Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem

31.1.

Soutěž mladých chemiků vyvrcholila projektovým dnem


 V úterý 29. ledna se v prostorách SPŠCH v Pardubicích utkalo 10 týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentaci projektů hodnotila odborná porota složená z pedagogů chemické průmyslovky.


Projektový den je součástí 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích. „Jedná se o týmovou práci kolektivů tříd, které od listopadu loňského roku pracovaly na zadaném tématu, “ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Letošní téma znělo Chemie snadno a lehce. Žáci si vyměnili role s učiteli a připravili si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila. Zábavnou, plnou pokusů, her a kvízů,“ doplňuje. Každou školu reprezentovalo družstvo 4-8 žáků osmých a devátých tříd, kteří představili své projekty. Nejprve na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné pokusy na téma vlastnosti vody, elektrolýza nebo chromatografie, soutěžilo se v chemických variantách televizních pořadů Riskuj, Chcete být milionářem nebo AZ kvíz, došlo i na tematické pohádky, písničky a básničky.

„Projektová část je tou nejkreativnější a nejzábavnější částí soutěže, na kterou se žáci i učitelé těší nejvíc. Chemie je totiž věda nadmíru tvořivá, v níž se fantazii meze nekladou,“ říká ředitel SPŠCH Jan Ptáček. „Žáci se navíc naučí pracovat v týmu, což je nesmírně důležité: při dnešní složitosti světa je silná individualita sice nezbytná, ale sama nic nezmůže. Bez podpůrného týmu spolupracovníků nedokáže své vize realizovat,“ dodává.
Projektový den byl poslední soutěžní kategorií „mladého chemika“. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním ve dvou kategoriích: v soutěži o nejúspěšnějšího učitele chemie a školu s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle dramatické,“ konstatuje Alena Volejníková.


Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií a předání hodnotných cen proběhne 7. března 2013 v ABC Klubu na Olšinkách. Organizátoři slibují, že bude mít charakter zábavného večera. „Chemie je dnes už seriózní a racionální věda, ale její kořeny sahají až do světa magie, čárů a kouzel. Pokusíme se proto vykouzlit takový večer, který by mladým chemikům doslova učaroval,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.


Tím ale „mladý chemik“ ještě nekončí. Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do třicítky finalistů probojovalo sedm soutěžících. Tady se ukáže, jestli jsou Pardubice mistři jen na ledě, nebo i v laboratoři,“ uzavírá Jan Ptáček.
www.mladychemik.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

20.2.

Univerzita Pardubice zahajuje letní semestr. Čeští i zahraniční studenti se vrátili do univerzitního kampusu

Studentům všech sedmi fakult Univerzity Pardubice začíná výuka v pondělí 20. února. Chodit na přednášky, cvičení, lekce a kurzy a poctivě plnit studijní povinnosti budou po následující tři měsíce do 21. května, kdy letní semestr oficiálně skončí. Po něm ve zkouškovém období prokáží, co všechno se za akademický rok naučili. Obhajobou závěrečných bakalářských či diplomových prací, složením závěrečných zkoušek a při slavnostních promocích univerzitu pak opustí na 2 tisíce úspěšných absolventů.

Vzdělání celý článek
9.1.

Osm univerzit se spojilo, aby si dlouhodobě zajistily kvalitní světové chemické elektronické informační zdroje pro výzkjm a vývoj

Během prvního pololetí 2013 bude realizována na pracovištích všech zúčastněných vysokých škol řada školení a informačních seminářů s cílem propagovat tyto důležité informační zdroje a naučit studenty, akademické pracovníky a výzkumníky co nejefektivněji využívat obrovský informační potenciál, který tyto zdroje nabízejí.

Vzdělání celý článek
8.6.

Slučování středních škol nehrozí.

Střední školy zřizované Pardubickým krajem zaznamenávají z hlediska počtu žáků nejnižší hodnoty, ale úbytek žáků ve školním roce 2014/2015 ovlivnil především odchod početně silnějších vyšších ročníků. Nově bylo do prvních ročníků denní formy vzdělávání přijato o 92 žáků více než ve školním roce 2013/2014. „V dalších letech lze očekávat stabilizaci počtu přijímaných žáků do středního vzdělávání a od roku 2017 jeho pozvolné navyšování až do roku 2025,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Vzdělání celý článek
26.9.

Univerzita Pardubice zahajuje 67. akademický rok

Oficiální výuka pak všem vysokoškolákům začíná v Pardubicích v pondělí 26. září. Univerzitní kampus v Pardubicích - Polabinách je uvítá letos již v komfortním prostředí – jak co se týká dostatečných míst a vybavení poslucháren a laboratoří, tak sportovišť, tak s dostatkem klidových zón a větším počtem parkovacích míst.

Vzdělání celý článek
22.3.

Pozvánka na březnovou Kavárnu Universitas: Přijďte se radovat

V Platónově duchu pak Simone Weil ukazuje, že čistá radost je příjemný pocit, jehož zdrojem je výhradně vnější realita. Typicky vzniká, když pozornost člověka plně pohltí něco nezávislého na jeho já, například když poslouchá hudbu, pozoruje zvířata nebo se prochází v přírodě.

Vzdělání celý článek
25.9.

Mezinárodní konference o speciálních anorganických pigmentech a práškových materiálech na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice

Posterová sekce bude umístěna ve foyer 2. NP budovy HA Fakulty chemicko-technologické. Nabídne celkem 16 plakátových příspěvků, které jsou většinou prezentací výsledků odborných prací studentů doktorského studijního programu Fakulty chemicko-technologické.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting