Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové strojařské odborníky

22.10.

Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové  strojařské odborníky

Ve znamení strojírenských oborů se v úterý 21. října neslo předposlední letošní zastavení projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje ve Středním odborném učilišti Svitavy. Přes 120 dětí 8. a 9. tříd ze sedmi základních škol z celého regionu se zde detailně seznamovalo například s obory mechanik seřizovač, mechanik plastikářských strojů, obráběč kovů nebo zámečník.


„Tento projekt je pro nás velice přínosný, protože žáci základních škol mají jedinečnou příležitost seznámit se s prostředím, které je čeká ve výrobních závodech. Jsme rádi, že proti loňskému roku se zúčastnily i nové devítiletky z regionu, z toho třeba dvě z nedaleké Poličky,“ pochvaloval si Leoš Říha, ředitel SOU Svitavy.
Právě region Svitavska je velice perspektivní z hlediska dalšího rozvoje strojírenského průmyslu. Velkou investici zde chystá například společnost INA Lanškroun. „V průmyslové zóně by měla vyrůst nová továrna, která nabídne do tří let až 900 pracovních míst. Mnohé zaměstnance by mělo vychovat právě SOU Svitavy. Jeho absolventy si zaměstnavatelé velmi chválí, což svědčí o vysoké kvalitě učiliště,“ řekl starosta Svitav David Šimek.


SOU Svitavy je jedinou střední školou v České republice, která nabízí výuku oboru mechanik plastikářských strojů. Ale nejen o tento nový obor byl zájem. TECHNOhrátky tentokrát nabídly školákům také seznámení s obsluhou a programováním CNC strojů, sestavení jednoduchého hydraulického okruhu, poznávání různých druhů materiálů nebo soustružnické puzzle.


„Proniknout do zdánlivě náročných technických činností pomáhali žákům učni svitavského učiliště, takže ostych rychle mizel. A bylo vidět, že školáci byli na jednotlivých pracovištích pečlivými pozorovateli. To dokázali v závěrečné vědomostní soutěži, kde s přehledem věděli odpovědi na téměř všechny otázky,“ popsala průběh dne Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.


V hodnocení manuálních soutěží byly nejúspěšnější žáci ze Základní školy Jevíčko. Naopak své vědomosti nejlépe prodali žáci ze Základní školy Pomezí, a to dokonce v rekordním počtu bodů za celou, téměř dvouletou historii projektu. Oba vítězové si po zásluze odvezli tradiční ceny v podobě dortů.


Návštěvou SOU Svitavy se TECHNOhrátky zároveň v tomto roce rozloučily se svitavským regionem. Poslední desátá zastávka se uskuteční v SOŠ a SOU Lanškroun v úterý 11. listopadu.


Definitivní tečkou za letošním ročníkem projektu pak budou speciální TECHNOhrátky spojené s workshopem pro výchovné a kariérní poradce, které se uskuteční 25. listopadu ve Střední průmyslové škole chemické Pardubice.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

28.6.

Veleúspěšní studenti Pardubického kraje

Na předních místech celostátních kol středoškolských soutěží se umístili studenti středních škol z Pardubického kraje.

Vzdělání celý článek
22.10.

Rada kraje schválila na několika školách nové obory

Ke studiu nových oborů se budou moci uchazeči hlásit již pro následující školní rok

Vzdělání celý článek
11.5.

Univerzita Pardubice se představí na veletrhu Svět knihy. Autorská beseda s Oldřichem Kašparem z Fakulty filozofické

Zájemci mohou do vybraných titulů nejen nahlédnout, ale mohou si je rovněž pořídit do své knihovny. Tu si mohou obohatit například o tituly – Finanční stráž v Čechách 1842–1918, Hernando Colón vzrcadle své knihovny, Praxe inkluze dítěte v mateřské škole – děti s autismem, Historici mezi vědou a vědní politikou,

Vzdělání celý článek
21.10.

Zemědělská škola v Chrudimi se chlubí rekonstrukcí

V rámci projektu za 8,4 milionu korun spolufinancovaného Regionálním operačním programem Pardubický kraj rekonstruoval kravín v areálu školního statku ve Vestci.

Vzdělání celý článek
13.5.

Univerzita se zúčastní veletrhu „Svět knihy"

Univerzita Pardubice se zúčastní mezinárodního knižního veletrhu „Svět knihy - Praha 2009“

Vzdělání celý článek
26.5.

0čima studentů gymnázií

Výsledky rozhodování poroty sdělíme účastníkům i veřejnosti do pěti pracovních dnů, tedy do 1. června.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting