Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové strojařské odborníky

22.10.

Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové  strojařské odborníky

Ve znamení strojírenských oborů se v úterý 21. října neslo předposlední letošní zastavení projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje ve Středním odborném učilišti Svitavy. Přes 120 dětí 8. a 9. tříd ze sedmi základních škol z celého regionu se zde detailně seznamovalo například s obory mechanik seřizovač, mechanik plastikářských strojů, obráběč kovů nebo zámečník.


„Tento projekt je pro nás velice přínosný, protože žáci základních škol mají jedinečnou příležitost seznámit se s prostředím, které je čeká ve výrobních závodech. Jsme rádi, že proti loňskému roku se zúčastnily i nové devítiletky z regionu, z toho třeba dvě z nedaleké Poličky,“ pochvaloval si Leoš Říha, ředitel SOU Svitavy.
Právě region Svitavska je velice perspektivní z hlediska dalšího rozvoje strojírenského průmyslu. Velkou investici zde chystá například společnost INA Lanškroun. „V průmyslové zóně by měla vyrůst nová továrna, která nabídne do tří let až 900 pracovních míst. Mnohé zaměstnance by mělo vychovat právě SOU Svitavy. Jeho absolventy si zaměstnavatelé velmi chválí, což svědčí o vysoké kvalitě učiliště,“ řekl starosta Svitav David Šimek.


SOU Svitavy je jedinou střední školou v České republice, která nabízí výuku oboru mechanik plastikářských strojů. Ale nejen o tento nový obor byl zájem. TECHNOhrátky tentokrát nabídly školákům také seznámení s obsluhou a programováním CNC strojů, sestavení jednoduchého hydraulického okruhu, poznávání různých druhů materiálů nebo soustružnické puzzle.


„Proniknout do zdánlivě náročných technických činností pomáhali žákům učni svitavského učiliště, takže ostych rychle mizel. A bylo vidět, že školáci byli na jednotlivých pracovištích pečlivými pozorovateli. To dokázali v závěrečné vědomostní soutěži, kde s přehledem věděli odpovědi na téměř všechny otázky,“ popsala průběh dne Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.


V hodnocení manuálních soutěží byly nejúspěšnější žáci ze Základní školy Jevíčko. Naopak své vědomosti nejlépe prodali žáci ze Základní školy Pomezí, a to dokonce v rekordním počtu bodů za celou, téměř dvouletou historii projektu. Oba vítězové si po zásluze odvezli tradiční ceny v podobě dortů.


Návštěvou SOU Svitavy se TECHNOhrátky zároveň v tomto roce rozloučily se svitavským regionem. Poslední desátá zastávka se uskuteční v SOŠ a SOU Lanškroun v úterý 11. listopadu.


Definitivní tečkou za letošním ročníkem projektu pak budou speciální TECHNOhrátky spojené s workshopem pro výchovné a kariérní poradce, které se uskuteční 25. listopadu ve Střední průmyslové škole chemické Pardubice.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

6.10.

Základní škola Závodu míru se zapojila do projektu Škola dotykem

Bude ji využívat jedna šestá a jedna devátá třída pardubické školy pro výuku zeměpisu, přírodopisu, fyziky, angličtiny a francouzštiny.

Vzdělání celý článek
24.3.

Studenti i děti se učí dostat věcem na kloub

Konference potvrdila důležitost technických dovedností pro život žáků všech stupňů základních a středních škol. Projekt je nastaven tak, aby si osvojili dané dovednosti v laboratořích a dílnách na partnerských středních školách, které jsou lépe vybaveny než na základních školách.

Vzdělání celý článek
14.10.

Pardubice ocení úspěšné středoškoláky

Všechno jsou to mladí lidé, kteří nechtějí být průměrní, kteří dělají něco navíc.

Vzdělání celý článek
15.5.

Seminář o šíření vln a vlivu ionosféry na Univerzitě Pardubice

Na seminář je zaregistrováno 15 účastníků jak z domácí univerzity, tak i odborníci z výzkumných ústavů a vysokých škol, i několika českých společností, které se zabývají vývojem radarů, antén a mikrovlnných komponent (např. vyhlášené pardubické společnosti ERA, Eldis, Retia, T-CZ atd.).

Vzdělání celý článek
3.9.

Fakultu zdravotnických studií Univerzity Pardubice si prohlédne na sto dvacet žáků

Mladí návštěvníci během úterního dopoledne nahlédnou do odborných laboratoří Fakulty zdravotnických studií, kde se postupně seznámí s aktivitami fakulty a současně si vyzkouší řadu zdravotnických postupů, modelů a pomůcek.

Vzdělání celý článek
25.6.

YISAC 2007

Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické pořádá již 14. ročník semináře mladých analytických chemiků.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting