Nejlepší mladí chemik bude vyhlášen 7. března

9.1.

Nejlepší mladí chemik bude vyhlášen 7. března


 V úterý 8. ledna se v prostorách SPŠCH v Pardubicích uskutečnilo finále 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. O pomyslný titul krále mladých chemiků se utkalo 29 žáků devátých tříd z 21 základních škol.


Finále kategorie jednotlivců bylo zaměřeno na laboratorní dovednosti. „Žáci strávili perných 75 minut v našich laboratořích, kde řešili ne příliš složité zadání. Abychom nehendikepovali malé školy, které nedisponují zrovna nejlepším vybavením, poskytli jsme soutěžícím pomocníky z řad našich studentů. Ti jim byli při ruce během manipulace s modernějšími přístroji,“ řekl Jan Ptáček, ředitel pořádající SPŠCH. „Rozdíly ve vybavenosti škol tak nebyly znát, rozhodovaly jen skutečné znalosti a dovednosti,“ dodal.
Většina žáků si práci v laboratořích nemohla vynachválit. „Jsou perfektně vybavené a mají skvělou atmosféru. Zadání bylo přiměřeně těžké, snad jsem nic nepokazil. Přesto si netroufnu tipovat své umístění,“ zhodnotil finálové klání Josef Jaroměřský z Třebechovic pod Orebem, který v předešlém kole skončil na druhém místě a má tedy šanci na medailové umístění. „O konečném umístění rozhodne součet výsledků dosažených v druhém kole a ve finále soutěže. Sedm nejlepších navíc postupuje do celostátního finále, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.


Třebaže výsledky kategorie jednotlivců budou již brzy známy, na jejich vyhlášení si musíme ještě počkat. „Soutěž pokračuje 29. ledna 2013 projektovou částí, která může ještě zamíchat pořadím v soutěži o nejlepšího učitele a nejlepší školu s mladými chemiky. Nechceme proto vypouštět dílčí výsledky, pořadí všech kategorií oznámíme najednou až při slavnostním vyhlášení,“ objasňuje Alena Volejníková. Slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne 7. března 2013 v pardubickém ABC Klubu Na Olšinkách. „Chtěli bychom akci pojmout jako zábavné odpoledne, které nikoho nebude nudit. Chemie je hra a tomu bude odpovídat i náš program. Všichni vítězové a účastnící finále se navíc mohou těšit na hodnotné ceny od partnerů soutěže,“ uvedla Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání mladých chemiků realizuje.


Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika je největší oborovou soutěží svého druhu. V prvním kole se jí zúčastnilo 108 škol z pěti krajů a více než 2 500 žáků devátých tříd. „Velmi mě těší, že chemie získává u mladé generace stále větší popularitu,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a památkovou péči Pardubického kraje, která nad soutěží převzala záštitu. „Chemii totiž vnímám jako nesmírně potřebný vědní obor, jehož výsledky nás provázejí téměř na každém kroku: od oblečení přes potraviny až třeba po kosmetiku. Zájem o ni je dobrou zprávou nejen pro školy, ale i pro zaměstnavatele: chemie je opět v  kurzu a rozhodně má budoucnost!“ dodala krajská radní, která nejprve osobně podpořila finalisty a poté se s Ladislavem Formanem, vedoucím odboru školství a kultury Pardubického kraje, věnovala v neformální debatě učitelům.

www.mladychemik.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

3.6.

Univerzita Pardubice pořádá mezinárodní seminář zaměřený mezinárodní spolupráci v oblasti studentských mobilit „International Staff Week 2015“

V průběhu pětidenního mezinárodního semináře ISW2015, který se tento týden koná na Univerzitě Pardubice, budou diskutovat a sdílet zkušenosti z této oblasti dvě desítky vysokoškolských pracovníků z 8 zahraničních univerzit a 5 různých zemí včetně tuzemských vysokých škol, kteří mají na své univerzitě na starosti problematiku zahraničních mobilit.

Vzdělání celý článek
4.3.

Univerzita Pardubice představuje novou publikaci.

Přehledná kolekce fotografií budov Univerzity Pardubice nám umožňuje vytvořit si představu prostorového rámce této vzdělávací instituce. Různorodá stavební díla postavená v průběhu pěti staletí však zároveň vybízí k obecným úvahám o architektuře a k srovnání dobových přístupů - vzdělávání jako funkce architektury klade totiž zcela zvláštní nároky na architekty a projektanty staveb.

Vzdělání celý článek
16.10.

Univerzita Pardubice se představí na zahraničních veletrzích – ze slovenské Nitry zamíří rovnou do Asie

„Českou republiku a vysokoškolské vzdělávání u nás budou spolu s Univerzitou Pardubice na veletrhu v Tchaj-wanu reprezentovat ještě Univerzita Hradec Králové a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Společný stánek zaštítí Česká ekonomická a kulturní kancelář na Tchaj-wanu,“ uvedla Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy, která univerzitu na veletrhu zastupuje a představí.

Vzdělání celý článek
20.11.

Profesorka Lenderová získává Řád rytíře Akademických palem

V úterý 20. listopadu bude udělen rytířský řád Akademických palem prof. PhDr. Mileně Lenderové, CSc.

Vzdělání celý článek
19.2.

Historicky první Američan studuje v Žamberku

O češtinu a Českou republiku jsem se začal zajímat už v USA, protože na naší škole jsem se často setkával s českými studenty.

Vzdělání celý článek
24.1.

Pardubický kraj rozjíždí projekt k prohlubování vzdělanosti

Pardubický kraj pořádá zahajující konferenci k projektu Síť škol Pardubického kraje pro poskytování dalších kvalifikací

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting