V TECHNOhrátkách ve Vysokém Mýtě zasvětili školáci sv. Valentýna kráse strojírenských oborů

15.2.

V TECHNOhrátkách ve Vysokém Mýtě zasvětili školáci sv. Valentýna kráse strojírenských oborů

Ačkoliv na počátku to byla pro většinu účastníků TECHNOhrátek Pardubického kraje velká neznámá, na konci z toho u mnohých vznikla láska na první pohled. Den sv. Valentýna zasvětili návštěvě Střední integrované školy technické Vysoké Mýto, která na ně dýchla plnou krásou strojírenských oborů. Speciální pracoviště automechaniků, karosářů, zámečníků, autolakýrníků, čalouníků či opravářů zemědělských strojů jim nabídla atraktivní činnosti i zajímavé soutěžní úkoly.
Zatímco pátý ročník TECHNOhrátek končil loni v listopadu ve VOŠ stavební a SŠ stavební Vysoké Mýto, letošní, šestý symbolicky zahajoval jen o pár stovek metrů dál v ISŠ technické Vysoké Mýto.
„Tato škola má bohatou tradici ve výchově kvalitních odborníků. Každý, kdo si vybere některý z vyučovaných oborů, má jistotu, že významné firmy z města a okolí o ně už od 3. ročníku budou velice usilovat. O dobrou perspektivu se tak rozhodně nemusí obávat,“ uvedl v rámci slavnostního zahájení Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Průmyslový charakter Vysokého Mýta i jeho strojírenskou tradici potvrdil 135 žákům z devíti základních škol také jeho starosta František Jiraský. Ve městě mj. sídlí společnost Iveco Czech Republic, jeden z největších zaměstnavatelů v Pardubickém kraji. „Poptávka po technických oborech je tak vysoká, že naše firma je schopná zaměstnat každoročně všechny absolventy učebních i maturitních oborů,“ řekl zástupce společnosti Iveco Miloš Huryta.
Nováčkovi se akce líbila
Na aktéry TECHNOhrátek čekaly na šesti speciálních pracovištích zajímavé aktivity, které jim přiblížily zákulisí jednotlivých oborů. Velkou výhodou bylo, že se téměř všechny odehrávaly v prostorné dílenské hale, takže časové prodlevy žáků při přesunech byly minimální.
„Na stanovišti strojních mechaniků prováděli demontáž a následnou montáž šroubového spojení, v automechanické dílně si vyzkoušeli výměnu pneumatiky u osobního automobilu na čas a na karosářském pracovišti je čekalo rovnání nosníku podle rovnacího rámu. V autolakovně se stříkaly šablony, v čalounické dílně zase třídili materiál a seznamovali se s nástroji. Poslední stanoviště se zaměřilo na představení oboru čalouník, který vyučuje škola jako jediný v Pardubickém kraji,“ popsal činností manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.
Mimochodem – účastníci však museli prokázat nejen šikovnost rukou a znalosti z techniky, ale v oboru opravář zemědělských strojů prokazovali rozeznáváním zemědělských plodin i své přírodopisné znalosti.
Úplným nováčkem akce a celkově 103. základní školou, která se do projektu v jeho historii zapojila, byla osmnáctičlenná výprava Základní školy U školek z Litomyšle. „Chlapcům se TECHNOhrátky velice líbily, především je zaujal obor automechanik. Ocenili, že si mohli činnosti vlastnoručně vyzkoušet, neboť v současné době chybí ve většině škol pracovní vyučování,“ svěřil se s dojmy učitel matematiky a informatiky Mojmír Bogdan.
Prezentace dvou firem
TECHNOhrátky pokračovaly také ve spolupráce se zaměstnavateli Součástí akce byla prezentace dvou firem – Iveco Czech Republic a Brück AM Zámrsk. Školáci se seznámili s výrobním programem obou společností, nabídkou pracovních pozic nebo možnostmi firemních stipendií.
Také v 6. ročníku TECHNOhrátek představovaly hlavní soutěžní motivaci účastníků velké ovocné dorty. V kategorii manuálních aktivit zvítězilo s velkým náskokem družstvo Základní školy J. A. Komenského z Brandýsa nad Orlicí. Ve vědomostní soutěži Hej Ty, víš to?“ vyhráli žáci Masarykovy základní školy Polička. Množství nejrůznějších dílčích cen však obdrželi všichni aktéři v pořadí 62. zastavení TECHNOhrátek.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

24.1.

Pardubický kraj rozjíždí projekt k prohlubování vzdělanosti

Pardubický kraj pořádá zahajující konferenci k projektu Síť škol Pardubického kraje pro poskytování dalších kvalifikací

Vzdělání celý článek
14.11.

Univerzita Pardubice při příležitosti listopadových oslav ocení nejlepší sportovce uplynulého akademického roku

V celoroční soutěži mezi sportovními týmy jednotlivých fakult univerzity zvítězila letos Fakulta chemicko-technologická, jejíž sportovci nasbírali v 11 sportovních disciplínách nejvíce bodů. Celoroční soutěže o Standartu rektora se zúčastnilo 1 241 sportovců.

Vzdělání celý článek
20.6.

Jmenování nových profesorů prezidentem republiky

Profesor Čegan působí na Katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Vzdělání celý článek
31.3.

Žáky i pedagogy motivují úspěchy absolventů

Provozuje vlastní salon a kromě účasti v soutěžích spolupracuje se svými bývalými učiteli při výchově budoucích kosmetiček.

Vzdělání celý článek
25.8.

Automobilová škola dostává regenerační kůru

V současné době jsou dokončeny bourací práce a hotové jsou i nové příčky.

Vzdělání celý článek
22.6.

„Věda v ulicích“

Ve dnech 22. a 23. června se Univerzita Pardubice se účastní v Praze akce „Věda v ulicích“.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting