Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

10.6.

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami
 Projekt TECHNOhrátky tentokrát zažil poněkud zvláštní den. Místo žáků 7. - 9. tříd zamířili do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Lanškroun ředitelé, učitelé a výchovní poradci ze základních škol z okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy. Statečně se oháněli pájkou, nechali si malovat květinové vzory na ruce nebo si sami vyráběli papírové bloky a plechovou lžíci na boty. Tyto manuální aktivity byly totiž součástí druhého letošního semináře TECHNOhrátek zaměřeného na kariérní a výchovné poradce.


Pro dvě desítky účastníků, mezi nimiž nechyběly ani pracovnice Úřadu práce v Ústí nad Orlicí, připravila SOŠ a SOU Lanškroun pět pracovišť, na nichž se v průběhu celého dopoledne detailně seznamovali s pěti obory – nástrojař, mechanik elektrotechnik, kadeřník, kosmetička a knihař. Po krátké instruktáži v podání žáků školy poté přišlo na řadu plnění stanovených úkolů, které tradičně bodovali učitelé odborného výcviku. A při těchto činnostech se většina pedagogů řádně zapotila.


„Bylo úžasné sledovat, s jakým nasazením a pečlivostí poradkyně zapojují s pájkou v ruce diody a vyrábějí blikačku nebo tvarují kus plechu do lžíce na boty. A naopak – mnozí pánové si možná vůbec poprvé v životě vyzkoušeli, jaké to je natáčet vlasy na natáčky, zaplétat je do copánku nebo vystřihnout a složit z papíru ozdobnou krabičku. Kariérní a výchovní poradci jsou však významným činitelem, který ovlivňuje u žáků základních škol výběr střední školy, a tak se jim tyto praktické informace určitě budou hodit,“ uvedl manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.
Své výrobky si poradci mohli s sebou odnést domů a měli velkou radost z toho, jak jimi překvapí doma své nejbližší. Největší zručnost při plnění jednotlivých úkolů předvedlo domácí družstvo složené ze zástupců škol z Lanškrouna a Tatenic a po zásluze získalo ovocný dort.


„Setkání s kariérními a výchovnými poradci je pro naši školu velice důležité. Vždy je dobré, když si mohou vše prohlédnout na vlastní oči. Někteří dosud neznali nabídku oborů, které vyučujeme, další se seznámili se školou i jejím zázemím. Věříme, že v navázané spolupráci budeme i v budoucnu pokračovat a že se především odrazí i v zájmu žáků o naši školu,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Lanškroun Jaroslav Novák.
Součástí semináře byla také teoretická část, v níž vystoupili představitelé Úřadu práce Ústí nad Orlicí a regionálních zaměstnavatelů ze společností Forez Ostrov a Soma Lanškroun. Ti zdůraznili trvající poptávku po technicky vzdělaných absolventech středních odborných škol.


„Technicky vzdělaní lidé mají v našem regionu velkou perspektivu – zejména ve strojírenských a elektrotechnických oborech. Ve většině firem nastává generační obměna a je třeba získat náhradu za starší a zkušené zaměstnance. V tomto smyslu je nutné působit především na rodiče, aby se zbavili určitého stereotypu a svým dětem doporučovali právě technické obory,“ připomněla ředitelka Úřadu práce Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská.


Druhý ovocný dort obdrželo za suverénní vítězství ve vědomostním kvizu, v němž soutěžící uplatňovali znalosti načerpané v průběhu celé akce, družstvo složené z ředitelů základních škol v Moravské Třebové, Jevíčku a Kunčině.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

14.10.

Pardubice ocení úspěšné středoškoláky

Všechno jsou to mladí lidé, kteří nechtějí být průměrní, kteří dělají něco navíc.

Vzdělání celý článek
31.1.

Volba kandidáta na funkci děkana

Fakulta chemicko-technologická zvolila kandidáta na funkci děkana

Vzdělání celý článek
15.3.

Počítače pro děti z malotřídních škol

Dvacet počítačů včetně softwarového vybavení pro osm malotřídních základních škol v Pardubickém kraji.

Vzdělání celý článek
31.3.

Žáky i pedagogy motivují úspěchy absolventů

Provozuje vlastní salon a kromě účasti v soutěžích spolupracuje se svými bývalými učiteli při výchově budoucích kosmetiček.

Vzdělání celý článek
16.10.

Univerzita Pardubice se představí na zahraničních veletrzích – ze slovenské Nitry zamíří rovnou do Asie

„Českou republiku a vysokoškolské vzdělávání u nás budou spolu s Univerzitou Pardubice na veletrhu v Tchaj-wanu reprezentovat ještě Univerzita Hradec Králové a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Společný stánek zaštítí Česká ekonomická a kulturní kancelář na Tchaj-wanu,“ uvedla Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy, která univerzitu na veletrhu zastupuje a představí.

Vzdělání celý článek
18.2.

Konference mladých talentů na Univerzitě Pardubice

Svými profesními portfolii a způsobem prezentace chtějí studenti zároveň ukázat, jak jsou připraveni.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting