Univerzita Pardubice se otevírá veřejnosti i v neděli – V rámci Dnů evropského dědictví nabízí prohlídku historické budovy i posezení na Lavičce Václava Havla

9.9.

Univerzita Pardubice se otevírá veřejnosti i v neděli – V rámci Dnů evropského dědictví nabízí prohlídku historické budovy i posezení na Lavičce Václava Havla


Obyvatelé i návštěvníci města Pardubic mohou v neděli 11. září navštívit řadu míst a historických objektů, kam nemají příležitost běžně vkročit. Mezi nimi je i Univerzita Pardubice, která zve na prohlídku své nejstarší historické budovy na náměstí Čs. legií v centru města a v univerzitním kampusu v Polabinách, ve Studentské ulici, nabízí posezení na Lavičce Václava Havla.


Letos budou mít zájemci o Dny evropského dědictví hodně napilno. K projektu se totiž přihlásilo celkem 19 významných historických objektů a nabídnou návštěvníkům speciální doprovodný program. Při své pouti po památkách by návštěvníci neměli minout ani Univerzitu Pardubice, která otevírá mimořádně hned dva objekty.


Během nedělního dopoledne mohou zájemci zavítat do historické budovy univerzity v centru města na náměstí Čs. legií, a to na 10. nebo 11. hodinu na komentovanou prohlídku nejstaršího objektu univerzity, přiléhající Fakulty elektrotechniky a informatiky a Centra materiálů a nanotechnologií. Návštěvníky provede historicky cennou částí objektu i nedávno zrekonstruovanými budovami univerzity Ing. arch. Ondřej Teplý. Sraz účastníků na prohlídky je ve vestibulu nejstarší části areálu na rohu Štefánikovy ulice a náměstí Čs. legií.


Památkově chráněná budova Univerzity Pardubice, pocházející z roku 1899, původně státní průmyslová škola, sloužící od 50. let minulého století pardubické vysoké škole, prošla rozsáhlou rekonstrukcí a přestavbou v letech 2011–2012. Na ni navazující budovy z 60. let minulého století byly pro potřeby Fakulty elektrotechniky a informatiky upraveny na konci první dekády tisíciletí a vnitroblok byl přestavěný na Centrum materiálů a nanotechnologií teprve vloni.


Druhým objektem a současně letošní novinkou v programu Dnů evropského dědictví je posezení na Lavičce Václava Havla, kterou Univerzita Pardubice zpřístupnila vloni na podzim u příležitosti oslav státního svátku Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta našlo své umístění přímo v srdci pardubického univerzitního kampusu, v atriu nového výukového areálu v jižní části kampusu univerzity v Pardubicích - Polabinách. Navštívit Lavičku Václava Havla bude možné po celou neděli od 10 do 18 hodin přes vestibul Dopravní fakulty Jana Pernera ve Studentské ulici č. 95 (zastávka autobusu č. 16 nebo trolejbusu č. 3).


Více informací o Lavičce Václava Havla v článku v e-Zpravodaji:

Univerzita Pardubice se účastní Dnů evropského dědictví potřetí a těší se na vzkazy návštěvníků v knize umístěné na Lavičce Václava Havla.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) jsou v celoevropském rozměru významnou kulturní událostí, která probíhá pod záštitou Rady Evropy vždy v měsíci září a těší se velkému zájmu jak milovníků historie a památek, tak běžných turistů i občanů.


I v letošním roce je v Pardubicích pro návštěvníky připravena soutěž, tentokrát s vůní kávy. Pro prvních 60 návštěvníků akce, kteří nasbírají minimálně 10 razítek do hrací karty, je připravena káva zdarma. A aby bylo přemísťování mezi objekty jednodušší, je možné bezplatně využít růžová Rekola nebo Rekoloběžky umístěné v infopointech u Zelené brány a před budovou nádraží.


Více informací o programu EHD na www.ehd.cz , www.ipardubice.cz, www.pardubice.eu.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

7.7.

V kraji roste zájem o Montessori pedagogiku na základních školách

Podle budoucích provozovatelů školy mají o tento druh výuky zájem rodiče nejenom ve městě, ale i z okolí. „Spádová oblast je tedy výrazně vyšší, lze proto očekávat široký zájem zejména z celé východní části kraje, projekt má proto mou plnou podporu.

Vzdělání celý článek
12.12.

Výuka finanční gramotnosti vtrhla do českých škol.

Jak si děti vedly a co všechno se naučily?

Vzdělání celý článek
26.2.

Kavárna Universitas aneb Na slovíčko s vědcem

„Profesor Holčapek se pokusí posluchačům vysvětlit, co je hmotnostní spektrometrie a lipidomická analýza a jak je lze využít při studiu závažných onemocnění, jako je rakovina, kardiovaskulární choroby, diabetes, lysozomální poruchy a další,“ uvedla jedna ze studentských organizátorů Kateřina Šraitrová.

Vzdělání celý článek
24.2.

Celostátní kolo fyzikální olympiády v laboratořích

V rámci soutěže mohou změřit síly s dalšími stejně nadanými studenty a předvést své znalosti i praktické dovednosti.

Vzdělání celý článek
18.3.

Operní diva Andrea Kalivodová zazpívá učitelům

Akce se uskuteční v Aule Univerzity Pardubice a je určená pro učitele i pracovníky mateřských, základních, středních škol a univerzit na Pardubicku, Přeloučsku a Chlumecku, ale také pro úředníky školských odborů a zařízení.

Vzdělání celý článek
15.3.

Kandidátkou na děkanku Fakulty zdravotnických studií je Jana Holá

Fakulta zdravotních studií Univerzity Pardubice bude mít nové vedení. Kandidátkou na děkanku se včera večer stala doc. Ing. Jana Holá, Ph.D. Nynější proděkanka fakulty pro vědu a výzkum tak vystřídá po čtyřech letech ve funkci profesora Josefa Fuska, kterému končí funkční období 30. dubna.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting