Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

17.9.

Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

 Podle aktuálních statistik krajských hygienických stanic se pneumokokové infekce nevyhýbají České republice ani letos. Jen v Pardubickém kraji za první polovinu letošního roku bylo vykázáno již devět osob. V jednom případě bohužel došlo k úmrtí pacienta.

Pneumokok má na svědomí jeden lidský život
Dle dostupných dat Krajských hygienických stanic u nás bylo v první polovině roku 2014 hlášeno přes sto případů invazivního pneumokokového onemocnění. Konkrétně v Pardubickém kraji bylo evidováno devět nákaz. „V prvním pololetí letošního roku jsme dostali hlášení o devíti pacientech, kteří byli nakaženi pneumokokovu bakterií. V jednom případě bohužel došlo v důsledku onemocnění k úmrtí,“ uvádí MUDr. Olga Hégrová z KHS Pardubice.

Jaká úskalí pneumokok skrývá?
Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí. Až 30 % nákaz končí trvalými následky v podobě hluchoty nebo jiného poškození mozku. Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Velmi nebezpečný je například sérotyp 19A, který mívá na svědomí ty nejzávažnější formy průběhu pneumokokových chorob.

Vhodná forma prevence
Onemocnění pneumokokovu infekcí lze předejít dnes již běžně dostupným očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum třinácti sérotypů a je nutné si na ni doplatit. I senioři se mohou nechat očkovat, vhodné je u osob dlouhodobě pobývajících v léčebnách dlouhodobě nemocných a lůžkových zařízeních sociální péče, kde je plně hrazené. Očkování se doporučuje provádět v tomto období současně s očkováním proti chřipce, neboť se tak zvyšuje účinek.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

23.6.

Úspěch studentů Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice v soutěži Česká dopravní stavba/technologie/inovace roku 2013.

Komise z řad odborníků zhodnotila předložené přihlášené práce se závěrem, který je pro naší dopravní fakultu jistě velkým úspěchem a to díky prvnímu místu v kategorii bakaláři a třetímu místu v kategorii magistři mezi všemi vysokými školami, které provozují vzdělání související s dopravou. Práce Bc. Holečka pojednávala o aktuální problematice týkající se železničních staveb a zlepšení parametrů traťového úseku Golčův Jeníkov.

Zdraví celý článek
1.2.

Děti v nemocnicích malují míče a koše. Začalo již páté BasketMalování

V minulých letech se do BasketMalování zapojily desítky dětských pacientů v Pardubické nemocnici. Při letošním pátém ročníku se do soutěže nově zapojí i děti na dětském oddělení v sousední Chrudimské nemocnici. Jejich úkol je jednoduchý – namalovat obrázek s libovolnou basketbalovou tématikou.

Zdraví celý článek
26.9.

Nová angiolinka pomůže nemocným s oběhovým systémem

Přípravy na její instalaci představil ředitel PKN Tomáš Gottvald prvnímu náměstku hejtmana Pardubického kraje Romanu Línkovi, který má v krajské radě na starosti zdravotnictví.

Zdraví celý článek
4.1.

Češi už mají dost diet!

S novým rokem jako by se roztrhl pytel se zázračnými dietami, koktejly a hubnoucími tabletkami. Stále více lidí si ale začíná uvědomovat, že svou váhu a své zdraví mají ve svých rukách, že je za ně nevyřeší žádný koktejl či jídlo v prášku.

Zdraví celý článek
23.2.

Na obnovu LDN nemá vliv úhrada poplatků

Ministerstvo zdravotnictví ani ministerstvo práce a sociálních věcí nezařadilo přestavbu do plánu.

Zdraví celý článek
27.6.

Studentky zdravotní školy učily děti umývat ruce

Nácvik s dětmi prováděly studentky prvního a druhého ročníku Střední zdravotnické školy Pardubice, které byly před květnovou akcí proškoleny sestrou kontroly infekcí oddělení klinické mikrobiologie Pardubické krajské nemocnice, a.s. Petrou Křížovou. Následně své poznatky pod vedením svých vyučujících Aleny Dvořáčkové a Jitky Junové předávaly ve školce.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting