TECHNOhrátky ukazují, že zájem o řemesla mezi školáky nevymizel a že zajímavé formy prezentace je k nim mohou přitáhnout

18.9.

TECHNOhrátky ukazují, že zájem o řemesla mezi školáky nevymizel a že zajímavé formy prezentace je k nim mohou přitáhnout

 TECHNOhrátky, projekt Pardubického kraje na podporu zvýšení zájmu žáků základních škol o studium technických oborů a řemesel, se může pochlubit za rok a půl svého trvání pozitivní bilancí. Oslovil dosud více než 2 400 žáků převážně z 8. a 9. tříd ze stovky základních škol celého regionu a soutěžní i zábavnou formou jim představil přes pět desítek strojírenských, elektrotechnických, stavebních, gastronomických a službových oborů. Ve středu 17. září vstoupily TECHNOhrátky do letošní podzimní části, v níž absolvují zastávky ve čtyřech středních odborných školách a navíc připraví školení pro kariérní a výchovné poradce.


„Pardubický kraj věnuje problematice technického vzdělávání dlouhodobě maximální pozornost a právě TECHNOhrátky považujeme za jeden z nejúspěšnějších projektů v posledních letech. Především jeho zásluhou v Pardubickém kraji – jako v jednom z mála v České republice – poprvé po dlouhé době neklesl počet zájemců o technické obory na středních školách, ale naopak vzrostl dokonce o čtrnáct procent,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, zodpovědná za oblast školství.


Druhý ročník TECHNOhrátek zahájil letos v dubnu na Středním odborném učilišti a Střední odborné škole v Poličce. V průběhu následujících pěti akcí postupně do prázdnin zamířil do vybraných středních odborných škol ve Vysokém Mýtě, Chrudimi, Králikách, Přelouči a Ústí nad Orlicí. Ve středu 17. září odstartovala podzimní část kampaně ve Střední průmyslové škole stavební Pardubice. Ta si pro 130 žáků dopravených autobusy zdarma přichystala seznámení s půltuctem vyučovaných oborů. Děti se tak proměnily v malíře, umělecké kováře a zámečníky, zedníky a obkladače, truhláře, tesaře a architekty pozemních staveb.


Zábava, aktivita a soutěže táhnou
„To, co se proti loňskému roku změnilo, je výrazný nárůst zájmu škol o účast na některé z akcí TECHNOhrátek. Když rozešleme pozvánku, za necelé dva dny máme dvacet přihlášených základek, přitom kapacita nám umožňuje přizvat jen třetinu z nich. Mnohé školy se navíc hlásí opakovaně. Ukazuje se, že žáci mají zájem o technické obory a řemesla, jen je nutné zvolit pro ně atraktivní způsob, jak se s nimi seznámit. Na netradiční soutěžní a zábavné formy určitě slyší a manuální i vědomostní úkoly plní s velkým nasazením. Většinou přiznávají, že takhle zblízka si na řemeslo ´sáhli´ poprvé v životě. A nejvíc nás vždy potěší, když na závěr mnozí žáci oznámí, že je právě akce v konkrétní škole přesvědčila o tom, že si sem podají přihlášku,“ pochvaluje si Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.


Podstatou TECHNOhrátek, jejichž organizátorem je Centrum celoživotního vzdělávání Pardubického kraje, je aktivní zapojení žáků do veškerých aktivit, při nichž poznávají studijní nabídku vybrané střední školy a současně si vyzkoušejí své manuální schopnosti. A tak řežou, brousí, pilují, šroubují, sestavují, šijí, lepí, vaří, míchají maltu či letují, přičemž jejich lektory a rádci jim jsou jen o málo starší vrstevníci z řad učňů a studentů středních škol. Na vítěze manuálních soutěží i vědomostních kvizů čekají pokaždé ovocné dorty.


Podpora pracovního trhu v regionu
„TECHNOhrátky jsou projekt, který v porovnání s podobnými aktivitami nejlépe a nejcíleněji reaguje na aktuální potřeby pracovního trhu v Pardubickém kraji. Náš region má především průmyslový charakter, ale postupně nám začíná odcházet v technických profesích do důchodu generace odborníků a chybí za ni náhrada. Proto je nesmírně důležité znovu probudit zájem mladé generace o tyto obory a motivovat ji k volbě jejich studia. Právě k tomu TECHNOhrátky výrazně napomáhají. A o své budoucí uplatnění se tito absolventi rozhodně nemusejí obávat,“ připomíná Petr Klimpl, ředitel krajského Úřadu práce Pardubice.


TECHNOhrátky přispěly k tomu, že například ve Střední průmyslové škole Chrudim zaznamenali letos o 26 přihlášek víc proti loňskému roku. Nárůst hlásí také Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto, Průmyslová střední škola Letohrad nebo Střední odborné učiliště Třemošnice. Další střední školy zapojené do loňského ročníku projektu si udržely přinejmenším shodné počty žáků. Pokles tak zatím provází jen některé stavební a gastronomické obory.


„Pomoc TECHNOhrátek a podpora středních odborných škol je pouze první krok. Tím dalším totiž musí být jejich konkrétní spolupráce s regionálními firmami a zaměstnavateli v blízkém okolí měst. Zaměřit by se měla na možnost vykonávání praxí žáků, pracovní příležitosti pro absolventy škol, nabídku motivačních stipendijních programů v určitých oborech či přímý podíl na zkvalitňování technologického vybavení a zázemí školy,“ připomíná Jana Pernicová.
TECHNOhrátky také pro poradce

Novinku letošních TECHNOhrátek představuje také odborný seminář pro kariérní a výchovné poradce, pořádaný na konci listopadu ve spolupráci se Střední průmyslovou školou chemickou Pardubice. „Kariérní a výchovní poradci zatím stáli poněkud stranou a přitom je jejich role při volbě budoucího povolání často klíčová. Uspořádáme pro ně kompletní program TECHNOhrátek včetně manuálních soutěží a vědomostních kvízů. Formou workshopu se nejlépe seznámí s novými či méně známými obory a budou moci přesně informovat žáky,“ upřesňuje Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubice.

Součástí kampaně jsou také dlouhodobé kreativní aktivity. Letos opět na žáky z devítiletek tematická fotografická soutěž s podtextem „Řemeslo kolem nás“, středoškoláci zase poměří síly v soutěži „Ukaž, co umíš“, v níž představí výrobek, model, maketu či jiný artefakt charakteristický pro jejich školu, který byl vyrobený v tomto roce.

TECHNOhrátky 2014

9. 4.   SOŠ a SOU Polička
24. 4.    ISŠ technická Vysoké Mýto
7. 5.    SOŠ a SOU Chrudim
20. 5.   SOU opravárenské Králíky
10. 6.   Gymnázium a SOŠ Přelouč
17. 6.   SŠ uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí
17. 9.   SPŠ stavební Pardubice
30. 9.   ISŠ Moravská Třebová
21. 10.  SOU Svitavy
11. 11.  SOŠ a SOU Lanškroun

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

13.6.

Univerzita Pardubice otvírá nový obor Aplikovaná elektrotechnika

Zcela nový bakalářský studijní program Aplikovaná elektrotechnika právě otevřela Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (UPa). Výuka se zaměří na moderní oblasti elektronických obvodů, senzorů, mikroprocesorové techniky, informačních technologií, automatizace a prototypové výroby.

Vzdělání celý článek
22.7.

Univerzita Pardubice pořádá letos poprvé letní školy pro žáky základních a středních škol

S indexem letní školy v ruce stráví každý den na jedné ze sedmi fakult univerzity, seznámí se s univerzitním prostředím, zažijí atmosféru laboratoří a poslucháren, podívají se do dopravního sálu, vyzkouší si práci vědců a celou řadu zajímavých úloh a pokusů z mnoha oborů.

Vzdělání celý článek
14.8.

Day camp na Univerzitě Pardubice pro žáky základních škol

. S indexem letní školy v ruce stráví žáci každý den na jedné ze sedmi fakult univerzity a seznámí se s univerzitním prostředím.

Vzdělání celý článek
19.2.

Byznys trefa – soutěž pro podnikavé studenty Univerzity Pardubice jde do finále

Každý student, který podal do soutěže přihlášku, dostal cennou zpětnou vazbu ve formě komentáře silných a slabých stránek zpracovaného projektu ze strany zkušených členů poroty. Deset finalistů bude navíc ve středu 19. února v podvečer prezentovat své podnikatelské záměry před odbornou porotou při finálovém večeru soutěže. Teprve potom porota rozhodne o vítězi prvního ročníku soutěže. Vítěz si odnese finanční prémii 50 tisíc Kč, smartphone a další ceny. S prázdnou neodejdou ani ostatní finalisté.

Vzdělání celý článek
3.2.

Hejtman Martínek: Vojenská škola patří mezi elitní

Trojnásobný až čtyřnásobný nadbytek studentů, kteří touží po vojenské kariéře, může vykázat jen málokteré školské zařízení.

Vzdělání celý článek
15.11.

V Žamberku se budou od příštího roku nově učit klempíři. Úspěšná spolupráce s Bühlerem pokračuje

„Zaměření oboru je v regionu jedinečné a vhodně doplňuje současnou nabídku školy o další strojírenský obor, který bude mít vysokou uplatnitelnost absolventů na trhu práce.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting