Studentka Fakulty chemicko-technologické vyhrála cenu firmy Merck

24.2.

 Studentka Fakulty chemicko-technologické vyhrála cenu firmy MerckStudentka Simona Janků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice obsadila první místo v celostátní soutěž o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytické chemie „O cenu firmy Merck 2014“.
V 17. ročníku „O cenu firmy Merck“ bojovalo na počátku února na Fakultě chemicko-technologické v Pardubicích celkem 25 studentů ze sedmi českých vysokých škol. Úkolu vybrat ty nejlepší se zhostila devítičlenná odborná porota. Ta posuzovala nejen kvalitu a přínos předložených prací, ale také vlastní prezentaci výsledků. Vystoupení zúčastněných studentů mohla směle konkurovat příspěvkům na řadě významných odborných konferencí.


„První místo obsadila studentka naší fakulty Bc. Simona Janků z Katedry analytické chemie. Soutěžila s prací „Příprava a charakterizace vysoce zesítěných monolitických stacionárních fází pro separace malých molekul“. Ve své práci se zabývala přípravou monolytických kolon pomocí post-polymerační povrchové modifikace vysokého zesítění, které jsou vhodné pro separace polárních látek v systému kapalinové chromatografie hydrofilních interakcí. Tyto kolony pak byly úspěšně testovány pro izokratické separace polárních fenolických kyselin, kdy vykazovaly bezprecedentní stabilitu při zachování separačních vlastností i po více než 10 000 analýzách,“ uvedl o práci vítězky soutěže doc. Ing. Martin Adam, Ph.D.


Druhé místo získala studentka Bc. Aneta Laryšová z Katedry chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské Univerzity v Ostravě za práci „Analýza alkaloidů v makovině metodou vysokoúčinné kapalinové chromatografie“. Jako třetí se umístil Bc. Kamil Mikulášek z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně za práci „Studium retenčního chování trinukleotidů v HPLC“.


„Mezi soutěžícími převažovali studenti posledního ročníku magisterského studia, avšak soutěže se plnohodnotně zúčastnili i posluchači nižších ročníků. Všechny přednesené příspěvky byly na velmi dobré odborné úrovni, a to jak po stránce výsledkové, tak i po té prezentační. Proto se hodnotící komise rozhodla udělit kromě ocenění pro tři nejlepší práce ještě dalším třem pracím vynikající úrovně zvláštní cenu poroty,“ uzavírá doc. Ing. Martin Adam, Ph.D., předseda odborné poroty.


Soutěž se uskutečnila ve spolupráci s odbornou skupinou analytické chemie České společnosti chemické. Odbornou záštitu letos převzala Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice pod vedením prof. Ing. Karla Ventury, CSc. a doc. Ing. Martina Adama, Ph.D.


Další ročník celostátní soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie, v pořadí již osmnáctý, se uskuteční pod taktovkou kolektivu z Katedry chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, a to ve dnech 4. a 5. února 2015.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

17.9.

Hřiště na Závodu míru čeká na sportovce

Po čtyřech měsících se škola Závodu míru může chlubit běžeckým oválem se čtyřmi drahami o délce 250 metrů a 100m dlouhou rovinkou se šesti 6 drahami s umělým, vodopropustným polyuretanovým povrchem.

Vzdělání celý článek
7.11.

Nepotřebné budovy jsou nabízeny k odprodeji

V okrese Svitavy se podařilo po delší době odprodat dvě nepotřebné budovy.

Vzdělání celý článek
7.9.

Poslední šance ke studiu

Ještě do 10. září tohoto roku mohou zájemci posílat přihlášky na Univerzitu Pardubice

Vzdělání celý článek
9.4.

Mezinárodní konference o energetických materiálech na Univerzitě Pardubice

„Tuto mezinárodní odbornou akci pořádáme tradičně již mnoho let, letos již 17. rokem,“ říká prof. Svatopluk Zeman a dodává: „Navíc tentokrát v roce 20. výročí přejmenování Vysoké školy chemicko-technologické, na níž původně naše katedra vznikla, na Univerzitu Pardubice.“

Vzdělání celý článek
30.4.

Kavárna Universitas zahajuje další semestr oblíbených setkání s osobnostmi vědy, pátý rok přednášek pořádaných studenty Univerzity Pardubice v neformálním prostředí pardubické kavárny a Klubu 29.

„V přednášce se například dozvíme, jak probíhá příprava kosmického experimentu a jak je náročná, kolik vlastně experimentů na mezinárodní kosmické stanici probíhá a které jsou ty vědecky nejhodnotnější.

Vzdělání celý článek
12.6.

Druhý ročník soutěže Social Innovation Relay (SIR), kterou pořádají nezisková vzdělávací organizace JA Czech a NN Životní pojišťovna a NN Penzijní společnost, zná svého vítěze.

K nápadu nás přivedla naše nevidomá spolužačka. Zjistili jsme, že je na českém trhu nedostatek her pro nevidomé. Proto jsme vytvořili hru OLÁ, kterou mohou hrát zdraví i nevidomí a navzájem se tak lépe poznat. Dnešní den jsem si moc užila. Úspěchem pro mě bylo už jen to, že jsem hru představila dalším lidem a ukázala, že něco takového existuje. Z vítězství mám ale samozřejmě velkou radost,“ okomentovala vítězství zástupkyně LAMcuties Lucie Částková z Obchodní akademie a Střední školy cestovního ruchu Choceň.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting