Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové strojařské odborníky

22.10.

Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové  strojařské odborníky

Ve znamení strojírenských oborů se v úterý 21. října neslo předposlední letošní zastavení projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje ve Středním odborném učilišti Svitavy. Přes 120 dětí 8. a 9. tříd ze sedmi základních škol z celého regionu se zde detailně seznamovalo například s obory mechanik seřizovač, mechanik plastikářských strojů, obráběč kovů nebo zámečník.


„Tento projekt je pro nás velice přínosný, protože žáci základních škol mají jedinečnou příležitost seznámit se s prostředím, které je čeká ve výrobních závodech. Jsme rádi, že proti loňskému roku se zúčastnily i nové devítiletky z regionu, z toho třeba dvě z nedaleké Poličky,“ pochvaloval si Leoš Říha, ředitel SOU Svitavy.
Právě region Svitavska je velice perspektivní z hlediska dalšího rozvoje strojírenského průmyslu. Velkou investici zde chystá například společnost INA Lanškroun. „V průmyslové zóně by měla vyrůst nová továrna, která nabídne do tří let až 900 pracovních míst. Mnohé zaměstnance by mělo vychovat právě SOU Svitavy. Jeho absolventy si zaměstnavatelé velmi chválí, což svědčí o vysoké kvalitě učiliště,“ řekl starosta Svitav David Šimek.


SOU Svitavy je jedinou střední školou v České republice, která nabízí výuku oboru mechanik plastikářských strojů. Ale nejen o tento nový obor byl zájem. TECHNOhrátky tentokrát nabídly školákům také seznámení s obsluhou a programováním CNC strojů, sestavení jednoduchého hydraulického okruhu, poznávání různých druhů materiálů nebo soustružnické puzzle.


„Proniknout do zdánlivě náročných technických činností pomáhali žákům učni svitavského učiliště, takže ostych rychle mizel. A bylo vidět, že školáci byli na jednotlivých pracovištích pečlivými pozorovateli. To dokázali v závěrečné vědomostní soutěži, kde s přehledem věděli odpovědi na téměř všechny otázky,“ popsala průběh dne Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.


V hodnocení manuálních soutěží byly nejúspěšnější žáci ze Základní školy Jevíčko. Naopak své vědomosti nejlépe prodali žáci ze Základní školy Pomezí, a to dokonce v rekordním počtu bodů za celou, téměř dvouletou historii projektu. Oba vítězové si po zásluze odvezli tradiční ceny v podobě dortů.


Návštěvou SOU Svitavy se TECHNOhrátky zároveň v tomto roce rozloučily se svitavským regionem. Poslední desátá zastávka se uskuteční v SOŠ a SOU Lanškroun v úterý 11. listopadu.


Definitivní tečkou za letošním ročníkem projektu pak budou speciální TECHNOhrátky spojené s workshopem pro výchovné a kariérní poradce, které se uskuteční 25. listopadu ve Střední průmyslové škole chemické Pardubice.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

22.12.

Kraj připomínkuje návrh reformy školství

To, jaké budou optimální či minimální počty žáků, vzejde až z diskuze.

Vzdělání celý článek
7.9.

Poslední šance ke studiu

Ještě do 10. září tohoto roku mohou zájemci posílat přihlášky na Univerzitu Pardubice

Vzdělání celý článek
13.12.

Univerzita získala licenci na unikátní antiplagiátorský program

Univerzita Pardubice v tomto semestru nově využívá speciální internetový nástroj Turnitin, který umožňuje rychlé odhalení plagiátorství dokumentů. Program kontroluje vědecké práce, ale škola ho chce také využít k tomu, aby pomáhal studentům s psaním akademických textů.

Vzdělání celý článek
3.4.

S policistou ve školce

Celkem dvaatřicet mrňousů od tří do sedmi let sedělo na lavičkách a s napětím poslouchalo o práci policistů.

Vzdělání celý článek
25.3.

Generální ředitel Českých drah na Dopravní fakultě Jana Pernera

Odpoledne ve 14 hodin pak Petr Žaluda vystoupí s přednáškou na téma: Aktuální trendy a výzvy v osobní dopravě. Přednáška proběhne v učebně DB-B3 ve Studentské ulici a je určena především studentům kateder technologie a řízení dopravy a dopravního managementu, marketingu a logistiky, ale samozřejmě jsou vítáni všichni ostatní zájemci z dalších kateder fakulty.

Vzdělání celý článek
12.2.

Veřejný internet na pardubické průmyslovce slavnostně zprovozněn

Za účasti celé řady hostů byl v pátek 9. února 2007 slavnostně zprovozněn projekt veřejného internetu na pardubické SPŠE.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting