Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

17.9.

Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

 Podle aktuálních statistik krajských hygienických stanic se pneumokokové infekce nevyhýbají České republice ani letos. Jen v Pardubickém kraji za první polovinu letošního roku bylo vykázáno již devět osob. V jednom případě bohužel došlo k úmrtí pacienta.

Pneumokok má na svědomí jeden lidský život
Dle dostupných dat Krajských hygienických stanic u nás bylo v první polovině roku 2014 hlášeno přes sto případů invazivního pneumokokového onemocnění. Konkrétně v Pardubickém kraji bylo evidováno devět nákaz. „V prvním pololetí letošního roku jsme dostali hlášení o devíti pacientech, kteří byli nakaženi pneumokokovu bakterií. V jednom případě bohužel došlo v důsledku onemocnění k úmrtí,“ uvádí MUDr. Olga Hégrová z KHS Pardubice.

Jaká úskalí pneumokok skrývá?
Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí. Až 30 % nákaz končí trvalými následky v podobě hluchoty nebo jiného poškození mozku. Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Velmi nebezpečný je například sérotyp 19A, který mívá na svědomí ty nejzávažnější formy průběhu pneumokokových chorob.

Vhodná forma prevence
Onemocnění pneumokokovu infekcí lze předejít dnes již běžně dostupným očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum třinácti sérotypů a je nutné si na ni doplatit. I senioři se mohou nechat očkovat, vhodné je u osob dlouhodobě pobývajících v léčebnách dlouhodobě nemocných a lůžkových zařízeních sociální péče, kde je plně hrazené. Očkování se doporučuje provádět v tomto období současně s očkováním proti chřipce, neboť se tak zvyšuje účinek.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

20.6.

Světový odborný tisk objevuje unikátní patní hřeb pardubického traumatologa

Celkem bylo již aplikováno v České republice a v zahraničí kolem tisíce kusů tohoto implantátu. Hřeb využívají lékaři na Slovensku, v Rusku, v Německu, našel si cestu například i do Kolumbie. Do Německa jezdí autor implantátu školit lékaře na seminářích nebo se účastní přímo operací.

Zdraví celý článek
21.2.

Kongres České společnosti pro léčbu rány přilákal stovky odborníků různých oborů

Za velkého zájmu odborníků se již pošestnácté uskutečnil celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány s mezinárodní účastí. Konal se v prostorách kongresového centra Univerzity Pardubice a byl zaměřen na mezioborovou spolupráci při léčbě ran a kožních defektů.

Zdraví celý článek
15.5.

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

Chraňte se před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje výskyt kožního melanomu. Nechte si 16. května 2019 mezi 10.–12. a 13.–15. hodinou bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka kožní lékařkou v Lékárně Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
10.12.

Rada Pardubického kraje schválila záměr fúze nemocnic

Představenstvo navrhuje organizačně jednodušší řízení pěti nemocnic jako jednoho subjektu s jedním představenstvem - namísto současných pěti - a s jednou dozorčí radou. Tím bude nastaven operativní vztah k vlastníkovi. „Přínosem bude organizačně jednodušší řízení jedné firmy a širší možnosti pro rozvoj kvalitní a dostupné zdravotní péče,“ vysvětlil předseda představenstva Pavel Havíř.

Zdraví celý článek
18.10.

„Nezapomínejme na preventivní prohlídky aneb zdraví naproti!“

Cílem tohoto projektu je zvýšení návštěvnosti preventivních prohlídek a informování pacientů o tom, na co mají ze zákona nárok.

Zdraví celý článek
13.5.

Radioporadna o melanomech s primářem Stuchlíkem

Prevence rakoviny kůže, bezpečný pobyt na sluníčku nebo kontrola mateřských znamének.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting