Národní kolo Chemické olympiády zná své vítěze

2.2.

Národní kolo Chemické olympiády zná své vítěze


Dvoudenní chemický souboj, který se po pěti letech znovu konal tento týden na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, rozhodl o těch nejlepších mladých chemicích z řad středoškoláků. Nejvíce bodů získal student Josef Tomeček ze Zlínského kraje. Zástupci Pardubického kraje si vedli také velmi dobře.


Celkem 47 studentů přijelo soutěžit do Pardubic na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. V kategorii A určené pro studenty gymnázií změřilo své síly 43 studentů, v kategorii E pro studenty středních průmyslových škol se utkali 4 soutěžící. Chemický souboj byl rozdělený do dvou částí – teoretické a praktické. Trval celkově šest hodin, v případě kategorie E dokonce 7 a půl hodiny, protože měli navíc doplňkovou praktickou úlohu.


Nejlépe si s řešením všech úloh poradil Josef Tomeček, student Gymnázia a Střední odborné školy Slavičín. Celkem získal 91 bodů ze 100 možných. Druhé místo v celostátní konkurenci vybojoval student Jiří Etrych z Gymnázia Dašická Pardubice. Třetí místo obsadil Pavel Zelenka, student Gymnázia Ostrov. Kategorii E zcela ovládl Milan Říha ze Střední průmyslové školy chemické Brno. 


Studenti si odnesli významná ocenění důležitá pro jejich budoucí život i hodnotné ceny. Děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který převzal záštitu nad touto akcí, udělil všem zúčastněným speciální cenu. „Účastníci Národního kola Chemické olympiády, kteří se umístili na prvním až šestém místě v kategorii A a první tři z kategorie E, získali příslib stipendia v prvním roce studia, pokud se stanou studenty Fakulty chemicko-technologické. Jeho výše se odvíjí od umístění v této soutěži,“ dodal k odměnám pro nejlepší soutěžící děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.


Vítěz Josef Tomeček si také odnesl Cenu děkana za nejlepší teoretickou část, v níž dosáhl 56 bodů z 60. Cenu děkana za nejlepší praktickou část chemické olympiády si odnesl Radek Chmelař ze Střední průmyslové školy chemické Brno, který získal maximum 40 bodů.


V první dvacítce úspěšných řešitelů Chemické olympiády se umístili i další dva studenti z Pardubického kraje – student Gymnázia Dašická Pardubice Jonáš Prokop a studentka Gymnázia Ústí nad Orlicí Hana Petržílková.
Generálním partnerem Národního kola Chemické olympiády byl UNIPETROL a.s., sponzorsky jej dále podpořily Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze a firmy: Contipro Group s.r.o., Fisher Scientific s.r.o., Lach-Ner spol. s r.o., Linde Gas a.s., Mega a.s., RMI s.r.o., Shimadzu Handels GmbH, Vesmír s.r.o.


Někteří z účastníků Národního kola Chemické olympiády se do Pardubic vrátí znovu za týden. Již v pátek 5. února se na Fakultě chemicko-technologické koná další chemická soutěž s názvem Chemiklání. Tentokrát půjde o soutěž tří až pětičlenných týmů. Tým, který ve vyměřeném čase dvou hodin vyřeší nejvíce chemických úloh, se stane vítězem.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

1.4.

Nejlepší mladí chemici jsou ze ZŠ Nadporučíka Eliáše

To jistě dělá radost pořádající Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích, ale také partnerům soutěže, kterými jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, společnost Synthesia, Lučební závody Draslovka Kolín a Svaz chemického průmyslu ČR.

Vzdělání celý článek
10.10.

Akademický senát Univerzity Pardubice bude volit kandidáta na funkci rektora.

Úkolem Akademického senátu Univerzity Pardubice je tedy podle vysokoškolského zákona provést volbu kandidáta na funkci rektora a předložit návrh Univerzity Pardubice ministru školství, mládeže a tělovýchovy ČR, a to do 1. listopadu 2013.

Vzdělání celý článek
28.1.

Škola cestovního ruchu Choceň slaví úspěchy

Střední škola cestovního ruchu Choceň již šestým rokem využívá možností spolufinancovat projekty z fondů EU

Vzdělání celý článek
7.9.

Dopravní fakulta Jana Pernera slaví 25 let

Dopravní fakulta, dnes jedna ze sedmi fakult Univerzity Pardubice, poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dopravy a dále rozvíjí svoji vzdělávací a výzkumnou činnost v ryze technických i technologicko-manažerských oborech. Za čtvrt století vzešlo z fakulty mnoho odborníků, kteří mají na poli dopravy nezastupitelné místo.

Vzdělání celý článek
26.2.

Science café, aneb na slovíčko s vědcem

Klub 29, Pardubice – úterý 26. února, začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

Vzdělání celý článek
13.6.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice přivítá nejlepší mladé chemiky

Čtyřicítku finalistů čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je týmovou prací akademiků pořádající fakulty. Součet bodů z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting