Při zemědělských TECHNOhrátkách v Chrudimi rozdojili žáci makety krav a obdivovali živá zvířata

11.5.

Při zemědělských TECHNOhrátkách v Chrudimi rozdojili žáci makety krav a obdivovali živá zvířata

Oslice Julča, býček Johan, lama František, zatím bezejmenné měsíční telátko a také zakrslé kozy, husy i další zvířata byli obdivovanými společníky účastníků TECHNOhrátek Pardubického kraje, které se uskutečnily ve středu 10. května ve Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole Chrudim. Zavítalo sem 149 žáků 7. a 8. tříd z deseti základních škol, kteří se zájmem a nezvyklým zanícením pronikali do základů zemědělských profesí.
„Je to jedna z největších a současně i nejlepších škol zřizovaných Pardubických krajem. Premiéru v TECHNOhrátkách měla právě před rokem. Zemědělské obory poskytují velice dobrou pracovní perspektivu, takže jejich výběr se určitě vyplatí,“ uvedl při slavnostním zahájení akce Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
A jeho slova potvrzovali také další hosté, kteří přišli školáky nejen pozdravit, ale především motivovat k volbě zemědělského studijního zaměření. Byli mezi nimi například starosta Chrudimi Petr Řezníček, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Chrudimi Eva Kameníková, ředitelka okresní Agrární komory Chrudim Vanda Rektorisová nebo generální ředitel společnosti Cerea František Turek.
„Práce v zemědělství vypadá někdy jako složitá, ale má budoucnost. Mladá generace je a bude potřeba na soukromých farmách i v zemědělských podnicích. Všude je poptávka po kvalifikovaných odbornících, kteří ovládají nejmodernější techniku,“ řekl Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov a sám také absolvent této chrudimské střední školy.
Semena, rostliny i mikroskopy
Nejen živá zvířata, ale také poznávání semen a rostlin, příprava krmiva či zhotovení klíčenky ze dřeva předepisoval program těchto TECHNOhrátek na školním statku ve Vestci. V laboratořích v hlavní budově školy zase žáci připravovali preparát na mikroskopování, v rámci dendrologie měřili výšku stromu a v chemické laboratoři určovali kationty. Prostřednictvím těchto aktivit se seznámili s učebním oborem zemědělec-farmář i maturitním agropodnikání.
„Největší ohlas mělo podobně jako při premiéře TECHNOhrátek v této škole dojení makety krávy. Kluci i děvčata poznali, že tato činnost není vůbec jednoduchá, a než v časovém limitu nadojili potřebné množství vody, dostali pořádně zabrat. Nejlépe se to podařilo žákům z Kameniček a Ronova nad Doubravou,“ uvedla Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
Součástí akce byla také prezentace společnosti Cerea, která je strategickým partnerem SŠ zemědělské a VOŠ Chrudim. Vedoucí oddělení personalistiky Lenka Mrákotová seznámila školáky s produkty i službami této společnosti, spoluprací se školou i nabídkou pracovních profesí.
„Byly to po všech stránkách vydařené a opravdu akční TECHNOhrátky. Vybavení laboratoří i dílen umožnilo, aby se do jednotlivých aktivit zapojili v každé skupině všichni školáci, navíc tyto činnosti byly hodně zajímavé a motivační. Rozšíření zemědělských škol v letošním programu projektu se ukazuje jako správné. Chrudimská škola určitě našla mnoho sympatizantů,“ zhodnotil akci Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Tradiční součástí byl souboj o ovocné dorty. Oba tentokrát získalo družstvo Základní školy a Mateřské školy Kameničky, které vyhrálo soutěž manuálních činností i vědomostní kvíz Hej Ty, víš to?!  Nejúspěšnější školy obdržely dárky od společnosti Cerea.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

2.11.

Péče o talentované žáky má pro společnost obrovský význam

V programu podpory talentovaných žáků 2011 bylo celkem přijato a projednáno 20 žádostí od 17 žadatelů.

Vzdělání celý článek
6.5.

Gymnázium v Králíkách převezme město

Této škole dramaticky ubývalo žáků a demografická křivka neposkytovala žádné optimistické výhledy.

Vzdělání celý článek
19.1.

Jak začlenit lidi do běžného života? Odpoví v Pardubicích lednová studentská vědecká Kavárna Universitas.

Důležitá je akceptace multioborového přístupu k porozumění a následnému řešení problematiky začleňování lidí do běžného života. Na Univerzitě Pardubice, zejména pak na její Fakultě filozofické, proto pomáhají vytvářet síť odborníků a laiků se silně vyvinutým smyslem pro sociální práci, kteří rozvíjejí tyto aktivity s využitím nejnovějších poznatků z výzkumu činnosti mozku a tzv. neurověd včetně neuropedagogiky.

Vzdělání celý článek
22.10.

Rada kraje schválila na několika školách nové obory

Ke studiu nových oborů se budou moci uchazeči hlásit již pro následující školní rok

Vzdělání celý článek
5.9.

Nejmodernější centrum pro mladé strojaře

Studentům školy budou po rekonstrukci sloužit také nové posluchárny, ateliéry či sociální zařízení.

Vzdělání celý článek
18.10.

Středoškoláci svými projekty usnadní život druhým

Rehabilitační pomůcky pomáhají dětským pacientům vracet se do plnohodnotného života. „Žáci naší školy si však uvědomují, že je možné sestrojit hodně pomůcek a zařízení, která jim usnadní život.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting