Univerzita Pardubice zahajuje letní semestr. Čeští i zahraniční studenti se vrátili do univerzitního kampusu

20.2.

Univerzita Pardubice zahajuje letní semestr. Čeští i zahraniční studenti se vrátili do univerzitního kampusu

V pondělí 20. února vstupuje Univerzita Pardubice do druhé poloviny tohoto akademického roku – pro téměř 8 tisíc vysokoškoláků ZAČÍNÁ LETNÍ SEMESTR. Do poslucháren a laboratoří se opět vrací studenti, aby načerpali nové vědomosti, dopsali diplomové práce, postoupili blíž úspěšnému ukončení studia a získání vytouženého titulu. Kromě nich pardubický kampus zaplní i studenti ze zahraničí, kteří do Pardubic přijeli na zkušenou. Tentokrát například z Turecka, Španělska, Portugalska, Srbska a dalších zemí.

Studentům všech sedmi fakult Univerzity Pardubice začíná výuka v pondělí 20. února. Chodit na přednášky, cvičení, lekce a kurzy a poctivě plnit studijní povinnosti budou po následující tři měsíce do 21. května, kdy letní semestr oficiálně skončí. Po něm ve zkouškovém období prokáží, co všechno se za akademický rok naučili. Obhajobou závěrečných bakalářských či diplomových prací, složením závěrečných zkoušek a při slavnostních promocích univerzitu pak opustí na 2 tisíce úspěšných absolventů.

Kromě českých studentů je možné i v letním semestru tohoto roku potkat v univerzitním kampusu téměř pět stovek zahraničních studentů z 65 zemí světa. Studují na všech sedmi fakultách Univerzity Pardubice, a to buď v celých studijních programech a oborech, tedy více let, nebo přijíždějí na univerzitu jen na jeden či dva semestry. Na letošní letní semestr jich na některou ze sedmi fakult univerzity dorazila stovka. V Pardubicích jsou již od minulého týdne, kdy se s kampusem i městem seznámili prostřednictvím tzv. orientačního týdne (orientation week).

Od pondělí do pátku se o zahraniční pardubické nováčky starali naši vysokoškoláci ze studentského spolku ESN Pardubice. Tradičně pro ně během prvního týdne pobytu připravili nejrůznější aktivity. Provedli je po kampusu, vysvětlili jim informace vztahující se ke studiu a systému výuky u nás. Také jim ukázali město včetně památek a důležitých míst pro studentský život. Kromě toho se studenti také seznamovali s češtinou. Absolvovali úvodní hodinu pro cizince,“ vyjmenovává první aktivity letního semestru zahraničních studentů v Pardubicích Mgr. Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice a dodává: „Další společenské a poznávací aktivity čekají na Erasmus studenty v průběhu celého letního semestru. Připravujeme pro ně nejen výlety po Pardubicku a okolí, ale i sportování nebo například i návštěvu hokejové arény a hokejového utkání.“

Studiem i poznáváním České republiky a její kultury stráví letní semestr v pardubickém kampusu stovka zahraničních studentů. Přijeli z 27 zemí, tradičně z Turecka (25) a Španělska (14), ale také například ze Srbska, Chorvatska, Řecka, Portugalska nebo Ukrajiny. Ke studiu si nejčastěji vybrali Fakultu ekonomicko-správní (36) nebo Fakultu filozofickou (21), více než desítka „erasmových“ studentů studuje i na dopravní fakultě, fakultě elektrotechniky a informatiky či chemicko-technologické.

Že je Univerzita Pardubice pro zahraniční studenty atraktivní a přijíždí jich stále více, dokládají i jejich pochvalné komentáře:

Chtěl jsem vidět Prahu a můj Erasmus koordinátor mi doporučil Univerzitu Pardubice, že Pardubice jsou příjemné a uvolněné město. Zapsal jsem se na Fakultu ekonomicko-správní a program byl dobrý. Mohl jsem si dokonce vybrat, které kurzy chci absolvovat, zatímco v mé škole jsou jen dvě možnosti. Tak jsem si během zimního semestru dopřál více IT kurzů,“ zhodnotil při odjezdu svůj studijní pobyt student Calin Mihai z Rumunska.

Hledala jsem vysoké školy, které nabízí kurzy ve stejných jazycích jako moje univerzita, tedy v angličtině, španělštině, francouzštině a němčině. A první univerzita, která přijala moji žádost, byla Univerzita Pardubice – Fakulta filozofická. Byla to pro mě dobrá volba. Česká republika je ve středu Evropy a také náklady na život jsou tu nižší. Kurzy se mi líbily, protože výukové metody jsou odlišné od těch našich. I když jsem byla ve třídě jediná Erasmus studentka, myslím, že jsem se naučila víc než ve Španělsku. Hlavním důvodem bylo, že jsem žila v blízkosti fakulty. Ve Španělsku jedu na univerzitu 40 minut autem, takže když mám jen jeden kurz, nejedu tam. Tady jsem opravdu neměla důvod nejít do třídy. Byli tam úžasní učitelé,“ pochvalovala si studentka May Lobo Benavides ze Španělska.

Sbírat zkušenosti v zahraničí ale mohou i pardubičtí vysokoškoláci. Univerzita každým rokem rozšiřuje nabídku bilaterálních smluv s nejrůznějšími univerzitami v Evropě i mimo ni. K dnešnímu dni jich má uzavřených 326, díky nimž mohou studenti vycestovat na stovky míst.

V tuto chvíli přijímáme žádosti našich studentů na mezinárodní mobility realizované v programu ERASMUS+ v následujícím akademickém roce. Uzávěrku máme v polovině března. A pokud by snad ještě některý z našich studentů váhal, může se přijít informovat ve středu 1. března na náš tradiční VELETRH STUDENTSKÝCH MOBILIT – ERASMUS DAY. Studenti, kteří již na studijním pobytu v zahraničí byli, všem zájemcům ochotně poradí a předají informace potřebné k výjezdu, o své zkušenosti z pobytu v zahraničí se rádi podělí,“ dodává Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

18.3.

Operní diva Andrea Kalivodová zazpívá učitelům

Akce se uskuteční v Aule Univerzity Pardubice a je určená pro učitele i pracovníky mateřských, základních, středních škol a univerzit na Pardubicku, Přeloučsku a Chlumecku, ale také pro úředníky školských odborů a zařízení.

Vzdělání celý článek
18.10.

Středoškoláci svými projekty usnadní život druhým

Rehabilitační pomůcky pomáhají dětským pacientům vracet se do plnohodnotného života. „Žáci naší školy si však uvědomují, že je možné sestrojit hodně pomůcek a zařízení, která jim usnadní život.

Vzdělání celý článek
18.2.

Konference mladých talentů na Univerzitě Pardubice

Svými profesními portfolii a způsobem prezentace chtějí studenti zároveň ukázat, jak jsou připraveni.

Vzdělání celý článek
28.6.

Veleúspěšní studenti Pardubického kraje

Na předních místech celostátních kol středoškolských soutěží se umístili studenti středních škol z Pardubického kraje.

Vzdělání celý článek
1.4.

Nejlepší mladí chemici jsou ze ZŠ Nadporučíka Eliáše

To jistě dělá radost pořádající Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích, ale také partnerům soutěže, kterými jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, společnost Synthesia, Lučební závody Draslovka Kolín a Svaz chemického průmyslu ČR.

Vzdělání celý článek
16.9.

Dopravní fakulta si připomene 15 let své existence

Fakulta trvale rozšiřuje nabídku v programech terciárního celoživotního vzdělávání včetně Univerzity třetího věku.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting