Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem

31.1.

Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem


 V úterý 29. ledna se v prostorách SPŠCH v Pardubicích utkalo 10 týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentaci projektů hodnotila odborná porota složená z pedagogů chemické průmyslovky.


Projektový den je součástí 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích. „Jedná se o týmovou práci kolektivů tříd, které od listopadu loňského roku pracovaly na zadaném tématu, “ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Letošní téma znělo Chemie snadno a lehce. Žáci si vyměnili role s učiteli a připravili si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila. Zábavnou, plnou pokusů, her a kvízů,“ doplňuje. Každou školu reprezentovalo družstvo 4-8 žáků osmých a devátých tříd, kteří představili své projekty. Nejprve na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné pokusy na téma vlastnosti vody, elektrolýza nebo chromatografie, soutěžilo se v chemických variantách televizních pořadů Riskuj, Chcete být milionářem nebo AZ kvíz, došlo i na tematické pohádky, písničky a básničky.

„Projektová část je tou nejkreativnější a nejzábavnější částí soutěže, na kterou se žáci i učitelé těší nejvíc. Chemie je totiž věda nadmíru tvořivá, v níž se fantazii meze nekladou,“ říká ředitel SPŠCH Jan Ptáček. „Žáci se navíc naučí pracovat v týmu, což je nesmírně důležité: při dnešní složitosti světa je silná individualita sice nezbytná, ale sama nic nezmůže. Bez podpůrného týmu spolupracovníků nedokáže své vize realizovat,“ dodává.
Projektový den byl poslední soutěžní kategorií „mladého chemika“. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním ve dvou kategoriích: v soutěži o nejúspěšnějšího učitele chemie a školu s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle dramatické,“ konstatuje Alena Volejníková.


Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií a předání hodnotných cen proběhne 7. března 2013 v ABC Klubu na Olšinkách. Organizátoři slibují, že bude mít charakter zábavného večera. „Chemie je dnes už seriózní a racionální věda, ale její kořeny sahají až do světa magie, čárů a kouzel. Pokusíme se proto vykouzlit takový večer, který by mladým chemikům doslova učaroval,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.


Tím ale „mladý chemik“ ještě nekončí. Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do třicítky finalistů probojovalo sedm soutěžících. Tady se ukáže, jestli jsou Pardubice mistři jen na ledě, nebo i v laboratoři,“ uzavírá Jan Ptáček.
www.mladychemik.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

3.4.

S policistou ve školce

Celkem dvaatřicet mrňousů od tří do sedmi let sedělo na lavičkách a s napětím poslouchalo o práci policistů.

Vzdělání celý článek
7.6.

Za Univerzitu Pardubice vyráží na Univerzitní osmy smíšená posádka

Univerzitu Pardubice bude poprvé na veslařském závodě Univerzitní osmy v Praze reprezentovat smíšená posádka. Univerzita se zítřejší soutěže, která je součástí pražských Primátorek, zúčastní letos už po šesté

Vzdělání celý článek
14.3.

Kam po vysoké škole?

Na 15. března připravila Univerzita Pardubice již 6. ročník veletrhu pracovních příležitostí.

Vzdělání celý článek
12.6.

Univerzita Pardubice otvírá nový obor Aplikovaná elektrotechnika

Zcela nový bakalářský studijní program Aplikovaná elektrotechnika právě otevřela Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (UPa). Výuka se zaměří na moderní oblasti elektronických obvodů, senzorů, mikroprocesorové techniky, informačních technologií, automatizace a prototypové výroby.

Vzdělání celý článek
17.4.

K přijímačkám jdou i žáci pátých tříd. Na osmiletá gymnázia míří většinou premianti

„Do 1. kola přijímacího řízení na osmileté gymnázium se nám přihlásilo 96 uchazečů, z čehož jich na první termín bylo 62. Přijímat budeme 30 žáků, máme tedy více než trojnásobný převis,“ řekl ředitel gymnázia Josef Menšík. Ten také uvedl, že v loňském roce se na víceleté gymnázium hlásilo 75 uchazečů, v roce 2016 jich bylo 69.

Vzdělání celý článek
16.1.

Desatero pro rodiče dětí předškolního věku

Materiál Desatero pro rodiče vytvořila pracovní skupina, z řad odborníků na předškolní vzdělávání a pedagogů z praxe, která vytvářela materiál pro pedagogy mateřských škol s názvem Konkretizované očekávané výstupy.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting