Uvažujeme o nových oborech na středních školách

25.8.

Uvažujeme o nových oborech na středních školách

Uvažujeme o nových oborech na středních školách

Záměry směřující k revitalizaci školství v Pardubickém kraji nejsou jen o snižování počtu žáků ve školách, o slučování škol z ekonomických důvodů – jsou také o přizpůsobení učebních oborů v souladu s požadavky trhu práce. „Obrací se na mne různé firmy z Pardubického kraje i zástupci průmyslových svazů a žádají užší spolupráci s krajem na podpoře dělnických profesí. Víme, že přizpůsobení nabídky učebních oborů trhu práce je jednou z cest, jak krajskému školství pomoci,“ uvedla Jana Pernicová, radní Pardubického kraje zodpovědná za školství a kulturu.   Na základě kontaktů kraje s různými firmami se například hovoří o zřízení oboru „plastikář“ či „dělník v chemickém průmyslu“. O první obor je zájem především z automobilového průmyslu. Konkrétní požadavek vznesla společnost REHAU. O obor má zájem Střední odborné učiliště ve Svitavách. „V současné době škola zpracovává rámcový vzdělávací program, který musí schválit ministerstvo školství. Poté škola musí zpracovat školní vzdělávací program a pak může začít vyučovat. Z mé strany má škola jednoznačnou podporu,“ dodala Jana Pernicová.   Pardubický kraj uvažuje také o oživení oboru Chemik, který je v současné době ve výrazném útlumu. Na SOŠ a SOU Poděbradská v Pardubicích totiž „dobíhá“ pouze 3. ročník. „V Pardubickém kraji je tradičním oborem právě chemický průmysl a místní společnosti tak mají logickou obavu, že se jim nebudou dostávat kvalifikovaní zaměstnanci. Proto jednáme především s firmami Synthesia a Paramo a chceme společně tento obor oživit už v příštím školním roce,“ prozradila krajská radní. Potřebu znovuotevření oboru vyvolává mimo jiné i vzrůstající počet zaměstnanců v důchodovém věku. Zatímco v roce 2002 to byl ve společnosti Synthesia v důchodovém věku jeden člověk, v roce 2010 je to 20 osob; v roce 2012 to bude už 55 a v roce 2013 dokonce 59 pracovníků.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

15.9.

TECHNOhrátky odstartují podzimní program ve stavebním ráji i s českou hokejovou legendou

Dětské návštěvníky přijdou na úvod akce pozdravit také významní hosté – náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, vedoucí odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, a protože tato stavební průmyslovka má sídlo v Rybitví, tak i starosta města Radim Voltr.

Vzdělání celý článek
19.12.

Základní škola dostane interaktivní tabuli

Škola ve Štefánikově ulici využije interaktivní tabuli v první fázi k výuce jazyků.

Vzdělání celý článek
17.5.

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pořádá mezioborovou konferenci o Vokolkových

Pozornost více než stovky odborníků a zájemců se tak v tomto týdnu upře na pardubickou mezioborovou konferenci S iniciálami V. V. – Jméno Vokolek v české kultuře 20. století. Mimořádné jednodenní sympozium se ohlédne za osudy a společnou cestou zakladatele tiskárny Václava Vokolka a v další generaci tří bratří – básníka, malíře a sochaře a třetího tiskaře a vydavatele, také jejich sestry, jejíž život byl do posledního dne naplněn starostí a péčí o druhé.

Vzdělání celý článek
8.6.

Na Univerzitě Pardubice začaly přijímačky

V pondělí 4. června 2007 začaly na Univerzitě Pardubice (UPa) první série přijímacích zkoušek.

Vzdělání celý článek
5.5.

Letošní páté TECHNOhrátky zavedou školáky do Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí

V orlickoústecké automobilní škole se žáci ze sedmi vybraných základních škol budou během dopoledního programu postupně seznamovat s těmito šesti obory: silniční doprava, autotronik a autoelektrikář, průmyslové ekologie, karosář, automechanik a autolakýrník. Následně v nich budou také plnit dovednostní soutěžní úkoly.

Vzdělání celý článek
13.2.

Konference mladých talentů na Univerzitě Pardubice

Více než 50 studentů představí při konferenci výsledky své dosavadní práce budoucím zaměstnavatelům a odborné veřejnosti, jakými jsou např. poskytovatelé sociálních služeb, a to nejen na Pardubicku.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting