Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

10.6.

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami
 Projekt TECHNOhrátky tentokrát zažil poněkud zvláštní den. Místo žáků 7. - 9. tříd zamířili do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Lanškroun ředitelé, učitelé a výchovní poradci ze základních škol z okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy. Statečně se oháněli pájkou, nechali si malovat květinové vzory na ruce nebo si sami vyráběli papírové bloky a plechovou lžíci na boty. Tyto manuální aktivity byly totiž součástí druhého letošního semináře TECHNOhrátek zaměřeného na kariérní a výchovné poradce.


Pro dvě desítky účastníků, mezi nimiž nechyběly ani pracovnice Úřadu práce v Ústí nad Orlicí, připravila SOŠ a SOU Lanškroun pět pracovišť, na nichž se v průběhu celého dopoledne detailně seznamovali s pěti obory – nástrojař, mechanik elektrotechnik, kadeřník, kosmetička a knihař. Po krátké instruktáži v podání žáků školy poté přišlo na řadu plnění stanovených úkolů, které tradičně bodovali učitelé odborného výcviku. A při těchto činnostech se většina pedagogů řádně zapotila.


„Bylo úžasné sledovat, s jakým nasazením a pečlivostí poradkyně zapojují s pájkou v ruce diody a vyrábějí blikačku nebo tvarují kus plechu do lžíce na boty. A naopak – mnozí pánové si možná vůbec poprvé v životě vyzkoušeli, jaké to je natáčet vlasy na natáčky, zaplétat je do copánku nebo vystřihnout a složit z papíru ozdobnou krabičku. Kariérní a výchovní poradci jsou však významným činitelem, který ovlivňuje u žáků základních škol výběr střední školy, a tak se jim tyto praktické informace určitě budou hodit,“ uvedl manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.
Své výrobky si poradci mohli s sebou odnést domů a měli velkou radost z toho, jak jimi překvapí doma své nejbližší. Největší zručnost při plnění jednotlivých úkolů předvedlo domácí družstvo složené ze zástupců škol z Lanškrouna a Tatenic a po zásluze získalo ovocný dort.


„Setkání s kariérními a výchovnými poradci je pro naši školu velice důležité. Vždy je dobré, když si mohou vše prohlédnout na vlastní oči. Někteří dosud neznali nabídku oborů, které vyučujeme, další se seznámili se školou i jejím zázemím. Věříme, že v navázané spolupráci budeme i v budoucnu pokračovat a že se především odrazí i v zájmu žáků o naši školu,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Lanškroun Jaroslav Novák.
Součástí semináře byla také teoretická část, v níž vystoupili představitelé Úřadu práce Ústí nad Orlicí a regionálních zaměstnavatelů ze společností Forez Ostrov a Soma Lanškroun. Ti zdůraznili trvající poptávku po technicky vzdělaných absolventech středních odborných škol.


„Technicky vzdělaní lidé mají v našem regionu velkou perspektivu – zejména ve strojírenských a elektrotechnických oborech. Ve většině firem nastává generační obměna a je třeba získat náhradu za starší a zkušené zaměstnance. V tomto smyslu je nutné působit především na rodiče, aby se zbavili určitého stereotypu a svým dětem doporučovali právě technické obory,“ připomněla ředitelka Úřadu práce Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská.


Druhý ovocný dort obdrželo za suverénní vítězství ve vědomostním kvizu, v němž soutěžící uplatňovali znalosti načerpané v průběhu celé akce, družstvo složené z ředitelů základních škol v Moravské Třebové, Jevíčku a Kunčině.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

18.12.

Slavnostní jmenování nových profesorů českých vysokých škol

Slavnostní ceremonie s předáním jmenovacích dekretů proběhne 18. prosince ve 13:00 hodin ve Velké aule Karolina v Praze. Slavnostní Jmenování nových profesorů českých vysokých škol - mezi nimi i dva noví profesoři Univerzity Pardubice

Vzdělání celý článek
7.1.

Univerzita Pardubice zahajuje dny otevřených dveří

Jako první mohou zájemci o vysokoškolské studium navštívit ve čtvrtek 7. ledna Fakultu zdravotnických studií. V průběhu měsíce ledna a února 2016 se otevře uchazečům o studium všech sedm fakult Univerzity Pardubice:

Vzdělání celý článek
6.10.

Základní škola Závodu míru se zapojila do projektu Škola dotykem

Bude ji využívat jedna šestá a jedna devátá třída pardubické školy pro výuku zeměpisu, přírodopisu, fyziky, angličtiny a francouzštiny.

Vzdělání celý článek
19.9.

Hřiště na Závodu míru čeká na sportovce

Po čtyřech měsících se škola Závodu míru může chlubit běžeckým oválem se čtyřmi drahami o délce 250 metrů a 100m dlouhou rovinkou se šesti 6 drahami s umělým, vodopropustným polyuretanovým povrchem.

Vzdělání celý článek
26.6.

Letošní absolventi zakončují studium na Univerzitě Pardubice slavnostními promocemi a dostávají vysokoškolské diplomy

Vysokoškolský diplom dostává 216 úspěšných absolventů FAKULTY EKONOMICKO-SPRÁVNÍ: - v pondělí 26. června při bakalářské sponzi 126 absolventů bakalářských studijních programů Hospodářská politika a správa, Ekonomika a management a Systémové inženýrství a informatika.

Vzdělání celý článek
12.8.

Letní školy a denní kempy pro žáky základních a středních škol letos na Univerzitě Pardubice poprvé.

Kromě dvou univerzitních letních škol navíc ještě Dopravní fakulta Jana Pernera připravila od pondělí 19. srpna pětidenní, speciálně zaměřenou letní školu technologie a řízení dopravy.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting