Národní kolo Chemické olympiády zná své vítěze

2.2.

Národní kolo Chemické olympiády zná své vítěze


Dvoudenní chemický souboj, který se po pěti letech znovu konal tento týden na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, rozhodl o těch nejlepších mladých chemicích z řad středoškoláků. Nejvíce bodů získal student Josef Tomeček ze Zlínského kraje. Zástupci Pardubického kraje si vedli také velmi dobře.


Celkem 47 studentů přijelo soutěžit do Pardubic na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. V kategorii A určené pro studenty gymnázií změřilo své síly 43 studentů, v kategorii E pro studenty středních průmyslových škol se utkali 4 soutěžící. Chemický souboj byl rozdělený do dvou částí – teoretické a praktické. Trval celkově šest hodin, v případě kategorie E dokonce 7 a půl hodiny, protože měli navíc doplňkovou praktickou úlohu.


Nejlépe si s řešením všech úloh poradil Josef Tomeček, student Gymnázia a Střední odborné školy Slavičín. Celkem získal 91 bodů ze 100 možných. Druhé místo v celostátní konkurenci vybojoval student Jiří Etrych z Gymnázia Dašická Pardubice. Třetí místo obsadil Pavel Zelenka, student Gymnázia Ostrov. Kategorii E zcela ovládl Milan Říha ze Střední průmyslové školy chemické Brno. 


Studenti si odnesli významná ocenění důležitá pro jejich budoucí život i hodnotné ceny. Děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který převzal záštitu nad touto akcí, udělil všem zúčastněným speciální cenu. „Účastníci Národního kola Chemické olympiády, kteří se umístili na prvním až šestém místě v kategorii A a první tři z kategorie E, získali příslib stipendia v prvním roce studia, pokud se stanou studenty Fakulty chemicko-technologické. Jeho výše se odvíjí od umístění v této soutěži,“ dodal k odměnám pro nejlepší soutěžící děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.


Vítěz Josef Tomeček si také odnesl Cenu děkana za nejlepší teoretickou část, v níž dosáhl 56 bodů z 60. Cenu děkana za nejlepší praktickou část chemické olympiády si odnesl Radek Chmelař ze Střední průmyslové školy chemické Brno, který získal maximum 40 bodů.


V první dvacítce úspěšných řešitelů Chemické olympiády se umístili i další dva studenti z Pardubického kraje – student Gymnázia Dašická Pardubice Jonáš Prokop a studentka Gymnázia Ústí nad Orlicí Hana Petržílková.
Generálním partnerem Národního kola Chemické olympiády byl UNIPETROL a.s., sponzorsky jej dále podpořily Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze a firmy: Contipro Group s.r.o., Fisher Scientific s.r.o., Lach-Ner spol. s r.o., Linde Gas a.s., Mega a.s., RMI s.r.o., Shimadzu Handels GmbH, Vesmír s.r.o.


Někteří z účastníků Národního kola Chemické olympiády se do Pardubic vrátí znovu za týden. Již v pátek 5. února se na Fakultě chemicko-technologické koná další chemická soutěž s názvem Chemiklání. Tentokrát půjde o soutěž tří až pětičlenných týmů. Tým, který ve vyměřeném čase dvou hodin vyřeší nejvíce chemických úloh, se stane vítězem.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

6.5.

Královéhradečtí usilují o větší bezpečnost na silnicích

Školení bude také zaměřené na rodiče, dozví se například, jak správně vybrat dětskou autosedečku.

Vzdělání celý článek
17.3.

Soutěži mladých chemiků dominovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou

Ze čtyř soutěžních kategorií byla jako první vyhlášena soutěž o nejlepší školu. V té suverénně zvítězila ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která v posledních letech nenachází konkurenci. Druhé místo získala ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod a na třetí pozici se umístila pardubická ZŠ Štefánikova.

Vzdělání celý článek
21.9.

Univerzita Pardubice představí netradičně vědu a techniku

Naše spolupráce byla zaměřena na průzkum vybraných kamenných kvádrů z úložiště demontovaných kamenných kvádrů z Karlova mostu

Vzdělání celý článek
2.9.

Podzimní sponze na Univerzitě Pardubice

Více jak dvě stovky absolventů získá diplom a titul „bakalář“, a to v jednom ze sedmi studijních oborů.

Vzdělání celý článek
24.6.

Spolupráce se slovenskými kolegy v oblasti školství funguje

Náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství Marie Málková a její kolegové z odboru školství krajského úřadu přivítali

Vzdělání celý článek
26.2.

Science café, aneb na slovíčko s vědcem

Klub 29, Pardubice – úterý 26. února, začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting