Na Fakultě chemicko-technologické se opět rozhoduje o nejlepším mladém chemikovi v republice

2.6.

Na Fakultě chemicko-technologické se opět rozhoduje o nejlepším mladém chemikovi v republice


Ve středu 1. června vyvrcholí na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice největší oborová soutěž svého druhu. Již počtvrté se do Pardubic sjedou mladí soutěžící z posledních ročníků základních škol a utkají se v celostátním finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.


Soutěž určená žákům devátých tříd základních škol započala již v říjnu loňského roku, kdy se postupně konala regionální kola. Soutěží letos prošlo na 12 tisíc žáků. Do finále postoupilo čtyřicet nejlepších z nich. Ti ve středu 1. června změří své síly v celostátním chemickém finále na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
„Dnešní finalisté jsou elitou své generace, a protože naše fakulta nabízí ideální podmínky pro jejich další růst, s mnohými z nich se jistě za pár let potkáme jako s našimi studenty,“ konstatuje profesor Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a pokračuje: „Celostátní finále završuje nejen celoroční práci těchto nadaných žáků, ale také spolupráci všech stupňů školství a partnerů z průmyslu, kteří soutěž v průběhu roku podporovali.“


Stejně jako v loňském roce čeká na talentované chemiky nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání testů i praktické úlohy opět připravil tým akademiků pořádající chemické fakulty. O vítězi rozhodne součet bodových zisků z obou částí soutěže.


„Kromě soutěžení jsme na naší fakultě pro mladé chemiky připravili také malé zpestření. Nejenže si díky speciálním exkurzím důkladně prohlédnou fakultu, která se pyšní nejmodernějším zázemím v republice, ale zhlédnou také ukázky nejrůznějších efektních pokusů přímo z rukou našich akademiků,“ doplňuje k programu finále děkan fakulty. Pro zábavu a zpestření odborného dne mladých chemiků mezi ně zavítá i „bublinář“ Matěj Kodeš, který kromě vlastní exhibice nabídne soutěžícím i praktický workshop svého umění.


Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční rovněž na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, a to ve středu 1. června v posluchárně C1 v 17 hodin. Zúčastní se ho jak vedení fakulty, tak významní hosté z řad partnerů i čestných hostů jako například místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská. Letošní vítěz získá navíc také čestné uznání ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové.


Soutěžící se letos díky partnerům finále mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, iPad, dotykový telefon nebo elektronickou čtečku. S velkorysou nabídkou přišla pořádající Fakulta chemicko-technologická, která pro prvních pět finalistů připravila příslib stipendia během prvního roku studia na této fakultě Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.


Podrobné informace o soutěži lze nalézt také na webu: www.mladychemikcr.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

16.9.

Dopravní fakulta si připomene 15 let své existence

Fakulta trvale rozšiřuje nabídku v programech terciárního celoživotního vzdělávání včetně Univerzity třetího věku.

Vzdělání celý článek
29.1.

Premiéra TECHNOhrátek pod ministerským dohledem

Ministryni školství budou doprovázet první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, starosta Vysokého Mýta František Jiraský, ředitel krajského Úřadu práce Petr Klimpl, vedoucí krajského odboru školství a kultury Martin Kiss, poslanec Jiří Junek a zástupci společnosti Iveco Czech Republic, která je hlavním strategickým partnerem ISŠT Vysoké Mýto.

Vzdělání celý článek
6.3.

Dotace do školství

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky poskytlo Pardubickému kraji dotaci ve výši 753 tisíc korun.

Vzdělání celý článek
17.10.

Další cyklus přednášek zimního semestru Univerzity třetího věku

Univerzita třetího věku probíhá na Dopravní fakultě Jana Pernera ve čtyřech cyklech.

Vzdělání celý článek
20.10.

Mezinárodní týden na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice

V pondělí 20. října si účastníci mezinárodního týdne prohlédnou univerzitní kampus, v odpoledních hodinách navštíví pardubický zámek a historickou část města Pardubice.

Vzdělání celý článek
23.9.

Univerzita Pardubice opět „vyráží“ na vědecko-technické turné na gymnázia v regionu

Možnost vyzkoušet si nejrůznější experimenty a pracovní postupy, seznámit se se speciálními modely, pozorovat akademické pracovníky i vysokoškoláky při jejich práci nebo s nimi diskutovat o dráze výzkumníka.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting