Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol

15.4.

Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol


Týmy akademiků a vysokoškoláků několika fakult Univerzity Pardubice zavedou v následujících dnech žáky některých základních škol a gymnázií kraje do světa moderní vědy. Interaktivní „road-show“ s názvem VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL přijede přímo na školy, aby žákům přiblížila zajímavě, zábavně a zážitkově pomocí demonstrací a pokusů jevy světa, který nás obklopuje.


Čtyřdenní putování s populárně-naučným interaktivním programem po vybraných základních školách a gymnáziích zahájí univerzitní tým v úterý 15. dubna na gymnáziu v Letohradu. Ve středu 16. dubna zavítá na základní školu v Heřmanově Městci. Další dvě zastávky jsou na programu příští týden - v úterý 22. dubna na gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech a jarní populárně-naučnou pouť ukončí „věda a technika na dvoře“ základní školy Npor. Eliáše v Pardubicích ve středu 23. dubna.


Jednotlivé fakultní týmy, akademici a vysokoškoláci pěti fakult – Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní, Fakulty zdravotnických studií, Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty elektrotechniky a informatiky, připravily pro žáky škol zážitkové dílny, jejichž cílem je ukázat svět moderních technologií a technické a přírodovědné disciplíny hravou a zábavnou formou. Žáci a další zvědavci se budou moci vždy na stanovištích tří fakult Univerzity Pardubice seznámit se zajímavostmi z oblasti chemie, matematiky, robotiky či elektroniky, shlédnout ukázky první pomoci nebo měření tvrdosti stavebních materiálů. Na stanovištích si budou moci žáci sami vyzkoušet celou řadu pokusů, hrátek nebo programování.


„Chemici žákům např. vysvětlí, v čem tkví princip tuhnutí malty, proč může sodík skákat, ukáží jim sopku na stole nebo plazící se potvůrky. Záchranáři je naučí první pomoci a na modelu v životní velikosti jim vysvětlí, jak probíhá reálný porod. Kromě toho se žáci naučí rozeznávat ochranné prvky bankovek a zjistí, že ty české patří mezi nejlépe chráněné bankovky na světě,“ popisuje ukázky demonstrací koordinátorka akce Věda a technika na dvorech škol Ing. arch. Iva Svobodová.


„Žáci si také vyzkouší, jak náročné je ovládat robota, aby jel po vymezené trase, jak se mění potenciální energie na kinetickou a k čemu se tato přeměna využívá. Zjistí, že i matematika může být zábavná, a to i díky fraktálům, které nás obklopují v přírodě,“ pokračuje koordinátorka akce.


Program plný zajímavostí a zábavy začíná na vybraných školách vždy s prvním zvoněním. Univerzitní vědecký tým bude připraven vysvětlovat podstatu jevů, pokusů a demonstrací až do 16 hodin. V odpoledních hodinách jsou dvory škol otevřené také návštěvníkům z řad veřejnosti.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

14.11.

Motivují školy k etické výchově

Dvě školy z Pardubického kraje skončily na druhém místě. Na Letohradském soukromém gymnáziu je etická výchova vyučována jako samostatný povinný předmět v primě a kvintě osmiletého studia a jako jeden z volitelných seminářů v septimě a oktávě. Na Gymnáziu Holice se etická výchova učí buď jako samostatný předmět, nebo jako součást dalších předmětů. Škola navíc spolupracuje s občanským sdružením Almalthea a žáci adoptovali na dálku afrického chlapce, se kterým si píší.

Vzdělání celý článek
3.10.

Na bývalé půdě má škola nové dílny

Škola se nachází v krásném parku a nabízí příjemné prostředí. Žáci a studenti, kteří si k danému oboru vytvoří vztah, tu mají veškeré možnosti rozvoje i bohatou nabídku praxí.

Vzdělání celý článek
20.11.

Profesorka Lenderová získává Řád rytíře Akademických palem

V úterý 20. listopadu bude udělen rytířský řád Akademických palem prof. PhDr. Mileně Lenderové, CSc.

Vzdělání celý článek
24.6.

Technohrátky jsou úspěšným motivátorem školáku k výběru technických oborů

Na TECHNOhrátky pozitivně reagují nejen ředitelé, ale rovněž samotní žáci. Pro mnohé z nich znamenají klíčový faktor při výběru budoucího povolání. „Už předtím jsem uvažoval, že si na Střední školu uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí podám přihlášku. A tato akce mě utvrdila, že sem chci víc a víc. Zajímá mě obor nástrojař, který má dobré uplatnění,“ přiznává Martin Macek, žák 8. třídy Základní školy Radiměř.

Vzdělání celý článek
3.2.

Starostům se nelíbí jednání kraje

Školy měly být vždy výběrovými, což ve chvíli, kdy na nich studuje téměř polovina všech žáků v kraji, rozhodně neplatí.

Vzdělání celý článek
25.11.

Poslední letošní TECHNOhrátky aneb Zámek v Žamberku ovládla řemesla

„Jsme rádi, že tento projekt si mohli vyzkoušet i žáci z Královéhradeckého kraje. Rivalita obou částí východních Čech patřičně okořenila atmosféru i průběh soutěží. Důležité je, že dětem z Doudleb se akce líbila a někteří už projevili zájem o studium v Žamberku,“ ocenil manažer prjektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting