Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol

15.4.

Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol


Týmy akademiků a vysokoškoláků několika fakult Univerzity Pardubice zavedou v následujících dnech žáky některých základních škol a gymnázií kraje do světa moderní vědy. Interaktivní „road-show“ s názvem VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL přijede přímo na školy, aby žákům přiblížila zajímavě, zábavně a zážitkově pomocí demonstrací a pokusů jevy světa, který nás obklopuje.


Čtyřdenní putování s populárně-naučným interaktivním programem po vybraných základních školách a gymnáziích zahájí univerzitní tým v úterý 15. dubna na gymnáziu v Letohradu. Ve středu 16. dubna zavítá na základní školu v Heřmanově Městci. Další dvě zastávky jsou na programu příští týden - v úterý 22. dubna na gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech a jarní populárně-naučnou pouť ukončí „věda a technika na dvoře“ základní školy Npor. Eliáše v Pardubicích ve středu 23. dubna.


Jednotlivé fakultní týmy, akademici a vysokoškoláci pěti fakult – Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní, Fakulty zdravotnických studií, Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty elektrotechniky a informatiky, připravily pro žáky škol zážitkové dílny, jejichž cílem je ukázat svět moderních technologií a technické a přírodovědné disciplíny hravou a zábavnou formou. Žáci a další zvědavci se budou moci vždy na stanovištích tří fakult Univerzity Pardubice seznámit se zajímavostmi z oblasti chemie, matematiky, robotiky či elektroniky, shlédnout ukázky první pomoci nebo měření tvrdosti stavebních materiálů. Na stanovištích si budou moci žáci sami vyzkoušet celou řadu pokusů, hrátek nebo programování.


„Chemici žákům např. vysvětlí, v čem tkví princip tuhnutí malty, proč může sodík skákat, ukáží jim sopku na stole nebo plazící se potvůrky. Záchranáři je naučí první pomoci a na modelu v životní velikosti jim vysvětlí, jak probíhá reálný porod. Kromě toho se žáci naučí rozeznávat ochranné prvky bankovek a zjistí, že ty české patří mezi nejlépe chráněné bankovky na světě,“ popisuje ukázky demonstrací koordinátorka akce Věda a technika na dvorech škol Ing. arch. Iva Svobodová.


„Žáci si také vyzkouší, jak náročné je ovládat robota, aby jel po vymezené trase, jak se mění potenciální energie na kinetickou a k čemu se tato přeměna využívá. Zjistí, že i matematika může být zábavná, a to i díky fraktálům, které nás obklopují v přírodě,“ pokračuje koordinátorka akce.


Program plný zajímavostí a zábavy začíná na vybraných školách vždy s prvním zvoněním. Univerzitní vědecký tým bude připraven vysvětlovat podstatu jevů, pokusů a demonstrací až do 16 hodin. V odpoledních hodinách jsou dvory škol otevřené také návštěvníkům z řad veřejnosti.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

31.3.

Žáky i pedagogy motivují úspěchy absolventů

Provozuje vlastní salon a kromě účasti v soutěžích spolupracuje se svými bývalými učiteli při výchově budoucích kosmetiček.

Vzdělání celý článek
6.5.

Královéhradečtí usilují o větší bezpečnost na silnicích

Školení bude také zaměřené na rodiče, dozví se například, jak správně vybrat dětskou autosedečku.

Vzdělání celý článek
15.3.

Kandidátkou na děkanku Fakulty zdravotnických studií je Jana Holá

Fakulta zdravotních studií Univerzity Pardubice bude mít nové vedení. Kandidátkou na děkanku se včera večer stala doc. Ing. Jana Holá, Ph.D. Nynější proděkanka fakulty pro vědu a výzkum tak vystřídá po čtyřech letech ve funkci profesora Josefa Fuska, kterému končí funkční období 30. dubna.

Vzdělání celý článek
2.5.

Studenti se speciálními vzdělávacími potřemi mají dveře otevřené

Studenti se mohou na tým pracovníků obracet se svými problémy.

Vzdělání celý článek
17.2.

Hejtman Netolický: Elektrotechnická škola v areálu Foxconnu má smysl

Současné kapacity školy již nedostačují, a proto budeme muset v nejbližší době řešit rozsáhlé investice v areálu Do Nového, ale také v ulici Karla IV., kde je hlavní sídlo školy. Proto se jeví přesun do moderního areálu v blízkosti společnosti Foxconn jako ideální varianta, jelikož celý projekt má jasnou vizi a dává ve všech ohledech smysl,

Vzdělání celý článek
4.10.

UPa: zahraniční studenti zahajují zimní semestr

Ve čtvrtek 4. října a v pátek 5. října se uskuteční na fakultách Univerzity Pardubice oficiální setkání a přivítání studentů.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting