Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové strojařské odborníky

22.10.

Učiliště ve Svitavách si brousí zuby na nové  strojařské odborníky

Ve znamení strojírenských oborů se v úterý 21. října neslo předposlední letošní zastavení projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje ve Středním odborném učilišti Svitavy. Přes 120 dětí 8. a 9. tříd ze sedmi základních škol z celého regionu se zde detailně seznamovalo například s obory mechanik seřizovač, mechanik plastikářských strojů, obráběč kovů nebo zámečník.


„Tento projekt je pro nás velice přínosný, protože žáci základních škol mají jedinečnou příležitost seznámit se s prostředím, které je čeká ve výrobních závodech. Jsme rádi, že proti loňskému roku se zúčastnily i nové devítiletky z regionu, z toho třeba dvě z nedaleké Poličky,“ pochvaloval si Leoš Říha, ředitel SOU Svitavy.
Právě region Svitavska je velice perspektivní z hlediska dalšího rozvoje strojírenského průmyslu. Velkou investici zde chystá například společnost INA Lanškroun. „V průmyslové zóně by měla vyrůst nová továrna, která nabídne do tří let až 900 pracovních míst. Mnohé zaměstnance by mělo vychovat právě SOU Svitavy. Jeho absolventy si zaměstnavatelé velmi chválí, což svědčí o vysoké kvalitě učiliště,“ řekl starosta Svitav David Šimek.


SOU Svitavy je jedinou střední školou v České republice, která nabízí výuku oboru mechanik plastikářských strojů. Ale nejen o tento nový obor byl zájem. TECHNOhrátky tentokrát nabídly školákům také seznámení s obsluhou a programováním CNC strojů, sestavení jednoduchého hydraulického okruhu, poznávání různých druhů materiálů nebo soustružnické puzzle.


„Proniknout do zdánlivě náročných technických činností pomáhali žákům učni svitavského učiliště, takže ostych rychle mizel. A bylo vidět, že školáci byli na jednotlivých pracovištích pečlivými pozorovateli. To dokázali v závěrečné vědomostní soutěži, kde s přehledem věděli odpovědi na téměř všechny otázky,“ popsala průběh dne Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.


V hodnocení manuálních soutěží byly nejúspěšnější žáci ze Základní školy Jevíčko. Naopak své vědomosti nejlépe prodali žáci ze Základní školy Pomezí, a to dokonce v rekordním počtu bodů za celou, téměř dvouletou historii projektu. Oba vítězové si po zásluze odvezli tradiční ceny v podobě dortů.


Návštěvou SOU Svitavy se TECHNOhrátky zároveň v tomto roce rozloučily se svitavským regionem. Poslední desátá zastávka se uskuteční v SOŠ a SOU Lanškroun v úterý 11. listopadu.


Definitivní tečkou za letošním ročníkem projektu pak budou speciální TECHNOhrátky spojené s workshopem pro výchovné a kariérní poradce, které se uskuteční 25. listopadu ve Střední průmyslové škole chemické Pardubice.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

30.4.

Mezinárodní zkoušky z anglického jazyka TOEIC®

Ústav cizích jazyků Fakulty filozofické Univerzity Pardubice nabízí možnost získat certifikát z anglického jazyka TOEIC.

Vzdělání celý článek
22.12.

Kraj připomínkuje návrh reformy školství

To, jaké budou optimální či minimální počty žáků, vzejde až z diskuze.

Vzdělání celý článek
18.6.

Nové studijní obory na Univerzitě Pardubice

Termín pro podání přihlášek je do 30.července 2010.

Vzdělání celý článek
20.10.

Mezinárodní týden na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice

V pondělí 20. října si účastníci mezinárodního týdne prohlédnou univerzitní kampus, v odpoledních hodinách navštíví pardubický zámek a historickou část města Pardubice.

Vzdělání celý článek
15.5.

Dnes začíná studentská konference „Sociocon 2013“ v Pardubicích

Účast na Socioconu může být užitečná všem, kteří uvažují o studiu oboru Sociální antropologie, nebo pro zástupce institucí, kteří hledají vhodné spolupracovníky, praktikanty a dobrovolníky.

Vzdělání celý článek
22.10.

Rada kraje schválila na několika školách nové obory

Ke studiu nových oborů se budou moci uchazeči hlásit již pro následující školní rok

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting