Na Fakultě chemicko-technologické se opět rozhoduje o nejlepším mladém chemikovi v republice

2.6.

Na Fakultě chemicko-technologické se opět rozhoduje o nejlepším mladém chemikovi v republice


Ve středu 1. června vyvrcholí na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice největší oborová soutěž svého druhu. Již počtvrté se do Pardubic sjedou mladí soutěžící z posledních ročníků základních škol a utkají se v celostátním finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.


Soutěž určená žákům devátých tříd základních škol započala již v říjnu loňského roku, kdy se postupně konala regionální kola. Soutěží letos prošlo na 12 tisíc žáků. Do finále postoupilo čtyřicet nejlepších z nich. Ti ve středu 1. června změří své síly v celostátním chemickém finále na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
„Dnešní finalisté jsou elitou své generace, a protože naše fakulta nabízí ideální podmínky pro jejich další růst, s mnohými z nich se jistě za pár let potkáme jako s našimi studenty,“ konstatuje profesor Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a pokračuje: „Celostátní finále završuje nejen celoroční práci těchto nadaných žáků, ale také spolupráci všech stupňů školství a partnerů z průmyslu, kteří soutěž v průběhu roku podporovali.“


Stejně jako v loňském roce čeká na talentované chemiky nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání testů i praktické úlohy opět připravil tým akademiků pořádající chemické fakulty. O vítězi rozhodne součet bodových zisků z obou částí soutěže.


„Kromě soutěžení jsme na naší fakultě pro mladé chemiky připravili také malé zpestření. Nejenže si díky speciálním exkurzím důkladně prohlédnou fakultu, která se pyšní nejmodernějším zázemím v republice, ale zhlédnou také ukázky nejrůznějších efektních pokusů přímo z rukou našich akademiků,“ doplňuje k programu finále děkan fakulty. Pro zábavu a zpestření odborného dne mladých chemiků mezi ně zavítá i „bublinář“ Matěj Kodeš, který kromě vlastní exhibice nabídne soutěžícím i praktický workshop svého umění.


Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční rovněž na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, a to ve středu 1. června v posluchárně C1 v 17 hodin. Zúčastní se ho jak vedení fakulty, tak významní hosté z řad partnerů i čestných hostů jako například místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská. Letošní vítěz získá navíc také čestné uznání ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové.


Soutěžící se letos díky partnerům finále mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, iPad, dotykový telefon nebo elektronickou čtečku. S velkorysou nabídkou přišla pořádající Fakulta chemicko-technologická, která pro prvních pět finalistů připravila příslib stipendia během prvního roku studia na této fakultě Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.


Podrobné informace o soutěži lze nalézt také na webu: www.mladychemikcr.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

24.1.

České logo Mezinárodního roku chemie v Pardubicích

Ze zaslaných návrhů pak odborná porota vybrala jako vítězný návrh studenta Jana Cihláře.

Vzdělání celý článek
26.1.

Spolupráce škol se zaměstnavateli

Pardubický kraj má zpracován vlastní projekt, kterým pomáhá zaměstnavatelům shánět kvalifikované pracovníky

Vzdělání celý článek
15.1.

Východočeské školy mohou získat peníze z ekologického programu

Školy z Královéhradeckého a Pardubického kraje mohou získat peníze z ekologického programu

Vzdělání celý článek
17.10.

Další cyklus přednášek zimního semestru Univerzity třetího věku

Univerzita třetího věku probíhá na Dopravní fakultě Jana Pernera ve čtyřech cyklech.

Vzdělání celý článek
29.2.

29. únor je poslední termín pro podání přihlášek

Na podporu nadaných studentů je připraveno mimořádné stipendium.

Vzdělání celý článek
9.2.

TECHNOhrátky v Třemošnici provedly školáky královstvím strojařů a truhlářů

V rámci manuálních činností se žáci 7. až 9. tříd seznamovali v průběhu TECHNOhrátek s učebními a maturitními obory obráběč kovů, nástrojař, mechanik seřizovač, strojní mechanik, mechanik strojů a zařízení a truhlář – operátor dřevařské a nábytkářské výroby. Při této příležitosti se dozvěděli, že strojírenské podniky ve městě i blízkém okolí nabízejí 2 100 pracovních míst. „Absolutorium SOŠ a SOU technického v Třemošnici tak skýtá velice dobrou perspektivu pracovního uplatnění,“ doporučil účastníkům radní pro školství Pardubického kraje Bohumil Bernášek.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting