Univerzita Pardubice pokračuje v populárně-naučných přednáškách pro středoškoláky Exempla Trahunt

10.1.

Univerzita Pardubice pokračuje v populárně-naučných přednáškách pro středoškoláky Exempla Trahunt

Univerzita Pardubice pokračuje v populárně-naučných přednáškách pro středoškoláky EXEMPLA TRAHUNT
Akademičtí pracovníci Univerzity Pardubice vyjíždějí i v novém roce za středoškolskými studenty s cyklem přednášek o zajímavostech ze světa moderní vědy EXEMPLA TRAHUNT.


V rozmezí dvou týdnů se vypraví akademičtí pracovníci Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice na dvě střední školy v Pardubickém kraji, aby zde populárně-naučnou formou seznámili své posluchače s novinkami ze světa financí a geoinformačních technologií.


Ve čtvrtek 9. ledna 2014 se uskuteční přednáška o BOJI S FINANČNÍMI PREDÁTORY. O týden později, ve středu 15. ledna o GEOINFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍCH KOLEM NÁS.


Ve čtvrtek 9. ledna 2014 přijede mezi středoškoláky Ing. Jiří Nožička, Ph.D. na Střední školu Potravinářství a služeb Pardubice s přednáškou BOJ S FINANČNÍMI PREDÁTORY. Studenty seznámí interaktivní formou s aktuálními prvky problematiky finančních půjček, splácení dluhů a praktikami poskytovatelů rizikových půjček, tzv. predátorů na finančním trhu. Vysvětlí základní pojmy a souvislosti finančního trhu včetně aktuálního legislativního rámce, příčiny existence finančních predátorů, jejich pracovní postupy a následky jejich úvěrové činnosti.


„Ing. Nožička se studenty probere životní situace, které mohou vést až k využití služeb poskytovatelů půjček patřících do kategorie finančních predátorů. Seznámí je s preventivními kroky, která rizika takových půjček snižují, zmíní také možnosti boje s nimi a snižování negativních důsledků využití takové služby“, uvedla k tématu přednášky organizátorka cyklu přednášek Ing. arch. Iva Svobodová.


Následující středu 15. ledna 2014 se uskuteční na Gymnáziu Chrudim přednáška Ing. Pavla Sedláka, Ph.D. na téma GEOINFORMAČNÍ TECHNOLOGIE KOLEM NÁS. Ing. Sedlák na ní představí geoinformačních technologie (GIS, DPZ. GPS), vysvětlí základní pojmy, ukáže základní funkce a aplikace těchto technologií v řadě odvětví lidské činnosti. Zmíní využití dat pořízených metodami dálkového průzkumu Země i nejpoužívanější programové prostředky GIS či GIS na Internetu.


„Studenty určitě zaujme i další část přednášky, ve které Ing. Sedlák přiblíží práci oddělení krizového řízení Pardubického kraje, představí používané mapové podklady, datové sady, software i aplikace, a toto vše doloží bohatou fotodokumentací z mnoha reálných i simulovaných akcí. A v samém závěru dojde i na praktické ukázky využití GIS při povodních“, doplnila Ing. arch. Svobodová.


Přednášky jsou pokračováním cyklu populárně-naučných přednášek Exempla Trahunt pořádaných v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/35.0024.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

5.9.

Hurá do školy! Batůžek s překvapením zpříjemnil nástup do školy

Základem je balíček v podobě batůžku na přezuvky s reflexním pruhem, který obsahuje další reflexní prvky, zábavně naučnou brožuru Ferdova autoškola od společnosti BESIP, dětský časopis od Českých drah, zásady první pomoci, rozvrh hodin od basketbalového klubu BK JIP Pardubice, hasičské omalovánky, vstupenky a spoustu dalších věcí, které mají pomoci zvýšit bezpečnost a viditelnost malých školáků.

Vzdělání celý článek
11.9.

Chcete být v obraze? Vzdělávejte se!

V pondělí 6. října se bude od 13.00 hodin konat v Domě techniky v Pardubicích Veletrh celoživotního vzdělávání.

Vzdělání celý článek
22.6.

„Věda v ulicích“

Ve dnech 22. a 23. června se Univerzita Pardubice se účastní v Praze akce „Věda v ulicích“.

Vzdělání celý článek
17.1.

Univerzita Pardubice s novým akademickým senátem

V dalším jednání si nový univerzitní senát ustavil také své pracovní komise – ekonomickou a legislativní, neboť jako nejvyšší samosprávný orgán vysoké školy v průběhu roku projednává a schvaluje ty nejdůležitější dokumenty vysoké školy, legislativní kroky, právní úkony, předpisy a ekonomické záležitosti univerzity, které mu rektor předkládá.

Vzdělání celý článek
10.5.

Studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice pořádají tento týden v Divadle 29 v centru Pardubic hned dvě studentské konference.

Setkaní účastníkům poskytne nejenom vzájemnou inspiraci, ale také příležitost k reflexi své dosavadní práce. Konference je ryze studentská, záštitu nad ní převzal vedoucí Katedry filozofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D.

Vzdělání celý článek
15.10.

Dvě fakulty Univerzity Pardubice volí nového děkana

Profesor Vorel je dosavadním proděkanem fakulty pro vědu a vývoj a předním odborníkem na české a evropské dějiny.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting