Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

17.9.

Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

 Podle aktuálních statistik krajských hygienických stanic se pneumokokové infekce nevyhýbají České republice ani letos. Jen v Pardubickém kraji za první polovinu letošního roku bylo vykázáno již devět osob. V jednom případě bohužel došlo k úmrtí pacienta.

Pneumokok má na svědomí jeden lidský život
Dle dostupných dat Krajských hygienických stanic u nás bylo v první polovině roku 2014 hlášeno přes sto případů invazivního pneumokokového onemocnění. Konkrétně v Pardubickém kraji bylo evidováno devět nákaz. „V prvním pololetí letošního roku jsme dostali hlášení o devíti pacientech, kteří byli nakaženi pneumokokovu bakterií. V jednom případě bohužel došlo v důsledku onemocnění k úmrtí,“ uvádí MUDr. Olga Hégrová z KHS Pardubice.

Jaká úskalí pneumokok skrývá?
Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí. Až 30 % nákaz končí trvalými následky v podobě hluchoty nebo jiného poškození mozku. Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Velmi nebezpečný je například sérotyp 19A, který mívá na svědomí ty nejzávažnější formy průběhu pneumokokových chorob.

Vhodná forma prevence
Onemocnění pneumokokovu infekcí lze předejít dnes již běžně dostupným očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum třinácti sérotypů a je nutné si na ni doplatit. I senioři se mohou nechat očkovat, vhodné je u osob dlouhodobě pobývajících v léčebnách dlouhodobě nemocných a lůžkových zařízeních sociální péče, kde je plně hrazené. Očkování se doporučuje provádět v tomto období současně s očkováním proti chřipce, neboť se tak zvyšuje účinek.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

13.10.

iDnes: Armáda hledá smysl nemocnice za miliardy …

Menší okresní nemocnice zavírají oddělení a omezují provoz.

Zdraví celý článek
9.8.

Horka a sucho mučí lidi i zvířata

S nedostatkem vody souvisí i problémy s okysličováním vod, což prospívá nežádoucímu rozvoji vodních řas a sinic.

Zdraví celý článek
11.2.

Na transfuzních stanicích v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici se budou konat Valentýnské odběry krve

Valentýnské odběry se letos budou konat na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice ve čtvrtek 14. února od 7 do 11 hodin. Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice pak v pátek 15. února od 7 do 10 hodin.

Zdraví celý článek
16.2.

Město investuje do zdraví pardubických dětí

Jen za první rok vyšetřili pracovníci Hamzovy léčebny pomocí tenzometrické desky chodidla 818 školáků, u 53 procent odhalili funkční vadu nohy.

Zdraví celý článek
17.10.

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví se stala Kvalitní a bezpečnou nemocnicí 2019

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví pro následnou péči získala ocenění Kvalitní a bezpečná nemocnice 2019, Absolutní vítěz projektu, kterou každoročně uděluje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví. Ta ocenila hodnotnou a spolehlivou péči pacientům a klientům v harmonickém a udržovaném prostředí.

Zdraví celý článek
21.3.

Setkání odborníků chce zlepšit multioborovou spolupráci v chirurgii pánevního dna

„Problematika pánevního dna se dotýká několika lékařských oborů, které se však spolu v běžné klinické praxi příliš nestýkají. To je pochopitelně škoda. Multioborový pohled by jistě pomohl lépe koordinovat postup léčby u pacientů,“ pronesl přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Jiří Šiller.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting