TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky na zámku bilancovaly rok a vyhlásily vítěze soutěží

8.12.

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky na zámku bilancovaly rok a vyhlásily vítěze soutěží

Rytířské sály pardubického zámku se ve středu 6. prosince symbolicky převlékly do slavnostního hávu. Představitelé Pardubického kraje v nich oceňovali organizátory a účastníky dlouhodobých projektů na podporu řemesel, přírodovědných oborů, tradic i lidové kultury. Ocenění se dočkali nejen pořadatelé TECHNOhrátek, ZDRAVOhrátek, Velikonoc a Dožínek na zámku, ale také žáci a zástupci zapojených středních odborných i základních škol či krajských kulturních zařízení.

Slavnostního odpoledne se zúčastnili také radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek a Václav Kroutil, pracovníci krajských odborů školství a zdravotnictví i oddělení kultury, Úřadu práce, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy ČR, významných regionálních zaměstnavatelů, zemědělských sdružení a letos poprvé i krajských zdravotnických zařízení.

„Pardubický kraj může být v mnoha ohledech vzorem ostatním regionům při podpoře technického, odborného i zdravotnického vzdělávání. Naše projekty jsou však nejen inspirativní, ale především efektivní. Jejich cílem je přivádět žáky základních škol ke studiu těchto profesí na středních školách, a to se nám daří. Vážíme si proto práce všech, kteří se na těchto aktivitách podílejí, stejně jako na udržování tradic a lidové kultury. Jsme rádi, že jim můžeme tímto prostřednictvím poděkovat a ocenit jejich práci nad rámec běžných povinností,“ uvedl Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Bilance pěti let – 8 444 žáků základních škol

Hlavním bodem programu bylo vyhodnocení 5. ročníku projektu TECHNOhrátky. Ten pouze v letošním roce přivedl do patnácti středních odborných škol 2 143 žáků 8. a 9. tříd ze 76 základních škol, aby je seznámil se základy 42 strojírenských, stavebních, elektrotechnických, gastronomických, službových, zemědělských a zahradnických oborů.

„Jsem velice rád, že mezi vybranými středními školami v TECHNOhrátkách jsou také ty se zemědělským zaměřením. Atraktivní soutěžní formou se nám pomocí tohoto projektu daří nejen úspěšně popularizovat zemědělství mezi mladou generací, ale současně je prezentovat jako perspektivní obor, v němž moderní technika už odbourala většinu těžké práce,“ řekl Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, venkov a zemědělství.

V průběhu pěti let se dosavadních 61 akcí TECHNOhrátek uskutečnilo ve 25 vybraných středních odborných školách. Zapojilo se do nich celkem 8 444 žáků ze 102 základních škol – 96 z Pardubického kraje, tři z Olomouckého, po jedné z Kálovéhradeckého a Středočeského kraje a jedna z polského města Miedzylesie. Školáci si při tom vyzkoušeli soutěžní a zábavnou formou 62 nejrůznějších profesí.

Literární soutěž: nečekaně vysoká úroveň

Součástí slavnostního setkání bylo také vyhodnocení dlouhodobých soutěží v rámci projektu TECHNOhrátky. Ty měly v letošním ročníku literární charakter. Základním školám byla určena soutěž nazvaná Můj den na TECHNOhrátkách. Žáci středních odborných škol – zvlášť v učebních a maturitních oborech – soupeřili ve zpracování tématu Kouzlo mého oboru.

„Zadání literární soutěže pro nás bylo zpočátku trochu riskem a krokem do neznáma. Celkový zájem nás však nesmírně potěšil a třeba elektrotechnická průmyslovka v Pardubicích chtěla poslat 120 výtvorů svých žáků! Další překvapení na nás čekalo, když jsme se začetli do jednotlivých přihlášených děl. Byla pestrá žánrově – popis, úvaha, líčení, dopis a dokonce básně, ale co bylo nejdůležitější, většinou obsahovala bezprostřední zpovědi a vyznání mladých lidí z výběru své profese, její náplně i budoucího životního uplatnění. Rozhodně by obstála i v konkurenci tvorby studentů gymnázií. A úplně nás fascinovalo, když jsme obdrželi i práce dvou polských žáků prvního ročníku učiliště v Králíkách – samozřejmě v polštině – a výtvor studenta pardubické elektrotechnické průmyslovky v dokonalé angličtině!“ komentoval průběh literární soutěže Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Úspěšná premiéra ZDRAVOhrátek

V letošním roce se konal také premiérový ročník nového projektu ZDRAVOhrátky Pardubického kraje. Ačkoliv ve středu 13. prosince je na programu jeho poslední akce ve Střední zdravotnické škole Pardubice, už teď lze konstatovat, že byl úspěšný.

„Tento projekt se velice osvědčil a máme na něj spoustu pozitivních ohlasů od ředitelů středních zdravotnických i základních škol. Neobyčejně nás zaujal přístup jednotlivých pořadatelských škol, které se snažily vymýšlet co možná nejpřitažlivější formy, aby přiblížily školákům jednotlivé obory i své zázemí,“ zhodnotil Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Počátkem prosince vyvrcholila dlouhodobá soutěž ZDRAVOhrátek pro studenty všech čtyř zapojených středních zdravotnických škol v regionu. Cílem tříčlenných týmů bylo natočit na chytrý telefon zajímavou tříminutovou reportáž na téma Představ svou školu. V obou kategoriích – jak hlasování na Facebooku ZDRAVOhrátek, tak v hodnocení odborné poroty – zvítězili reprezentanti Střední zdravotnické školy Svitavy s pozoruhodnou obrazovou, textovou i pěveckou variací známého hitu Despacito.

VÝSLEDKY DLOUHODOBÝCH SOUTĚŽÍ TECHNOhrátek a ZDRAVOhrátek

Základní školy –  Můj den na TECHNOhrátkách: 1. Adéla Bunčeková, Terezie Pešková (ZŠ Dašice), 2. Patrik Lisý (Masarykova ZŠ Polička), 3. Simona Břenková (ZŠ a MŠ Trstěnice), Tereza Kropáčková (ZŠ Pomezí).

Střední odborné školy – Kouzlo mého oboru, učební obory: 1. Štěpán Škůrek (SOUO Králíky), 2. Sabina Olexová (SŠZ a VOŠ Chrudim), 3. Nikola Pospíšilová (SOŠ a SOU Lanškroun), David Špitálský (SOUZ Chvaletice).

Střední odborné školy – Kouzlo mého oboru, maturitní obory: 1. Filip Martínek (SOŠ a SOU Lanškroun), 2. Lukáš Kroužel (SPŠ a VOŠ Pardubice), Natálie Moravcová (SŠZ a VOŠ Chrudim), 3. Karolína Pasterná (SPŠPS Pardubice), Tomáš Konůpka (SOU Svitavy).

Nejlepší příspěvek zahraničního studenta: Milosz Pikulski (SOUO Králíky).

Nejlepší příspěvek v zahraničním jazyce: Jakub Kobera (SPŠE Pardubice).

Zvláštní cena za aktivitu: Karol Okupski (SOUO Králíky).

ZDRAVOhrátky – videosoutěž Představ svou školu, hodnocení poroty: 1. SZŠ Svitavy (Vojtěch Hajský, Barbora Paldusová, Gabriela Kubitová), 2. SŠZS Chrudim (Tereza Štěpánková, Petra Vojtová, Adéla Petiková), 3. VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí (Anna Krátká, Jana Vítová, Jana Kadičová).

ZDRAVOhrátky – videosoutěž Představ svou školu, Facebook: SZŠ Svitavy.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

26.9.

Evropská noc vědců

Hvězdárna v Pardubicích ve spolupráci s Astronomickou společností Pardubice pořádají v pátek 26. září večer zajímavý program

Vzdělání celý článek
4.10.

Lékařská fakulta v Hradci Králové navýší počty studentů v angličtině o třetinu

„Vnímám volání České lékařské komory a Ministerstva zdravotnictví po zvýšené produkci lékařů fakultami. Výuka budoucích lékařů je ale vysoce provázaným systémem. Nejde kapacitně jen o prostory učeben, ale i o to, kolik studentů jsme schopni odučit na klinice a skloubit to s prací. S případným přijetím dalších studentů by se pravděpodobně ukázalo, že bychom potřebovali nejen novou budovu, ale i posilu ohledně vyučujících kolegů. A ty k tomuto účelu připravit je daleko náročnější než příprava studentů. Kdyby to také mělo být na úkor přijímání zahraničních studentů, bylo by navíc potřeba ten schodek dorovnat z rozpočtu,“ ilustruje situaci profesor Jaroslav Malý.

Vzdělání celý článek
19.2.

Byznys trefa – soutěž pro podnikavé studenty Univerzity Pardubice jde do finále

Každý student, který podal do soutěže přihlášku, dostal cennou zpětnou vazbu ve formě komentáře silných a slabých stránek zpracovaného projektu ze strany zkušených členů poroty. Deset finalistů bude navíc ve středu 19. února v podvečer prezentovat své podnikatelské záměry před odbornou porotou při finálovém večeru soutěže. Teprve potom porota rozhodne o vítězi prvního ročníku soutěže. Vítěz si odnese finanční prémii 50 tisíc Kč, smartphone a další ceny. S prázdnou neodejdou ani ostatní finalisté.

Vzdělání celý článek
3.7.

Další letošní úspěšní absolventi opouštějí Univerzitu Pardubice

Všichni absolventi Univerzity Pardubice získávají automaticky a zdarma k diplomu též dvojjazyčný dodatek k diplomu, tzv. Diploma Supplement. Dodatek tak vhodně doplňuje základní doklady o kvalifikaci a slouží zaměstnavateli nebo jiné vysoké škole v zahraničí jako podrobnější informace o realizovaném studiu a dosaženém vzdělání. I proto je dodatek k diplomu vydáván dvojjazyčně, a to v českém a zároveň v anglickém jazyce.

Vzdělání celý článek
30.4.

Mezinárodní zkoušky z anglického jazyka TOEIC®

Ústav cizích jazyků Fakulty filozofické Univerzity Pardubice nabízí možnost získat certifikát z anglického jazyka TOEIC.

Vzdělání celý článek
18.1.

Zasedala komora techniků a inženýrů z Pardubického kraje

Hejtman Radko Martínek ukázal na příkladu optimalizace školství, jak se posiluje technické vzdělávání.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting