Univerzita Pardubice zahajuje 67. akademický rok

26.9.

Univerzita Pardubice zahajuje 67. akademický rok

V pondělí 26. září zahajuje všech sedm fakult Univerzity Pardubice oficiálně nový akademický rok, na pardubické vysoké škole v pořadí již 67.


Na sedm fakult Univerzity Pardubice se do 65 studijních programů se 120 studijními obory - v bakalářském, navazujícím magisterském a doktorském studiu - doposud zapsalo téměř 8,5 tisíce vysokoškoláků, z nichž necelých 80 % jich bude studovat letos tzv. prezenční formou studia.


Na studium v 1. ročníku bakalářských studijních programů je zapsáno v této chvíli přes 2,5 tisíce nových vysokoškoláků.
To jsou počty studentů obdobné jako v minulém akademickém roce.


(Počet studujících na vysoké škole ovšem není pro tento akademický rok ještě konečný – koncem září a počátkem října ještě probíhají na některých fakultách zápisy do vyšších ročníků studia magisterského a doktorského a do kombinovaného studia a oficiální vysokoškolské statistiky se uzavírají až k 31. říjnu.)


V tomto týdnu se s vysokoškolským prostředím a studiem již seznamují studenti prvního ročníku bakalářského studia na Fakultě chemicko-technologické, kde probíhá intenzivní kurz chemie a matematiky.


Možnost zopakovat matematiku ze střední školy, případně doplnit vzniklé mezery měli i studenti Fakulty elektrotechniky a informatiky, a to v přípravném kurzu v závěru týdne, ve dnech 20. až 23. září.


Sérii úvodních kurzů studentů 1. ročníků uzavírá v pátek 23. září v Aule Arnošta z Pardubic Fakulta ekonomicko-správní. Informační a poradenské centrum pro studenty 1. ročníku bakalářského studia připravilo úvodní setkání, během něhož „nováčci“ dostanou své indexy a průkazy studenta a dozvědí se řadu informací důležitých i zajímavých nejen pro studijní, ale i studentský život.


Oficiální výuka pak všem vysokoškolákům začíná v Pardubicích v pondělí 26. září.
Univerzitní kampus v Pardubicích - Polabinách je uvítá letos již v komfortním prostředí – jak co se týká dostatečných míst a vybavení poslucháren a laboratoří, tak sportovišť, tak s dostatkem klidových zón a větším počtem parkovacích míst.


Opět lepší bydlení na kolejích
Tak jako každý rok i letos zajišťovala Správa kolejí a menzy v Pardubicích během letních měsíců vylepšení některých pavilonů kolejí. Velkou rekonstrukcí prošel pavilon E, kde byly kompletně opraveny všechny koupelny a vyměněn nábytek.


S další velkou rekonstrukcí se začalo na pavilonu C kolejí, který byl pro havarijní stav celý uzavřen, a jehož přestavba zabere celý nadcházející akademický rok. Namísto vícelůžkových pokojů se společným sociálním zařízením a kuchyňkami společnými pro celé patro vzniknou v celém pavilonu nové dvoulůžkové apartmány s většími pokoji a vlastním sociálním zařízením. Z původních 169 pokojů s kapacitou 350 lůžek vznikne 101 apartmánů s ubytovací kapacitou 192 lůžek. V 1. patře pavilonu bude k dispozici navíc zasedací místnost s vlastním sociálním zařízením a z původních televizních místností vzniknou studovny. Celková rekonstrukce tak zajistí výrazné zlepšení komfortu ubytování pardubických vysokoškoláků a zároveň odstraní všechny havarijní prvky. Rekonstrukce vyjde správu kolejí na necelých 40 mil. Kč a měla by být dokončena do června 2017.


Přestože je letošní kapacita kolejí o ony tři stovky lůžek pavilonu C menší, nakonec se podařilo téměř všechny zájemce o koleje uspokojit a kapacita kolejí je v této chvíli obsazena. Pomáhá tomu jistě i nabídka bydlení v soukromí po městě Pardubicích, které studenti zejména vyšších ročníků stále více využívají. Co se týče ceny ubytování, které se v posledních pár letech neměnilo, zvýšení ceny kolejného o 1 Kč na den, resp. o 5 Kč (u ubytování s vlastním sociálním zařízením) kapsu vysokoškoláků letos rozhodně nezatíží.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

12.8.

Letní školy a denní kempy pro žáky základních a středních škol letos na Univerzitě Pardubice poprvé.

Kromě dvou univerzitních letních škol navíc ještě Dopravní fakulta Jana Pernera připravila od pondělí 19. srpna pětidenní, speciálně zaměřenou letní školu technologie a řízení dopravy.

Vzdělání celý článek
9.9.

Noví studenti Univerzity Pardubice se připravují na nový akademický rok

„Pod dohledem akademických pracovníků fakulty budou studenti trénovat nejrůznější výtvarné techniky malby a kresby. V minulých letech se tak návštěvníci závěrečné výstavy mohli těšit pohledem na nejrůznější krajiny, zátiší nebo portréty malované akvarelem, temperou, pastelem apod. Je úžasné, jaké výsledky lze na závěrečné výstavě spatřit, a to jsou studenti teprve na samém počátku studia,“ dodává k plenéru Fakulty restaurování její proděkan Tomáš Kupka.

Vzdělání celý článek
22.9.

Semestr začíná na Univerzitě Pardubice nejen vysokoškolákům, do poslucháren se za pár dnů vrátí i senioři

„Každým rokem zájem o studium U3V roste a momentálně je již kapacita letošních obou bloků naplněna,“ říká k programu letošní U3V na Univerzitě Pardubice Zlatuše Sojková z oddělení pro vnitřní záležitosti a rozvoj pořádající dopravní fakulty. „Kromě toho připravujeme také zajímavé specializované kurzy, kde jsou místa stále ještě volná. Patří mezi ně například kurz Lékárna v přírodě, který poradí, jak využít bylinky pro léčitelské účely. Po celý akademický rok probíhá také výuka angličtiny pro tzv. falešné začátečníky a začíná nový kurz Psychologie.“

Vzdělání celý článek
19.4.

České ručičky ovládli Tomášové z Chrudimi

Na své žáky jsem velmi pyšný. Kluci ukázali, že naše škola stále vychovává šikovné řemeslníky,

Vzdělání celý článek
27.9.

Slavnostní zahájení akademického roku 2013/2014 českých vysokých škol se koná letos na Univerzitě Pardubice. Rektor Univerzity Pardubice udělí dva čestné doktoráty.

V Pardubicích se setká téměř padesátka představitelů českých vysokoškolských institucí - rektorů veřejných, státních i soukromých vysokých škol, aby společně s akademickou obcí Univerzity Pardubice zahájili nový akademický rok.

Vzdělání celý článek
8.7.

Univerzita Pardubice: Na Letní školu přijely desítky zahraničních studentů, restaurátoři startují umělecký program

Rekordních 42 zahraniční studentů z 9 zemí přijelo na Letní školu, která dnes začala na Univerzitě Pardubice. Cizinci projdou několika fakultami a poznají okolí města, Krkonoše nebo hrad Karlštejn. Startuje také dvoutýdenní program Letní školy na Fakultě restaurování v Litomyšli, který láká zájemce o umění a výtvarné techniky z ČR i ze Slovenska. „Máme zájem, aby na Univerzitu Pardubice přicházeli noví talentovaní studenti také ze zahraničí.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting