Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem

31.1.

Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem


 V úterý 29. ledna se v prostorách SPŠCH v Pardubicích utkalo 10 týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentaci projektů hodnotila odborná porota složená z pedagogů chemické průmyslovky.


Projektový den je součástí 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích. „Jedná se o týmovou práci kolektivů tříd, které od listopadu loňského roku pracovaly na zadaném tématu, “ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Letošní téma znělo Chemie snadno a lehce. Žáci si vyměnili role s učiteli a připravili si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila. Zábavnou, plnou pokusů, her a kvízů,“ doplňuje. Každou školu reprezentovalo družstvo 4-8 žáků osmých a devátých tříd, kteří představili své projekty. Nejprve na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné pokusy na téma vlastnosti vody, elektrolýza nebo chromatografie, soutěžilo se v chemických variantách televizních pořadů Riskuj, Chcete být milionářem nebo AZ kvíz, došlo i na tematické pohádky, písničky a básničky.

„Projektová část je tou nejkreativnější a nejzábavnější částí soutěže, na kterou se žáci i učitelé těší nejvíc. Chemie je totiž věda nadmíru tvořivá, v níž se fantazii meze nekladou,“ říká ředitel SPŠCH Jan Ptáček. „Žáci se navíc naučí pracovat v týmu, což je nesmírně důležité: při dnešní složitosti světa je silná individualita sice nezbytná, ale sama nic nezmůže. Bez podpůrného týmu spolupracovníků nedokáže své vize realizovat,“ dodává.
Projektový den byl poslední soutěžní kategorií „mladého chemika“. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním ve dvou kategoriích: v soutěži o nejúspěšnějšího učitele chemie a školu s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle dramatické,“ konstatuje Alena Volejníková.


Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií a předání hodnotných cen proběhne 7. března 2013 v ABC Klubu na Olšinkách. Organizátoři slibují, že bude mít charakter zábavného večera. „Chemie je dnes už seriózní a racionální věda, ale její kořeny sahají až do světa magie, čárů a kouzel. Pokusíme se proto vykouzlit takový večer, který by mladým chemikům doslova učaroval,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.


Tím ale „mladý chemik“ ještě nekončí. Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do třicítky finalistů probojovalo sedm soutěžících. Tady se ukáže, jestli jsou Pardubice mistři jen na ledě, nebo i v laboratoři,“ uzavírá Jan Ptáček.
www.mladychemik.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

29.9.

V Litomyšli zahájí sponze a imatrikulace

Všichni absolventi získávají automaticky a zdarma k diplomu též dvojjazyčný dodatek, takzvaný Diploma Supplement.

Vzdělání celý článek
19.10.

TECHNOhrátky v Litomyšli – s ještěrkami, dívčím triumfem a významným jubileem

„Právě litomyšlská střední škola je jednou z těch, do které uvažuji příští rok podat přihlášku ke studiu. Bavilo by mě být chovatelkou. Nadchly mě zejména laboratoře, v nichž se vyučuje obor chovatel cizokrajných zvířat, a krajtu bych si klidně odnesla domů,“ přiznala Alice Zavoralová.

Vzdělání celý článek
28.12.

Blíží se zápisy do základních škol

Přijatí žáci obdrží u zápisu registrační číslo, pod kterým budou po celou dobu přijímacího řízení evidováni. Výsledky přijetí žáka budou ředitelem školy oznámeny do třiceti dnů ode dne konání zápisu, a to vyvěšením registračních čísel na úřední desce školy nebo na jiném obvyklém místě určeném pro vyhlášení správních rozhodnutí, ale i způsobem umožňujícím dálkový přístup po dobu 15 dnů.

Vzdělání celý článek
16.6.

Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici

„Dozvíme se také, jak probíhá a jak náročná je příprava kosmického experimentu, kolik vlastně experimentů na mezinárodní kosmické stanici probíhá a které jsou ty vědecky nejhodnotnější. Náš host také posluchačům vysvětlí, v čem spočívá zapojení českých vědců a zamyslí se nad otázkou, zda je kosmická stanice vůbec potřeba nebo už je přítomnost člověka v kosmickém prostoru přežitek,“ doplnila k pozvánce na setkání studentka Šraitrová.

Vzdělání celý článek
4.2.

Slavnostní den Univerzity Pardubice

Mezinárodně uznávaným osobnostem české vědy bude udělen titul „doctor honoris causa“ Univerzity Pardubice.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting