Poslední letošní TECHNOhrátky aneb Zámek v Žamberku ovládla řemesla

25.11.

Poslední letošní TECHNOhrátky aneb Zámek v Žamberku ovládla řemesla

 Zámek v Žamberku ovládla ve středu 23. listopadu řemesla. V učebnách a dílnách se 139 dětí ze sedmi základních škol měnilo v kuchaře, číšníky, cukráře, obráběče kovů, instalatéry, truhláře a zedníky. Poslední letošní zastavení TECHNOhrátek Pardubického kraje se uskutečnilo ve zdejší Střední škole obchodu, řemesel a služeb, která sídlí právě v tomto bývalém šlechtickém sídle. Poprvé ve čtyřleté historii projektu na podporu technických a odborných oborů se ho zúčastnili také zástupci sousedního Královéhradeckého kraje – žáci ZŠ Doudleby nad Orlicí.
Během letošních čtrnácti akcí se do této soutěžní a zábavné prezentace řemesel zapojily téměř dvě tisícovky žáků 7. – 9. tříd. V průběhu čtyř let už TECHNOhrátky přiblížily technické a odborné profese celkem 6 301 školákům.
„Jsme rádi, že tento projekt si mohli vyzkoušet i žáci z Královéhradeckého kraje. Rivalita obou částí východních Čech patřičně okořenila atmosféru i průběh soutěží. Důležité je, že dětem z Doudleb se akce líbila a někteří už projevili zájem o studium v Žamberku,“ ocenil manažer prjektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.
Střední škola obchodu, řemesel a služeb nabídla účastníkům akce velice pestrý výběr stavebních, strojírenských, gastronomických a službových oborů. Právě toto spektrum patří momentálně mezi nejžádanější profese na trhu práce.
„Nebraňte se výběru technických a odborných oborů. Navíc střední škola v Žamberku je učí na vysoké úrovni, o čemž svědčí mnohé úspěchy na regionálních i celostátních soutěžích odborných dovedností. Absolventi navíc najdou zajímavé pracovní příležitosti ve společnosti Bühler, případně v dalších strojírenských i dalších provozech,“ zdůraznil žákům při slavnostním zahájení starosta Žamberka Jiří Dytrt.
Kromě premiérové účasti doudlebských školáků se poprvé TECHNOhrátek zúčastnili také žáci ZŠ nám. A. Jiráska v Lanškrouně. Společně se svými vrstevníky z Dolní Dobrouče, Klášterce nad Orlicí, Králík, Libchav a Výprachtic se na šesti stanovištích seznamovali s vybranými obory a plnili bodované manuální úkoly.
„Chlapci se naučili například zdobit perníčky, míchat nápoje nebo připravit jednohubky. Děvčata si pro změnu vyzkoušela polyfúzní svařování, řezání stavebního materiálu ytong či vazbu složenou z malých cihliček,“ popsala část zajímavých aktivit manažerka projektu TECHNOhrátky Helena Bártlová.
Součástí žamberských TECHNOhrátek byla také prezentace klíčového sociálního partnera SŠ obchodu, řemesel a služeb – společnosti Bühler CZ Žamberk. Představení firmy, nabídky profesí i lukrativního programu firemních stipendií, která mohou žákům oboru obráběč kovů zajistit měsíčně částku ve výši tří tisíc korun, se osobně ujal generální ředitel společnosti Jiří Appeltauer.
V průběhu akce svedli školáci bitvy i o dva velké ovocné dorty. Za šikovnost, nasazení i kvalitu v rámci manuálních činností si jeden odvezli reprezentanti Základní školy Dolní Dobrouč. Druhý, za vítězství ve vědomostním kvízu, získali žáci Základní školy a Mateřské školy Libchavy.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

10.4.

Kandidát na prvního děkana je znám

Akademický senát zvolil na funkci děkana fakulty prof. MUDr. Arnošta Pellanta, DrSc.,

Vzdělání celý článek
26.5.

0čima studentů gymnázií

Výsledky rozhodování poroty sdělíme účastníkům i veřejnosti do pěti pracovních dnů, tedy do 1. června.

Vzdělání celý článek
1.11.

Nové obchodní příležitosti a arabský svět tématem semináře

Po areálu lázní provedl velvyslance jejich ředitel Jiří Vitík. Ten by novou klientelu přivítal. „Musím ale říct, že naše lázně nebojují na rozdíl od jiných zařízení o záchranu.

Vzdělání celý článek
25.6.

Závěrečné akademické obřady na Univerzitě Pardubice

Čtyřem absolventům bude udělena Studentská cena rektora II. stupně - za vynikající úroveň a obhajobu diplomové práce.

Vzdělání celý článek
21.2.

Chystá se oprava dalších pardubických škol

V rámci první rozpočtové změny chce město rozdělit přes 11 milionů korun mezi sedm pardubických škol a školek.

Vzdělání celý článek
2.7.

Školáci malovali horkým voskem

Premiéru měly také děti třetích tříd, které si vyzkoušely točení na hrnčířském kruhu.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting