Na Fakultě chemicko-technologické se opět rozhoduje o nejlepším mladém chemikovi v republice

2.6.

Na Fakultě chemicko-technologické se opět rozhoduje o nejlepším mladém chemikovi v republice


Ve středu 1. června vyvrcholí na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice největší oborová soutěž svého druhu. Již počtvrté se do Pardubic sjedou mladí soutěžící z posledních ročníků základních škol a utkají se v celostátním finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.


Soutěž určená žákům devátých tříd základních škol započala již v říjnu loňského roku, kdy se postupně konala regionální kola. Soutěží letos prošlo na 12 tisíc žáků. Do finále postoupilo čtyřicet nejlepších z nich. Ti ve středu 1. června změří své síly v celostátním chemickém finále na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
„Dnešní finalisté jsou elitou své generace, a protože naše fakulta nabízí ideální podmínky pro jejich další růst, s mnohými z nich se jistě za pár let potkáme jako s našimi studenty,“ konstatuje profesor Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a pokračuje: „Celostátní finále završuje nejen celoroční práci těchto nadaných žáků, ale také spolupráci všech stupňů školství a partnerů z průmyslu, kteří soutěž v průběhu roku podporovali.“


Stejně jako v loňském roce čeká na talentované chemiky nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání testů i praktické úlohy opět připravil tým akademiků pořádající chemické fakulty. O vítězi rozhodne součet bodových zisků z obou částí soutěže.


„Kromě soutěžení jsme na naší fakultě pro mladé chemiky připravili také malé zpestření. Nejenže si díky speciálním exkurzím důkladně prohlédnou fakultu, která se pyšní nejmodernějším zázemím v republice, ale zhlédnou také ukázky nejrůznějších efektních pokusů přímo z rukou našich akademiků,“ doplňuje k programu finále děkan fakulty. Pro zábavu a zpestření odborného dne mladých chemiků mezi ně zavítá i „bublinář“ Matěj Kodeš, který kromě vlastní exhibice nabídne soutěžícím i praktický workshop svého umění.


Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční rovněž na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, a to ve středu 1. června v posluchárně C1 v 17 hodin. Zúčastní se ho jak vedení fakulty, tak významní hosté z řad partnerů i čestných hostů jako například místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská. Letošní vítěz získá navíc také čestné uznání ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové.


Soutěžící se letos díky partnerům finále mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, iPad, dotykový telefon nebo elektronickou čtečku. S velkorysou nabídkou přišla pořádající Fakulta chemicko-technologická, která pro prvních pět finalistů připravila příslib stipendia během prvního roku studia na této fakultě Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.


Podrobné informace o soutěži lze nalézt také na webu: www.mladychemikcr.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

12.11.

O tisíce cenných knih piaristického řádu bude pečovat Fakulta restaurování Univerzity Pardubice

Soubor klášterní knihovny obsahuje celkem 8 875 knih z řady vědních oborů, např. teologie, historie, lingvistiky, architektury, pedagogiky, geografické topografie, astronomie či poezie. Sbírka má i cenné exempláře, které jsou ve španělském jazyce, nachází se v ní také italské cestovní průvodce, spisy o Americe či dopisy zakladatele řádu Josefa Kalasanského.

Vzdělání celý článek
24.7.

Pardubická průmyslová škola získá vybavení pro 3D pracoviště

Škola tak získá vybavení pro 3D technologie a vybavení pro výukové pracoviště 3D, Industry 4.0 a pracoviště pneumatiky.

Vzdělání celý článek
4.6.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostí celostátní kolo soutěže o nejlepšího mladého chemika

Do celostátního kola postoupilo 40 finalistů a z Pardubického kraje bude 7 soutěžících. Na mladé chemiky čeká během dopoledne nejprve test teoretických znalostí a poté odpoledne zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je dílem pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi, který se stane pomyslným mistrem České republiky v chemii.

Vzdělání celý článek
4.10.

Lékařská fakulta v Hradci Králové navýší počty studentů v angličtině o třetinu

„Vnímám volání České lékařské komory a Ministerstva zdravotnictví po zvýšené produkci lékařů fakultami. Výuka budoucích lékařů je ale vysoce provázaným systémem. Nejde kapacitně jen o prostory učeben, ale i o to, kolik studentů jsme schopni odučit na klinice a skloubit to s prací. S případným přijetím dalších studentů by se pravděpodobně ukázalo, že bychom potřebovali nejen novou budovu, ale i posilu ohledně vyučujících kolegů. A ty k tomuto účelu připravit je daleko náročnější než příprava studentů. Kdyby to také mělo být na úkor přijímání zahraničních studentů, bylo by navíc potřeba ten schodek dorovnat z rozpočtu,“ ilustruje situaci profesor Jaroslav Malý.

Vzdělání celý článek
11.1.

Poštovnictví se v kraji mohou učit žáci pouze na Střední škole řemesel a služeb

Střední škola řemesel a služeb, s.r.o. v současné době nabízí čtyři tříleté obory, a to Tesař, Zedník, Elektrikář – silnoproud a Manipulant poštovního provozu a přepravy.

Vzdělání celý článek
22.12.

Kraj připomínkuje návrh reformy školství

To, jaké budou optimální či minimální počty žáků, vzejde až z diskuze.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting