Univerzitní vědecká kavárna zahajuje v Pardubicích další semestr tajemstvím pradávných staveb Chetitů

23.9.

Univerzitní vědecká kavárna zahajuje v Pardubicích další semestr tajemstvím pradávných staveb Chetitů


Opět po prázdninách otevírají studenti Univerzity Pardubice tradiční KAVÁRNU UNIVERSITAS a zvou zájemce na neformální setkání a na slovíčko s vědcem. První diskusní večer se koná v úterý 23. září v 19:00 hodin v kavárně Klubu 29 a nabídne tajemné Chetity.


„Pro první poprázdninové setkání přijala naše pozvání paní docentka Vladimíra Šilhánková. Zavede nás mezi Chetity a vezme nás na procházku jejich městy. Ukáže nám, jak chetitská města vypadala, co pro ně bylo charakteristické a jak se v nich žilo. Na to, zda z nich dodnes něco zbylo a jestli je možné je navštívit, dostaneme odpovědi při úterní večerní přednášce,“ uvedla Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a jedna z organizátorek vědecké kavárny.
„Chetitská říše byla třetí největší říší starověku, ale byla zapomenuta už pro staré Římany. Pro nás tuto první indoevropskou civilizaci otevřel Bedřich Hrozný, když v roce 1915 rozluštil chetitské klínové písmo. Díky množství fotografií budeme mít možnost nahlédnout do chetitského života i my,“ dodala k tématu za studentské organizátory Kateřina Šraitrová.


Architektka-urbanistka doc. Ing. arch. Vladimíra Šilhánková, Ph.D. se specializuje na oblast územního rozvoje, je teoretičkou v oblasti urbanismu a prostorového plánování s řadou publikovaných původních výzkumných prací. Působí jako vysokoškolská pedagožka v oblasti urbanismu, územního plánování a regionálního rozvoje Ústavu regionálních a bezpečnostních věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Je organizátorkou a iniciátorkou propagace a prezentace architektury a urbanismu.


Kavárna Universitas aneb „Na slovíčko s vědcem“ se koná pravidelně každý měsíc v kavárně Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České, Pardubice). Začátek je v 19 hodin. Vstup je volný.


Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

3.6.

Osma Univerzity Pardubice startuje na Pražských primátorkách

Univerzitní osmy jsou nejmladším závodem v programu Primátorek. Jedná se o klání akademických posádek, které od roku 2011 obstarávají páteční předprogram celého víkendu.

Vzdělání celý článek
19.10.

TECHNOhrátky v Litomyšli – s ještěrkami, dívčím triumfem a významným jubileem

„Právě litomyšlská střední škola je jednou z těch, do které uvažuji příští rok podat přihlášku ke studiu. Bavilo by mě být chovatelkou. Nadchly mě zejména laboratoře, v nichž se vyučuje obor chovatel cizokrajných zvířat, a krajtu bych si klidně odnesla domů,“ přiznala Alice Zavoralová.

Vzdělání celý článek
7.4.

Středoškoláci budou mít s Fakultou ekonomicko-správní Univerzity Pardubice „NÁ-SKOK NA VEJŠKU“

Středoškoláci prostřednictvím přednášek nahlédnou do několika témat, která je budou následně provázet během jejich studia. Seznámí se například s finanční krizí v minulosti i současnosti či s osobností prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. Vyslechnou přednášku o způsobech výběrového řízení, o chování uživatelů na sociálních sítích nebo o formách verbální komunikace. Na jednu skupinu bude odpoledne čekat i přednáška v angličtině, která přiblíží možnosti studia v zahraničí.

Vzdělání celý článek
8.7.

Univerzita Pardubice: Na Letní školu přijely desítky zahraničních studentů, restaurátoři startují umělecký program

Rekordních 42 zahraniční studentů z 9 zemí přijelo na Letní školu, která dnes začala na Univerzitě Pardubice. Cizinci projdou několika fakultami a poznají okolí města, Krkonoše nebo hrad Karlštejn. Startuje také dvoutýdenní program Letní školy na Fakultě restaurování v Litomyšli, který láká zájemce o umění a výtvarné techniky z ČR i ze Slovenska. „Máme zájem, aby na Univerzitu Pardubice přicházeli noví talentovaní studenti také ze zahraničí.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting