Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici

16.6.

 Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici


Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici
Na poslední předprázdninovou KAVÁRNU UNIVERSITAS zvou studenti Univerzity Pardubice všechny zájemce o vědecká témata. V úterý 16. června je Michal Václavík seznámí s historií i současností Mezinárodní kosmické stanice (ISS).


„Tentokrát se v naší vědecké kavárně podíváme do kosmu. Bude nás zajímat, k čemu slouží Mezinárodní kosmická stanice a kdo se podílí na jejím budování a provozu,“ říká k tématu červnové Kavárny Universitas Bc. Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a moderátorka vědecké kavárny.


Výstavba, provoz a využívání Mezinárodní kosmické stanice je příkladnou ukázkou mezinárodní spolupráce v kosmickém výzkumu. Budování stanice začalo v roce 1998 a je závazkem pěti kosmických agentur – NASA, Roskosmosu, JAXA, ESA a CSA. Přípravy a přímého vyhodnocování experimentů prováděných na stanici se však účastní vědci z téměř sedmi desítek států po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Stanice neslouží jenom pro potřeby základního a experimentálního výzkumu. Kosmické agentury se snaží převést co nejvíce poznatků z oblasti lidské fyziologie, biologie, materiálových a fyzikálních věd do běžného života ve prospěch lidské společnosti. Stanice je využívána také jako platforma pro podporu, inspiraci a motivování mládeže k pěstování přírodních i technických věd.


„Dozvíme se také, jak probíhá a jak náročná je příprava kosmického experimentu, kolik vlastně experimentů na mezinárodní kosmické stanici probíhá a které jsou ty vědecky nejhodnotnější. Náš host také posluchačům vysvětlí, v čem spočívá zapojení českých vědců a zamyslí se nad otázkou, zda je kosmická stanice vůbec potřeba nebo už je přítomnost člověka v kosmickém prostoru přežitek,“ doplnila k pozvánce na setkání studentka Šraitrová.


Michal Václavík pracuje v České kosmické kanceláři pracuje od roku 2008 a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech ESA. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA). Studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT a od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Nebeská mechanika a kosmické prostředí a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky.


Klub 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České) – úterý 16. června 2015 v 19 hodin.
Vstup je volný. 

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

28.6.

Veleúspěšní studenti Pardubického kraje

Na předních místech celostátních kol středoškolských soutěží se umístili studenti středních škol z Pardubického kraje.

Vzdělání celý článek
21.12.

Žákům se v příštím roce poprvé otevře šestý ročník Montessori výuky

V Základní škole Pardubice-Polabiny I od nového školního roku poprvé otevřou šestý ročník zaměřený na výuku žáků formou Montessori metody. Navýšení kapacity školy, při níž v současné době funguje pouze první stupeň tohoto typu vzdělávání, radní města schválili na svém pondělním jednání.

Vzdělání celý článek
17.1.

Univerzita Pardubice s novým akademickým senátem

V dalším jednání si nový univerzitní senát ustavil také své pracovní komise – ekonomickou a legislativní, neboť jako nejvyšší samosprávný orgán vysoké školy v průběhu roku projednává a schvaluje ty nejdůležitější dokumenty vysoké školy, legislativní kroky, právní úkony, předpisy a ekonomické záležitosti univerzity, které mu rektor předkládá.

Vzdělání celý článek
7.11.

Nepotřebné budovy jsou nabízeny k odprodeji

V okrese Svitavy se podařilo po delší době odprodat dvě nepotřebné budovy.

Vzdělání celý článek
19.2.

Univerzita Pardubice přivítala tento týden zahraniční studenty, kteří stráví letní semestr v Pardubicích

Zmírnit zahraničním studentům stres spojený s příjezdovými povinnostmi má tzv. orientation week (orientační týden), během něhož studenti poznají místo, kam přijeli za studiem a kde stráví několik měsíců svého života. Od pondělí do pátku na zahraniční pardubické nováčky čekala řada aktivit, organizované prohlídky univerzitního kampusu i města, informace vztahující se ke studiu, řada seznamovacích aktivit i úvodní hodiny češtiny.

Vzdělání celý článek
20.1.

Školy získají miliony na zkvalitnění výuky

Školy mohou o podporu žádat do prosince letošního roku.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting