TECHNOhrátky v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích s robotickým vozítkem, blikačkou a ministerskou návštěvou

8.9.

TECHNOhrátky v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích s robotickým vozítkem, blikačkou a ministerskou návštěvou

Se začátkem nového školního roku vstupují opět na scénu TECHNOhrátky Pardubického kraje. Po tříměsíční přestávce, která orámovala devět letošních jarních akcí, se k žákům 7. až 9. tříd základních škol vrací projekt, který je motivuje k výběru technických a odborných profesí na středních školách. V podzimní části čeká dalších šest zastavení a hned to první bude patřit k nejatraktivnějším. Ve středu 13. září totiž přivítá více než 130 školáků největší střední škola v regionu – Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice.
V průběhu čtyř a půl let uspořádali organizátoři TECHNOhrátek pětapadesát speciálních akcí, do nichž se zapojilo 7 560 žáků ze 101 základních škol a odprezentovali více než šest desítek nejrůznějších oborů.
„O účast na akci v pardubické elektrotechnické průmyslovce se ještě na sklonku uplynulého školního roku strhla obrovská bitva. Za pouhé dva dny dorazily přihlášky ze čtyřiadvaceti základních škol, což trojnásobně překročilo možnou kapacitu. Na jednu stranu nás tak vysoký zájem o TECHNOhrátky i tuto střední samozřejmě těší, na druhou je nám však líto, že jsme museli mnoho zájemců zklamat a nabídnout jim účast v některé z dalších akcí,“ řekl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Redukce stanovišť = více času na práci
Ve spolupráci s vedením SPŠ elektrotechnické a VOŠ nakonec pozvánku do království elektrotechniky a informačních technologií obdrželo devět základních škol z Chrudimska a Pardubicka: Masarykova ZŠ Dolní Roveň; ZŠ Komenského, Holice; ZŠ Horní Jelení; ZŠ Mistra Choceňského, Choceň; ZŠ Čáslavská, Chrudim; ZŠ Nasavrky; ZŠ Prosetín; ZŠ Sezemice a ZŠ Včelákov.
V hlavní budově v ulici Karla IV. se budou školáci seznamovat s robotikou a programováním. Čeká je například stavba jednoduchého robotického vozítka a také naprogramování desky arduiono pro řízení RGB diody. Poté zamíří do areálu Do Nového, kde navštíví elektrodílnu a laboratoř elektrického měření. Zde je na programu zapojení jednoduchého elektrického obvodu, tzv. blikačky, a osazení desky plošného spoje součástkami, pájení součástek a oživení obvodu. Navíc si vyzkouší metody měření napětí, proudu a frekvence, zobrazování periodických průběhů.
„Na rozdíl od minulých akcí TECHNOhrátek jsme se tentokrát rozhodli pro důležitou změnu. Místo obvyklých šesti stanovišť jsme připravili pouze čtyři. Podmínky ve škole nám však umožňují, aby na každém pracovaly současně dvě školní skupiny. Výsledkem bude to, že se žákům výrazně prodlouží pobyt na jednom stanovišti, budou moci řešit náročnější úkol a získají čas k tomu, aby svůj výrobek bez problémů dokončili,“ popisuje novinku Ladislav Štěpánek, ředitel SPŠ elektrotechnické a VOŠ Pardubice.
Mezi hosty i náměstek ministra
Podzimní premiéru TECHNOhrátek si nenechá ujít ani náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jaroslav Fidrmuc. Kromě něj se akce zúčastní také další významní hosté, kteří tradičně přijdou školáky pozdravit a motivovat k výběru technických profesí. Budou mezi nimi Roman Línek, I. náměstek hejtmana Pardubického kraje, Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství, Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov, Petr Klimpl, ředitel Krajského Úřadu práce Pardubického kraje, Eva Malinová, ředitelka krajské Hospodářské komory Pardubického kraje, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Richard Koubek, regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy ČR, Jitka Kratochvílová, personální ředitelka společnosti Foxconn, Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubice.
Slavnostní zahájení TECHNOhrátek v SPŠ elektrotechnické se uskuteční ve středu 13. září v 8,45 hodin v tělocvičně školy v ulici Karla IV. 13.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

3.4.

Hejného metodu výuky matematiky si učitelé i žáci chválí

„Nové přístupy ve výuce jsou bezesporu přínosem nejen pro žáky, ale i pro učitele. Rád jsem tedy přijal pozvání na hodinu matematiky, kde se učí alternativní metodou. Překvapilo mě logické myšlení žáků při řešení zadaných úloh i jejich soustředění a zájem“ sdělil Bohumil Bernášek.

Vzdělání celý článek
15.5.

Pardubické školky v září přivítají přes 900 dětí

Pardubice přitom seznam školek i počet volných míst každoročně zveřejňují na webu. „Některé děti jejich rodiče přihlásili pouze do jedné školky nejblíže bydliště, jiní si vybrali školku s malou kapacitou,“ vyjmenoval časté příčiny nepřijetí tříletých dětí náměstek Tauber. I přes velký počet nepřijatých dětí však zůstalo do druhého kola šest volných míst v MŠ Lány na Důlku a v MŠ Hostovice.

Vzdělání celý článek
25.9.

Konference k veřejné správě na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice

Účastníci konference obdrží sborník příspěvků, v němž autoři prezentují výsledky své vědecko-výzkumné činnosti, případně i zkušenosti získané v zahraničí.

Vzdělání celý článek
8.11.

Město hodnotí školní webovky

Komise hodnotila samostatně internetové prezentace škol základních a mateřských.

Vzdělání celý článek
8.6.

Studenti Střední průmyslové školy stavební Pardubice postoupili se svou stavbou Litomyšl do finále celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky.

Letos se do jubilejního 10. ročníku soutěže, s tématem „Národní kulturní památka“, přihlásilo rekordních 29 středních škol. Soutěž pořádá český Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM. Partnerem soutěže je Národní památkový ústav. Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů.

Vzdělání celý článek
7.10.

Univerzita Pardubice na veletrzích

Informace k celoživotnímu vzdělávání Univerzity Pardubice naleznou zájemci na jejích webových stránkách www.uni-pardubice.cz

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting