Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici

16.6.

 Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici


Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici
Na poslední předprázdninovou KAVÁRNU UNIVERSITAS zvou studenti Univerzity Pardubice všechny zájemce o vědecká témata. V úterý 16. června je Michal Václavík seznámí s historií i současností Mezinárodní kosmické stanice (ISS).


„Tentokrát se v naší vědecké kavárně podíváme do kosmu. Bude nás zajímat, k čemu slouží Mezinárodní kosmická stanice a kdo se podílí na jejím budování a provozu,“ říká k tématu červnové Kavárny Universitas Bc. Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a moderátorka vědecké kavárny.


Výstavba, provoz a využívání Mezinárodní kosmické stanice je příkladnou ukázkou mezinárodní spolupráce v kosmickém výzkumu. Budování stanice začalo v roce 1998 a je závazkem pěti kosmických agentur – NASA, Roskosmosu, JAXA, ESA a CSA. Přípravy a přímého vyhodnocování experimentů prováděných na stanici se však účastní vědci z téměř sedmi desítek států po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Stanice neslouží jenom pro potřeby základního a experimentálního výzkumu. Kosmické agentury se snaží převést co nejvíce poznatků z oblasti lidské fyziologie, biologie, materiálových a fyzikálních věd do běžného života ve prospěch lidské společnosti. Stanice je využívána také jako platforma pro podporu, inspiraci a motivování mládeže k pěstování přírodních i technických věd.


„Dozvíme se také, jak probíhá a jak náročná je příprava kosmického experimentu, kolik vlastně experimentů na mezinárodní kosmické stanici probíhá a které jsou ty vědecky nejhodnotnější. Náš host také posluchačům vysvětlí, v čem spočívá zapojení českých vědců a zamyslí se nad otázkou, zda je kosmická stanice vůbec potřeba nebo už je přítomnost člověka v kosmickém prostoru přežitek,“ doplnila k pozvánce na setkání studentka Šraitrová.


Michal Václavík pracuje v České kosmické kanceláři pracuje od roku 2008 a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech ESA. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA). Studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT a od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Nebeská mechanika a kosmické prostředí a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky.


Klub 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České) – úterý 16. června 2015 v 19 hodin.
Vstup je volný. 

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

8.10.

Gymnáziu v Chrudimi je 150 let

Ředitelka gymnázia Klára Jelinková se při té příležitosti mohla pochlubit rekonstruovaným společenským sálem za čtyři miliony korun, opravenou jídelnou, kuchyní, šatnami i moderními učebnami.

Vzdělání celý článek
11.10.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice se představuje na veletrhu AKADÉMIA na Slovensku

„Fakulta chemicko-technologická se slovenského veletrhu Akadémia účastní tradičně – letos již pošestnácté. Její zástupci budou poskytovat všem zájemcům podrobné informace o možnostech studia na fakultě a přijímacích zkouškách pro příští akademický rok 2018/2019. Zájemci získají i další informace o univerzitě, zázemí, životě v kampusu i v Pardubicích,“ doplnila Iva Ulbrichová.

Vzdělání celý článek
26.1.

Spolupráce škol se zaměstnavateli

Pardubický kraj má zpracován vlastní projekt, kterým pomáhá zaměstnavatelům shánět kvalifikované pracovníky

Vzdělání celý článek
15.4.

Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol

Záchranáři je naučí první pomoci a na modelu v životní velikosti jim vysvětlí, jak probíhá reálný porod. Kromě toho se žáci naučí rozeznávat ochranné prvky bankovek a zjistí, že ty české patří mezi nejlépe chráněné bankovky na světě,“ popisuje ukázky demonstrací koordinátorka akce Věda a technika na dvorech škol Ing. arch. Iva Svobodová.

Vzdělání celý článek
16.9.

Dopravní fakulta si připomene 15 let své existence

Fakulta trvale rozšiřuje nabídku v programech terciárního celoživotního vzdělávání včetně Univerzity třetího věku.

Vzdělání celý článek
5.9.

Hurá do školy! Batůžek s překvapením zpříjemnil nástup do školy

Základem je balíček v podobě batůžku na přezuvky s reflexním pruhem, který obsahuje další reflexní prvky, zábavně naučnou brožuru Ferdova autoškola od společnosti BESIP, dětský časopis od Českých drah, zásady první pomoci, rozvrh hodin od basketbalového klubu BK JIP Pardubice, hasičské omalovánky, vstupenky a spoustu dalších věcí, které mají pomoci zvýšit bezpečnost a viditelnost malých školáků.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting