Chirurgická klinika Pardubické nemocnice pořádala workshop, při němž prezentovala operaci nádoru konečníku laparoskopickou metodou Cecil Approach.

31.10.

Chirurgická klinika Pardubické nemocnice pořádala workshop, při němž prezentovala operaci nádoru konečníku laparoskopickou metodou Cecil Approach.

Dva laparoskopické týmy současně operují jednoho pacienta s nádorem konečníku. Takový obrázek lze vidět pouze na třech pracovištích v České republice. Jedním z nich je Chirurgická klinika Pardubické nemocnice. A právě zdejší lékaři uspořádali workshop, při němž předávali zkušenosti s touto operační metodou.
„Je to nový typ operace, který u nás používáme zhruba rok. Za tu dobu jsme touto metodou operovali přibližně pětadvacet pacientů,“ uvedl Lukáš Sákra, primář chirurgického oddělení a zástupce přednosty Chirurgické kliniky.
Autorem této metody, která je nazvána Cecil Approach, je profesor Antonio Lacy. A právě u něho na jeho pracovišti na klinice ve španělské Barceloně se pardubičtí chirurgové seznámili s tímto typem operace. Získané poznatky následně zúročili v Pardubické nemocnici, kde tuto metodu již zavedli do běžné praxe.
„Není ale pochopitelně určena pro každého pacienta s nádorem konečníku,“ upozornil primář Sákra. „Vždy záleží na typu nádoru, jeho uložení a také na typu nemocného.“
Pokud však je při operaci a odstranění nádoru vhodné využití právě této metody, znamená to plus pro léčbu nemocného. „V určitých případech karcinomu rekta může pacientům pomoci se zachováním kontinence. To znamená, že zbytek života mohou být bez stomie, nebo-li umělého vývodu,“ uvedl primář Sákra.
Při použití této metody operují pacienta dva laparoskopické týmy najednou. Každý využívá vlastní laparoskopickou jednotku. Jeden postupuje z konečníku, druhý přes břišní dutinu. „Tento typ operace má velké výhody. Umožňuje lepší přehlednost, větší preciznost, rychlejší postup i kvalitnější odstranění nádoru. A to i u nádoru, které jsou uloženy velice nízko na spodní části konečníku,“ uvedl primář Sákra.
Personálně je však tato metoda náročnější, protože na sále pracují dva operační týmy. „Navíc všichni musí mít zkušenosti s tímto typem operace,“ upozornil primář chirurgického oddělení.
Lékaři Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice však během stáže v Barceloně a následného používání této operační metody ve své praxi získali řadu zkušeností. Nyní je předali kolegům z Chrudimské nemocnice, Orlickoústecké nemocnice, Fakultní nemocnice Ostrava a Nemocnice Na Homolce v rámci vůbec prvního workshopu, jehož součástí byly i dvě operace pacientů s nádorem konečníku.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

6.10.

Devět budov nemocnice projde rekonstrukcí

Všechny budovy dostanou nové energeticky úsporné opláštění, novou fasádu a nová okna. Zatepleny budou i střechy, kde bude položena nová střešní krytina. Součástí zateplení pláště bude rovněž výměna vstupních dveří. Vesměs již budou automatické.

Zdraví celý článek
7.2.

Radon ve školách už není, potvrdit to mají kontrolní měření

Poté, co se na podzim 2010 ve školách zjistil výskyt radonu, Pardubice se rozhodly prověřit budovy všech mateřských, základních i středních škol ve městě.

Zdraví celý článek
25.6.

Záchranná služba v Litomyšli bude mít lékaře po celý den

O ledna letošního roku tu působila v odpoledních a nočních hodinách pouze vyškolená záchranářská posádka. Přesto rozumím úsilí města o posílení služeb lékaři, což se nyní podařilo,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Ten se problematikou záchranné služby i nemocnice v Litomyšli systematicky dlouhodobě zabývá a vdubnu na toto téma diskutoval i na jednání zastupitelstva města.

Zdraví celý článek
11.2.

V ordinaci už provedli téměř šest set vyšetření

Pomoc v ordinaci využilo přes 150 klientů a provedeno zde bylo téměř 600 vyšetření. Například v roce 2017 se počet vyšetření pohyboval kolem 230, za rok 2018 praktický lékař zaznamenal přes 350 vyšetření, nejčastěji spojených s potížemi s krevním tlakem, nachlazením nebo drobnými ranami.

Zdraví celý článek
30.9.

MUDr. Musilová získala prestižní Sonkovu cenu

Významná odbornice z pardubické Porodnicko-gynekologické kliniky získala v minulých letech už řadu ocenění. Je například držitelkou Výroční ceny Sekce ultrazvukové diagnostiky České gynekologické a porodnické společnosti za nejlepší práci s ultrazvukovou tématikou publikovanou v roce 2010 a 2011.

Zdraví celý článek
7.6.

Rada kraje schválila scénář změn ve zdravotnictví

Rada na svém předchozím jednání 16. května uložila 1. náměstku hejtmana Romanu Línkovi projednat návrh scénáře se zástupci měst, ve kterých nemocnice sídlí, s odbornými společnosti a s odboráři.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting