Seminář o šíření vln a vlivu ionosféry na Univerzitě Pardubice

15.5.

 Seminář o šíření vln a vlivu ionosféry na Univerzitě Pardubice


Ve čtvrtek 15. května se uskuteční na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice již 15. seminář „Šíření vln a vliv ionosféry“, který pořádá Katedra elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, spolu s československou sekcí IEEE.


Hlavním tématem odborného programu bude vliv ionosféry na šíření vln a EMC (elektromagnetická kompatibilita).
„Seminář je určen jak pro učitele a studenty z českých a slovenských univerzit, tak i pro širší odbornou veřejnost, vzhledem k více než devadesáti leté úspěšné tradici výroby sdělovací techniky v Pardubicích. Seznamuje s nejmodernějšími trendy, praktickými zkušenostmi, měřením a numerickými simulacemi,“ doplňuje Ing. Karel Dvořák, jeden z organizátorů semináře, z katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě.


Na seminář je zaregistrováno 15 účastníků jak z domácí univerzity, tak i odborníci z výzkumných ústavů a vysokých škol, i několika českých společností, které se zabývají vývojem radarů, antén a mikrovlnných komponent (např. vyhlášené pardubické společnosti ERA, Eldis, Retia, T-CZ atd.).


Celkem bude odpřednášeno 5 odborných příspěvků, jak od zástupců z Univerzity Pardubice, tak z Akademie věd ČR na téma:


- Šíření a odraz radiových vln od ionosféry,
- Změny profilu elektronové koncentrace a TEC v průběhu vysoké sluneční aktivity,
- Geomagnetická aktivita a její vliv na ionosféru,
- Ionosférické drifty a jejich měření na observatoři Průhonice,
- Akusticko-gravitační, přílivové a planetární vlny v ionosféře.
Seminář se koná ve čtvrtek 15. května od 10 hodin v zasedací místnosti děkanátu Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, Studentská 95, Pardubice.
Výstupem ze semináře je sborník na CD ROM, který bude obsahovat veškeré přednášky. Příští 16. seminář je plánován opět na květen příštího roku na Univerzitě Pardubice.
bližší informace k semináři:


Ing. Karel Dvořák
Katedra elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě DFJP
telefon 466 036 440
e-mail karel.dvorak@upce.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

4.6.

V České Třebové gratuloval ke složení zkoušky z dospělosti i hejtman

Na druhé straně jsem byl rád, že to mám úspěšně za sebou.“ Hejtman, který je sám absolventem českotřebovského gymnázia, maturantům na závěr popřál: „I když vás třeba profesní život v budoucnu zavede mimo Pardubický kraj, nezapomeňte, kde je váš domov.“

Vzdělání celý článek
20.10.

Mezinárodní týden na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice

V pondělí 20. října si účastníci mezinárodního týdne prohlédnou univerzitní kampus, v odpoledních hodinách navštíví pardubický zámek a historickou část města Pardubice.

Vzdělání celý článek
11.6.

Českotřebovská technická škola se inspiruje na Slovensku. UNICORN umožní studentům práci přímo ve svém vývojovém centru

Spolupráce Střední odborné školy technické v České Třebové a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Prešově byla hlavním tématem setkání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a ředitele českotřebovské školy Jana Kováře s představiteli prešovské školy a technologické společnosti Unicorn. Ta na jaře letošního roku otevřela svojí pobočku také právě v České Třebové a nabízí zkušenosti při vzdělávání středoškoláků v oblasti informačních technologií.

Vzdělání celý článek
16.9.

Gymnázia: neřešíme příčiny, ale důsledky

Školy by byly nuceny pro svou existenci získat v ročníku šedesát studentů, a to v žádném případě nedokážou.

Vzdělání celý článek
15.3.

Kandidátkou na děkanku Fakulty zdravotnických studií je Jana Holá

Fakulta zdravotních studií Univerzity Pardubice bude mít nové vedení. Kandidátkou na děkanku se včera večer stala doc. Ing. Jana Holá, Ph.D. Nynější proděkanka fakulty pro vědu a výzkum tak vystřídá po čtyřech letech ve funkci profesora Josefa Fuska, kterému končí funkční období 30. dubna.

Vzdělání celý článek
12.6.

Kulatý stůl napověděl, jak zkvalitnit zemědělské vzdělávání v Pardubickém kraji

„Ukázalo se, že žákům – pokud nemají příbuzné na venkově – chybí dostatečná informovanost o tom, jak vypadá současné zemědělství a jakou plní funkci. Většinou si je představují jako práci na poli. Některé odpovědi byly nesmírně kuriózní. Jedna žákyně odpověděla: ´Nevybrala jsem si ho proto, že mě zeměpis nebaví.“ A další uvedla: ´Nemám zájem o zemědělskou školu, ale kdybych se dostala na střední školu, tak bych chtěla jít na veterinu.´ Myslím, že v případě ostatních městských škol bude situace podobná. Určitě bychom v této souvislosti uvítali větší osvětu,“ popsala výsledky ankety ředitelka Jana Smetanová.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting