výrazně vyšší, lze proto očekávat široký zájem zejména z celé východní části kraje, projekt má proto mou plnou podporu.

Vzdělání celý článek
28.6.

Veleúspěšní studenti Pardubického kraje

Na předních místech celostátních kol středoškolských soutěží se umístili studenti středních škol z Pardubického kraje.

Vzdělání celý článek
3.6.

Osma Univerzity Pardubice startuje na Pražských primátorkách

Univerzitní osmy jsou nejmladším závodem v programu Primátorek. Jedná se o klání akademických posádek, které od roku 2011 obstarávají páteční předprogram celého víkendu.

Vzdělání celý článek
29.2.

29. únor je poslední termín pro podání přihlášek

Na podporu nadaných studentů je připraveno mimořádné stipendium.

Vzdělání celý článek
4.10.

UPa: zahraniční studenti zahajují zimní semestr

Ve čtvrtek 4. října a v pátek 5. října se uskuteční na fakultách Univerzity Pardubice oficiální setkání a přivítání studentů.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting