Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

10.6.

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami

Z TECHNOhrátek v Lanškrouně si poradci odváželi lžíce na boty, papírové bloky i ruce pomalované květinami
 Projekt TECHNOhrátky tentokrát zažil poněkud zvláštní den. Místo žáků 7. - 9. tříd zamířili do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Lanškroun ředitelé, učitelé a výchovní poradci ze základních škol z okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy. Statečně se oháněli pájkou, nechali si malovat květinové vzory na ruce nebo si sami vyráběli papírové bloky a plechovou lžíci na boty. Tyto manuální aktivity byly totiž součástí druhého letošního semináře TECHNOhrátek zaměřeného na kariérní a výchovné poradce.


Pro dvě desítky účastníků, mezi nimiž nechyběly ani pracovnice Úřadu práce v Ústí nad Orlicí, připravila SOŠ a SOU Lanškroun pět pracovišť, na nichž se v průběhu celého dopoledne detailně seznamovali s pěti obory – nástrojař, mechanik elektrotechnik, kadeřník, kosmetička a knihař. Po krátké instruktáži v podání žáků školy poté přišlo na řadu plnění stanovených úkolů, které tradičně bodovali učitelé odborného výcviku. A při těchto činnostech se většina pedagogů řádně zapotila.


„Bylo úžasné sledovat, s jakým nasazením a pečlivostí poradkyně zapojují s pájkou v ruce diody a vyrábějí blikačku nebo tvarují kus plechu do lžíce na boty. A naopak – mnozí pánové si možná vůbec poprvé v životě vyzkoušeli, jaké to je natáčet vlasy na natáčky, zaplétat je do copánku nebo vystřihnout a složit z papíru ozdobnou krabičku. Kariérní a výchovní poradci jsou však významným činitelem, který ovlivňuje u žáků základních škol výběr střední školy, a tak se jim tyto praktické informace určitě budou hodit,“ uvedl manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.
Své výrobky si poradci mohli s sebou odnést domů a měli velkou radost z toho, jak jimi překvapí doma své nejbližší. Největší zručnost při plnění jednotlivých úkolů předvedlo domácí družstvo složené ze zástupců škol z Lanškrouna a Tatenic a po zásluze získalo ovocný dort.


„Setkání s kariérními a výchovnými poradci je pro naši školu velice důležité. Vždy je dobré, když si mohou vše prohlédnout na vlastní oči. Někteří dosud neznali nabídku oborů, které vyučujeme, další se seznámili se školou i jejím zázemím. Věříme, že v navázané spolupráci budeme i v budoucnu pokračovat a že se především odrazí i v zájmu žáků o naši školu,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Lanškroun Jaroslav Novák.
Součástí semináře byla také teoretická část, v níž vystoupili představitelé Úřadu práce Ústí nad Orlicí a regionálních zaměstnavatelů ze společností Forez Ostrov a Soma Lanškroun. Ti zdůraznili trvající poptávku po technicky vzdělaných absolventech středních odborných škol.


„Technicky vzdělaní lidé mají v našem regionu velkou perspektivu – zejména ve strojírenských a elektrotechnických oborech. Ve většině firem nastává generační obměna a je třeba získat náhradu za starší a zkušené zaměstnance. V tomto smyslu je nutné působit především na rodiče, aby se zbavili určitého stereotypu a svým dětem doporučovali právě technické obory,“ připomněla ředitelka Úřadu práce Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská.


Druhý ovocný dort obdrželo za suverénní vítězství ve vědomostním kvizu, v němž soutěžící uplatňovali znalosti načerpané v průběhu celé akce, družstvo složené z ředitelů základních škol v Moravské Třebové, Jevíčku a Kunčině.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

11.3.

Mladý chemik zaznamenal rekordní účast: soutěžilo dvanáct tisíc žáků

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční v den finále v prostorách fakulty. „Kromě přitažlivého zábavného programu se finalisté mohou těšit na velmi atraktivní ceny. Ti nejlepší získají iPad, dotykový mobilní telefon nebo elektronickou čtečku. Za to je třeba poděkovat Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem celostátního finále,“ podotýká Gabriela Čebišová za organizátory.

Vzdělání celý článek
12.1.

Univerzita padubice pořádá Dny otevřených dveří

Navíc! - Každý 100. zaregistrovaný zájemce dostane od univerzity dárek.

Vzdělání celý článek
22.9.

Semestr začíná na Univerzitě Pardubice nejen vysokoškolákům, do poslucháren se za pár dnů vrátí i senioři

„Každým rokem zájem o studium U3V roste a momentálně je již kapacita letošních obou bloků naplněna,“ říká k programu letošní U3V na Univerzitě Pardubice Zlatuše Sojková z oddělení pro vnitřní záležitosti a rozvoj pořádající dopravní fakulty. „Kromě toho připravujeme také zajímavé specializované kurzy, kde jsou místa stále ještě volná. Patří mezi ně například kurz Lékárna v přírodě, který poradí, jak využít bylinky pro léčitelské účely. Po celý akademický rok probíhá také výuka angličtiny pro tzv. falešné začátečníky a začíná nový kurz Psychologie.“

Vzdělání celý článek
26.1.

Diskusní večer Kavárna Universitas

Učí vysoké školy mladé lidi, jak být nacionalisty, anebo svou vlastní podstatou existence vytváří podmínky nacionalismu? Mohou se univerzity této své role zbavit?

Vzdělání celý článek
10.1.

Univerzita Pardubice pokračuje v populárně-naučných přednáškách pro středoškoláky Exempla Trahunt

Studenty seznámí interaktivní formou s aktuálními prvky problematiky finančních půjček, splácení dluhů a praktikami poskytovatelů rizikových půjček, tzv. predátorů na finančním trhu. Vysvětlí základní pojmy a souvislosti finančního trhu včetně aktuálního legislativního rámce, příčiny existence finančních predátorů, jejich pracovní postupy a následky jejich úvěrové činnosti.

Vzdělání celý článek
21.6.

Fakulta elektrotechniky a informatiky pořádá pro středoškoláky Letní školu elektroniky

Při výběru studentů pro Letní školu jsme se soustředili na studenty třetích ročníků středních škol. Chceme je seznámit jak s naší prací a fakultou, tak kromě nabitého odborného programu také s nabídkou našich studijních oborů. Proto jsme jako místo realizace letní školy zvolili specializovanou laboratoř katedry elektrotechniky naší fakulty,“ uzavírá Ing. Jiří Roleček.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting