Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol

15.4.

Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol


Týmy akademiků a vysokoškoláků několika fakult Univerzity Pardubice zavedou v následujících dnech žáky některých základních škol a gymnázií kraje do světa moderní vědy. Interaktivní „road-show“ s názvem VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL přijede přímo na školy, aby žákům přiblížila zajímavě, zábavně a zážitkově pomocí demonstrací a pokusů jevy světa, který nás obklopuje.


Čtyřdenní putování s populárně-naučným interaktivním programem po vybraných základních školách a gymnáziích zahájí univerzitní tým v úterý 15. dubna na gymnáziu v Letohradu. Ve středu 16. dubna zavítá na základní školu v Heřmanově Městci. Další dvě zastávky jsou na programu příští týden - v úterý 22. dubna na gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech a jarní populárně-naučnou pouť ukončí „věda a technika na dvoře“ základní školy Npor. Eliáše v Pardubicích ve středu 23. dubna.


Jednotlivé fakultní týmy, akademici a vysokoškoláci pěti fakult – Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní, Fakulty zdravotnických studií, Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty elektrotechniky a informatiky, připravily pro žáky škol zážitkové dílny, jejichž cílem je ukázat svět moderních technologií a technické a přírodovědné disciplíny hravou a zábavnou formou. Žáci a další zvědavci se budou moci vždy na stanovištích tří fakult Univerzity Pardubice seznámit se zajímavostmi z oblasti chemie, matematiky, robotiky či elektroniky, shlédnout ukázky první pomoci nebo měření tvrdosti stavebních materiálů. Na stanovištích si budou moci žáci sami vyzkoušet celou řadu pokusů, hrátek nebo programování.


„Chemici žákům např. vysvětlí, v čem tkví princip tuhnutí malty, proč může sodík skákat, ukáží jim sopku na stole nebo plazící se potvůrky. Záchranáři je naučí první pomoci a na modelu v životní velikosti jim vysvětlí, jak probíhá reálný porod. Kromě toho se žáci naučí rozeznávat ochranné prvky bankovek a zjistí, že ty české patří mezi nejlépe chráněné bankovky na světě,“ popisuje ukázky demonstrací koordinátorka akce Věda a technika na dvorech škol Ing. arch. Iva Svobodová.


„Žáci si také vyzkouší, jak náročné je ovládat robota, aby jel po vymezené trase, jak se mění potenciální energie na kinetickou a k čemu se tato přeměna využívá. Zjistí, že i matematika může být zábavná, a to i díky fraktálům, které nás obklopují v přírodě,“ pokračuje koordinátorka akce.


Program plný zajímavostí a zábavy začíná na vybraných školách vždy s prvním zvoněním. Univerzitní vědecký tým bude připraven vysvětlovat podstatu jevů, pokusů a demonstrací až do 16 hodin. V odpoledních hodinách jsou dvory škol otevřené také návštěvníkům z řad veřejnosti.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

18.2.

Konference mladých talentů na Univerzitě Pardubice

Svými profesními portfolii a způsobem prezentace chtějí studenti zároveň ukázat, jak jsou připraveni.

Vzdělání celý článek
12.6.

Univerzita Pardubice otvírá nový obor Aplikovaná elektrotechnika

Zcela nový bakalářský studijní program Aplikovaná elektrotechnika právě otevřela Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (UPa). Výuka se zaměří na moderní oblasti elektronických obvodů, senzorů, mikroprocesorové techniky, informačních technologií, automatizace a prototypové výroby.

Vzdělání celý článek
15.3.

Počítače pro děti z malotřídních škol

Dvacet počítačů včetně softwarového vybavení pro osm malotřídních základních škol v Pardubickém kraji.

Vzdělání celý článek
30.3.

Poslední šance přihlásit se do bakalářského studia na tři fakulty Univerzity Pardubice – do konce března

Na navazující dvouleté magisterské a tříleté doktorské studium se mohou zájemci hlásit na fakultách Univerzity Pardubice i nadále – ve vyhlášených termínech v průběhu 2. a 3. čtvrtletí t.r., termíny se na jednotlivých fakultách liší:

Vzdělání celý článek
2.9.

Vedení města včera přivítalo prvňáčky na pěti pardubických základních školách.

Na Základní škole Závodu míru, jež se zaměřuje na rozšířenou výuku cizích jazyků, přivítal 75 prvňáčků náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký

Vzdělání celý článek
6.5.

Gymnázium v Králíkách převezme město

Této škole dramaticky ubývalo žáků a demografická křivka neposkytovala žádné optimistické výhledy.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting