Uvažujeme o nových oborech na středních školách

25.8.

Uvažujeme o nových oborech na středních školách

Uvažujeme o nových oborech na středních školách

Záměry směřující k revitalizaci školství v Pardubickém kraji nejsou jen o snižování počtu žáků ve školách, o slučování škol z ekonomických důvodů – jsou také o přizpůsobení učebních oborů v souladu s požadavky trhu práce. „Obrací se na mne různé firmy z Pardubického kraje i zástupci průmyslových svazů a žádají užší spolupráci s krajem na podpoře dělnických profesí. Víme, že přizpůsobení nabídky učebních oborů trhu práce je jednou z cest, jak krajskému školství pomoci,“ uvedla Jana Pernicová, radní Pardubického kraje zodpovědná za školství a kulturu.   Na základě kontaktů kraje s různými firmami se například hovoří o zřízení oboru „plastikář“ či „dělník v chemickém průmyslu“. O první obor je zájem především z automobilového průmyslu. Konkrétní požadavek vznesla společnost REHAU. O obor má zájem Střední odborné učiliště ve Svitavách. „V současné době škola zpracovává rámcový vzdělávací program, který musí schválit ministerstvo školství. Poté škola musí zpracovat školní vzdělávací program a pak může začít vyučovat. Z mé strany má škola jednoznačnou podporu,“ dodala Jana Pernicová.   Pardubický kraj uvažuje také o oživení oboru Chemik, který je v současné době ve výrazném útlumu. Na SOŠ a SOU Poděbradská v Pardubicích totiž „dobíhá“ pouze 3. ročník. „V Pardubickém kraji je tradičním oborem právě chemický průmysl a místní společnosti tak mají logickou obavu, že se jim nebudou dostávat kvalifikovaní zaměstnanci. Proto jednáme především s firmami Synthesia a Paramo a chceme společně tento obor oživit už v příštím školním roce,“ prozradila krajská radní. Potřebu znovuotevření oboru vyvolává mimo jiné i vzrůstající počet zaměstnanců v důchodovém věku. Zatímco v roce 2002 to byl ve společnosti Synthesia v důchodovém věku jeden člověk, v roce 2010 je to 20 osob; v roce 2012 to bude už 55 a v roce 2013 dokonce 59 pracovníků.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

7.9.

Dopravní fakulta Jana Pernera slaví 25 let

Dopravní fakulta, dnes jedna ze sedmi fakult Univerzity Pardubice, poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dopravy a dále rozvíjí svoji vzdělávací a výzkumnou činnost v ryze technických i technologicko-manažerských oborech. Za čtvrt století vzešlo z fakulty mnoho odborníků, kteří mají na poli dopravy nezastupitelné místo.

Vzdělání celý článek
23.10.

Byznys Trefa motivuje studenty

Důležitým momentem celé soutěže bude také možnost kontaktu mezi podnikavými studenty a zavedenými podnikatelskými subjekty z regionu, kteří se mohou stát investory pro podnikatelské záměry předložené studenty v rámci soutěže.

Vzdělání celý článek
18.4.

Svitavská zdravotnická škola s podporou EU

„Vybudování centra celoživotního vzdělávání při Střední zdravotnické škole Svitavy“,

Vzdělání celý článek
7.6.

Za Univerzitu Pardubice vyráží na Univerzitní osmy smíšená posádka

Univerzitu Pardubice bude poprvé na veslařském závodě Univerzitní osmy v Praze reprezentovat smíšená posádka. Univerzita se zítřejší soutěže, která je součástí pražských Primátorek, zúčastní letos už po šesté

Vzdělání celý článek
5.1.

Gymnázium v Litomyšli dostane nového ředitele

Rada Pardubického kraje vypíše v nejbližší době konkurz na ředitele Gymnázia A. Jiráska v Litomyšli.

Vzdělání celý článek
23.9.

Univerzita Pardubice opět „vyráží“ na vědecko-technické turné na gymnázia v regionu

Možnost vyzkoušet si nejrůznější experimenty a pracovní postupy, seznámit se se speciálními modely, pozorovat akademické pracovníky i vysokoškoláky při jejich práci nebo s nimi diskutovat o dráze výzkumníka.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting