Univerzita Pardubice se otevírá veřejnosti i v neděli – V rámci Dnů evropského dědictví nabízí prohlídku historické budovy i posezení na Lavičce Václava Havla

9.9.

Univerzita Pardubice se otevírá veřejnosti i v neděli – V rámci Dnů evropského dědictví nabízí prohlídku historické budovy i posezení na Lavičce Václava Havla


Obyvatelé i návštěvníci města Pardubic mohou v neděli 11. září navštívit řadu míst a historických objektů, kam nemají příležitost běžně vkročit. Mezi nimi je i Univerzita Pardubice, která zve na prohlídku své nejstarší historické budovy na náměstí Čs. legií v centru města a v univerzitním kampusu v Polabinách, ve Studentské ulici, nabízí posezení na Lavičce Václava Havla.


Letos budou mít zájemci o Dny evropského dědictví hodně napilno. K projektu se totiž přihlásilo celkem 19 významných historických objektů a nabídnou návštěvníkům speciální doprovodný program. Při své pouti po památkách by návštěvníci neměli minout ani Univerzitu Pardubice, která otevírá mimořádně hned dva objekty.


Během nedělního dopoledne mohou zájemci zavítat do historické budovy univerzity v centru města na náměstí Čs. legií, a to na 10. nebo 11. hodinu na komentovanou prohlídku nejstaršího objektu univerzity, přiléhající Fakulty elektrotechniky a informatiky a Centra materiálů a nanotechnologií. Návštěvníky provede historicky cennou částí objektu i nedávno zrekonstruovanými budovami univerzity Ing. arch. Ondřej Teplý. Sraz účastníků na prohlídky je ve vestibulu nejstarší části areálu na rohu Štefánikovy ulice a náměstí Čs. legií.


Památkově chráněná budova Univerzity Pardubice, pocházející z roku 1899, původně státní průmyslová škola, sloužící od 50. let minulého století pardubické vysoké škole, prošla rozsáhlou rekonstrukcí a přestavbou v letech 2011–2012. Na ni navazující budovy z 60. let minulého století byly pro potřeby Fakulty elektrotechniky a informatiky upraveny na konci první dekády tisíciletí a vnitroblok byl přestavěný na Centrum materiálů a nanotechnologií teprve vloni.


Druhým objektem a současně letošní novinkou v programu Dnů evropského dědictví je posezení na Lavičce Václava Havla, kterou Univerzita Pardubice zpřístupnila vloni na podzim u příležitosti oslav státního svátku Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta našlo své umístění přímo v srdci pardubického univerzitního kampusu, v atriu nového výukového areálu v jižní části kampusu univerzity v Pardubicích - Polabinách. Navštívit Lavičku Václava Havla bude možné po celou neděli od 10 do 18 hodin přes vestibul Dopravní fakulty Jana Pernera ve Studentské ulici č. 95 (zastávka autobusu č. 16 nebo trolejbusu č. 3).


Více informací o Lavičce Václava Havla v článku v e-Zpravodaji:

Univerzita Pardubice se účastní Dnů evropského dědictví potřetí a těší se na vzkazy návštěvníků v knize umístěné na Lavičce Václava Havla.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) jsou v celoevropském rozměru významnou kulturní událostí, která probíhá pod záštitou Rady Evropy vždy v měsíci září a těší se velkému zájmu jak milovníků historie a památek, tak běžných turistů i občanů.


I v letošním roce je v Pardubicích pro návštěvníky připravena soutěž, tentokrát s vůní kávy. Pro prvních 60 návštěvníků akce, kteří nasbírají minimálně 10 razítek do hrací karty, je připravena káva zdarma. A aby bylo přemísťování mezi objekty jednodušší, je možné bezplatně využít růžová Rekola nebo Rekoloběžky umístěné v infopointech u Zelené brány a před budovou nádraží.


Více informací o programu EHD na www.ehd.cz , www.ipardubice.cz, www.pardubice.eu.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

1.4.

Nejlepší mladí chemici jsou ze ZŠ Nadporučíka Eliáše

To jistě dělá radost pořádající Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích, ale také partnerům soutěže, kterými jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, společnost Synthesia, Lučební závody Draslovka Kolín a Svaz chemického průmyslu ČR.

Vzdělání celý článek
9.1.

Osm univerzit se spojilo, aby si dlouhodobě zajistily kvalitní světové chemické elektronické informační zdroje pro výzkjm a vývoj

Během prvního pololetí 2013 bude realizována na pracovištích všech zúčastněných vysokých škol řada školení a informačních seminářů s cílem propagovat tyto důležité informační zdroje a naučit studenty, akademické pracovníky a výzkumníky co nejefektivněji využívat obrovský informační potenciál, který tyto zdroje nabízejí.

Vzdělání celý článek
28.2.

Na dvou fakultách univerzity Pardubice končí termín podání přihlášek ke studiu

Fakulta filozofická plánuje přijmout na 550 uchazečů do svých bakalářských studijních oborů, Fakulta zdravotnických studií necelých 260 uchazečů.

Vzdělání celý článek
19.2.

Byznys trefa – soutěž pro podnikavé studenty Univerzity Pardubice jde do finále

Každý student, který podal do soutěže přihlášku, dostal cennou zpětnou vazbu ve formě komentáře silných a slabých stránek zpracovaného projektu ze strany zkušených členů poroty. Deset finalistů bude navíc ve středu 19. února v podvečer prezentovat své podnikatelské záměry před odbornou porotou při finálovém večeru soutěže. Teprve potom porota rozhodne o vítězi prvního ročníku soutěže. Vítěz si odnese finanční prémii 50 tisíc Kč, smartphone a další ceny. S prázdnou neodejdou ani ostatní finalisté.

Vzdělání celý článek
3.2.

Starostům se nelíbí jednání kraje

Školy měly být vždy výběrovými, což ve chvíli, kdy na nich studuje téměř polovina všech žáků v kraji, rozhodně neplatí.

Vzdělání celý článek
1.8.

Pro žáky základních a středních škol připravila Univerzita Pardubice letní školu

Odpoledne si užijí zábavu při sportovních aktivitách a soutěžních hrách třeba s GPS. Letní školy pořádá Univerzita Pardubice poprvé jako pilotní program v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II),

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting