TECHNOhrátky v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích s robotickým vozítkem, blikačkou a ministerskou návštěvou

8.9.

TECHNOhrátky v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích s robotickým vozítkem, blikačkou a ministerskou návštěvou

Se začátkem nového školního roku vstupují opět na scénu TECHNOhrátky Pardubického kraje. Po tříměsíční přestávce, která orámovala devět letošních jarních akcí, se k žákům 7. až 9. tříd základních škol vrací projekt, který je motivuje k výběru technických a odborných profesí na středních školách. V podzimní části čeká dalších šest zastavení a hned to první bude patřit k nejatraktivnějším. Ve středu 13. září totiž přivítá více než 130 školáků největší střední škola v regionu – Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice.
V průběhu čtyř a půl let uspořádali organizátoři TECHNOhrátek pětapadesát speciálních akcí, do nichž se zapojilo 7 560 žáků ze 101 základních škol a odprezentovali více než šest desítek nejrůznějších oborů.
„O účast na akci v pardubické elektrotechnické průmyslovce se ještě na sklonku uplynulého školního roku strhla obrovská bitva. Za pouhé dva dny dorazily přihlášky ze čtyřiadvaceti základních škol, což trojnásobně překročilo možnou kapacitu. Na jednu stranu nás tak vysoký zájem o TECHNOhrátky i tuto střední samozřejmě těší, na druhou je nám však líto, že jsme museli mnoho zájemců zklamat a nabídnout jim účast v některé z dalších akcí,“ řekl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Redukce stanovišť = více času na práci
Ve spolupráci s vedením SPŠ elektrotechnické a VOŠ nakonec pozvánku do království elektrotechniky a informačních technologií obdrželo devět základních škol z Chrudimska a Pardubicka: Masarykova ZŠ Dolní Roveň; ZŠ Komenského, Holice; ZŠ Horní Jelení; ZŠ Mistra Choceňského, Choceň; ZŠ Čáslavská, Chrudim; ZŠ Nasavrky; ZŠ Prosetín; ZŠ Sezemice a ZŠ Včelákov.
V hlavní budově v ulici Karla IV. se budou školáci seznamovat s robotikou a programováním. Čeká je například stavba jednoduchého robotického vozítka a také naprogramování desky arduiono pro řízení RGB diody. Poté zamíří do areálu Do Nového, kde navštíví elektrodílnu a laboratoř elektrického měření. Zde je na programu zapojení jednoduchého elektrického obvodu, tzv. blikačky, a osazení desky plošného spoje součástkami, pájení součástek a oživení obvodu. Navíc si vyzkouší metody měření napětí, proudu a frekvence, zobrazování periodických průběhů.
„Na rozdíl od minulých akcí TECHNOhrátek jsme se tentokrát rozhodli pro důležitou změnu. Místo obvyklých šesti stanovišť jsme připravili pouze čtyři. Podmínky ve škole nám však umožňují, aby na každém pracovaly současně dvě školní skupiny. Výsledkem bude to, že se žákům výrazně prodlouží pobyt na jednom stanovišti, budou moci řešit náročnější úkol a získají čas k tomu, aby svůj výrobek bez problémů dokončili,“ popisuje novinku Ladislav Štěpánek, ředitel SPŠ elektrotechnické a VOŠ Pardubice.
Mezi hosty i náměstek ministra
Podzimní premiéru TECHNOhrátek si nenechá ujít ani náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jaroslav Fidrmuc. Kromě něj se akce zúčastní také další významní hosté, kteří tradičně přijdou školáky pozdravit a motivovat k výběru technických profesí. Budou mezi nimi Roman Línek, I. náměstek hejtmana Pardubického kraje, Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství, Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov, Petr Klimpl, ředitel Krajského Úřadu práce Pardubického kraje, Eva Malinová, ředitelka krajské Hospodářské komory Pardubického kraje, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Richard Koubek, regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy ČR, Jitka Kratochvílová, personální ředitelka společnosti Foxconn, Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubice.
Slavnostní zahájení TECHNOhrátek v SPŠ elektrotechnické se uskuteční ve středu 13. září v 8,45 hodin v tělocvičně školy v ulici Karla IV. 13.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

26.1.

Diskusní večer Kavárna Universitas

Učí vysoké školy mladé lidi, jak být nacionalisty, anebo svou vlastní podstatou existence vytváří podmínky nacionalismu? Mohou se univerzity této své role zbavit?

Vzdělání celý článek
23.9.

Univerzita Pardubice pokračuje v přednáškách pro veřejnost – otevírá další semestr Univerzity třetího věku a Univerzity volného času

Dopravní fakulta Jana Pernera ve spolupráci s U3V pořádá navíc také speciální kurzy určené pro širokou veřejnost bez omezení věkem, např. Kurz první pomoci, kurz Angličtina pro falešné začátečníky, praktický kurz Lékárna v přírodě I a Lékárna v přírodě II. a kurz cvičení. Všechny kurzy začínají také v říjnu.

Vzdělání celý článek
1.10.

Českotřebovské gymnázium slavnostně otevřelo novou studovnu

Studovna byla pořízena a vybavena díky finančnímu daru z pozůstalosti Karla Holbika, bývalého studenta českotřebovského gymnázia. Karel Holbik (1920-2006) studoval na českotřebovském gymnáziu v letech 1932 až 1939.

Vzdělání celý článek
11.10.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice se představuje na veletrhu AKADÉMIA na Slovensku

„Fakulta chemicko-technologická se slovenského veletrhu Akadémia účastní tradičně – letos již pošestnácté. Její zástupci budou poskytovat všem zájemcům podrobné informace o možnostech studia na fakultě a přijímacích zkouškách pro příští akademický rok 2018/2019. Zájemci získají i další informace o univerzitě, zázemí, životě v kampusu i v Pardubicích,“ doplnila Iva Ulbrichová.

Vzdělání celý článek
4.6.

V České Třebové gratuloval ke složení zkoušky z dospělosti i hejtman

Na druhé straně jsem byl rád, že to mám úspěšně za sebou.“ Hejtman, který je sám absolventem českotřebovského gymnázia, maturantům na závěr popřál: „I když vás třeba profesní život v budoucnu zavede mimo Pardubický kraj, nezapomeňte, kde je váš domov.“

Vzdělání celý článek
20.1.

Školy získají miliony na zkvalitnění výuky

Školy mohou o podporu žádat do prosince letošního roku.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting