Univerzita Pardubice opět „vyráží“ na vědecko-technické turné na gymnázia v regionu

23.9.

Univerzita Pardubice opět „vyráží“ na vědecko-technické turné na gymnázia v regionu


Oživit začátek školního roku a vtáhnout žáky do světa vědy a techniky před páteční velkou evropskou Nocí vědců se rozhodla Univerzita Pardubice. Ve středu 23. září a ve čtvrtek 24. září veze interaktivní program VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL na dvory dvou gymnázií ve dvou krajích.


Možnost vyzkoušet si nejrůznější experimenty a pracovní postupy, seznámit se se speciálními modely, pozorovat akademické pracovníky i vysokoškoláky při jejich práci nebo s nimi diskutovat o dráze výzkumníka. Tuto možnost dostanou již ve středu 23. září žáci Gymnázia Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Ve čtvrtek 24. září jedou univerzitní týmy za žáky Gymnázia Vysoké Mýto v Pardubickém kraji.


„Naše vědecká road-show sklízí na školách úspěchy. Letos v září vyráží týmy Univerzity Pardubice na dvory škol již podeváté,“ říká k již tradičnímu interaktivnímu programu pro školy koordinátorka popularizačních aktivit Univerzity Pardubice Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů a pokračuje: „Na každé škole, resp. na jejich dvorech, budou pro žáky připravena stanoviště tří fakult – Fakulty chemicko-technologické, Fakulty elektrotechniky a informatiky a Fakulty zdravotnických studií. V improvizovaných pracovnách a mobilních laboratořích si žáci vyzkouší to, k čemu se běžně nedostanou.“


Žáci se například přesvědčí o tom, že chemie je všude kolem nás a také v nás. Chemici jim předvedou pestrou škálu pokusů, při nichž jim žáci budou moci asistovat. Jestli je těžké ovládat robota a najít cestu ven z bludiště, zjistí zájemci u elektrotechniků. Kromě toho jim vysvětlí, co umí inverzní kyvadlo, ukáží jim průmyslový automat v praxi nebo různé kamery, triky s magnety, 3D tiskárnu a skener a čekat tu na ně bude i robot Johny 5. S Fakultou zdravotnických studií si žáci osvěží první pomoc, otestují hygienu svých rukou a proniknou do úskalí sexuální výchovy. Vyzkouší si měření tlaku a pulsů. Na speciálním modelu uvidí porod, pochovají si novorozence a kojence a seznámí se s péčí o ně. Pomocí modelu stáří se budou moci vžít do pocitů svých babiček a dědečků a zjistit, jaká omezení s sebou stáří přináší.
Populárně-naučný program začíná na obou gymnáziích vždy s prvním zvoněním. Zážitkových demonstrací si žáci mohou užívat na dvorech svých škol během celého vyučování.


Univerzitní demonstrační tým čeká v tomto roce ještě jedno vědecko-technické turné, a sice na konci listopadu, kdy na dvory dalších dvou škol vyrazí zase tým složený z akademiků a vysokoškoláků Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní a Dopravní fakulty Jana Pernera.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

30.6.

Fakulta zdravotnických studií otevírá nové obory

Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice otevírá pro akademický rok 2010/2011 dva nové bakalářské studijní obory

Vzdělání celý článek
12.4.

V Litomyšli se koná kurz renesančního sgrafita

Projekt se snaží reagovat na měnící se požadavky oborového pracovního trhu.

Vzdělání celý článek
17.9.

Fakulta elektrotechniky a informatiky přivítala pedagogy ze středních škol

Na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice přivítal 12. září děkan Zdeněk Němec zástupce středních škol z Pardubického kraje. Setkání spolu s děkanem organizoval radní pro školství Bohumil Bernášek.

Vzdělání celý článek
24.2.

Celostátní kolo fyzikální olympiády v laboratořích

V rámci soutěže mohou změřit síly s dalšími stejně nadanými studenty a předvést své znalosti i praktické dovednosti.

Vzdělání celý článek
3.2.

Starostům se nelíbí jednání kraje

Školy měly být vždy výběrovými, což ve chvíli, kdy na nich studuje téměř polovina všech žáků v kraji, rozhodně neplatí.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting