Chutná svačina, tím učení začíná

19.9.

Chutná svačina, tím učení začíná

S novým školním rokem startuje projekt „Rama správná svačina“, zaměřený na dopolední (ne)stravování školáků. Do vybraných českých měst se rozjede Rama svačinová hlídka. Ve středu 19. září před začátkem výuky navštíví „Rama svačinová hlídka“ kromě jiných škol například základní školu (ZŠ) v Kotrově. Ve čtvrtek 20. září pak ZŠ v Mozartově ulici v Pardubicích a školákům, kteří budou mít z domova „namazanou“ svačinu, předá dárek, totiž praktický Rama svačinový box. Projekt „Rama správná svačina“ navazuje na průzkum stravovacích zvyklostí školních dětí, který proběhl pod názvem „Tajemství školních svačin“ na podzim roku 2006. Z průzkumu vyplynulo, že celých 58 procent školáků pravidelně nesnídá a 17 procent dětí dokonce ani nesvačí. Procento školních dětí, které dopoledne nic nesnědí a ani nevypijí, se bohužel s věkem spíše zvyšuje. Většina rodičů sice denně slýchá a také podvědomě ví, jaké stravování je pro jejich děti správné, zdaleka ne všichni se tím však řídí. Podle praktického dětského lékaře MUDr. Pavla Neugebauera, předsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a předsedy Občanského sdružení Výživa dětí, je pravidelné stravování jedním z předpokladů zdravého vývoje dětí. „Pokud děti ráno nesnídají, například z nedostatku času, svačina pro ně znamená první denní jídlo. Během dopoledne by děti měly přijmout asi třetinu celkové denní dávky energie, a tak by měla být snídaně i svačina připravena z kvalitních surovin a obsahovat dostatek základních živin potřebných pro zdravý růst a vývoj dětí“, dodává MUDr. Neugebauer. Zmíněný průzkum však bohužel dokazuje, že když už děti ráno jedí, pochutnávají si s oblibou na sladkostech, uzeninách, tučných sýrech a podobně. Snaha přispět nejen k pravidelnému stravování dětí, ale i k vhodnějšímu složení dětského jídelníčku je také hlavním důvodem, proč se Poradenské centrum Výživa dětí rozhodlo edukační aktivitu značky Rama podpořit. Hlavním cílem akce je upozornit na nutnost pravidelné konzumace snídaní a zejména svačin malými školáky. Děti, které dopoledne nejedí, mohou mít ve škole problémy se soustředěním na výuku, což může mít za následek horší školní výsledky. Nepravidelné stravování navíc může přispět k pozdějším problémům s nadváhou či obezitou. Značka Rama pamatuje v rámci akce „Rama správná svačina“ i na školní kolektivy. Tři školy, které nasbírají nejvíce víček od rostlinných tuků Rama, získají peněžitou odměnu na nákup školních pomůcek podle vlastního výběru.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

14.10.

Na následky trombózy zemře v Evropě ročně půl milionu lidí

Žilní tromboembolická nemoc může mít fatální následky. Vzniká tu krevní sraženina, která brání toku krve v žilním systému. V 85% případů k tomu dochází v žilách dolních končetin. Pokud se sraženina uvolní, může vycestovat do plicní tepny nebo do jejích větví. Tím dochází k plicní embolii, která ve třetině případů končí smrtí. V ojedinělých případech může do plicní tepny vniknout i vzduch nebo částečky tukové tkáně, které se sem dostanou například při úrazu nebo po operaci.

Zdraví celý článek
20.10.

Svitavská nemocnice získala 10 nových monitorů dechu pro novorozence

Dětské a novorozenecké oddělení využívá monitory dechu už řadu let „V současné době máme na oddělení pro novorozence k dispozici osm vlastních monitorů, ze kterých budeme muset tři již vyřadit.

Zdraví celý článek
11.3.

Do krajských nemocnic míří první sestry z Ukrajiny

V průběhu setkání se zajímal mimo jiné o kvalitu poskytovaného ubytování a možnosti, které noví zdravotníci a jejich rodiny mají.

Zdraví celý článek
8.10.

Lékaři Chirurgické kliniky předávali zkušenosti z operací nádorů

Účast profesora Cohena byla velmi přínosná. On má největší zkušenosti s touto operační metodou. Pro každého z nás bylo velice pozitivní, že se s námi o své poznatky podělil nejen v teoretické části semináře, ale i přímo na operačním sále,“ uvedl primář Sákra.

Zdraví celý článek
12.12.

V sobotu byla nalezena v novém babyboxu holčička

Babybox v Pardubické nemocnici byl uveden do provozu 29. července 2008. Poprvé do něho bylo umístěno dítě v podvečer 6. března 2012. Celkově za dobu jeho existence bylo do této speciálně vybavené schránky odloženo pět dětí – dvě dívky a tři chlapci. Naposledy se tak stalo 5. září letošního roku.

Zdraví celý článek
12.10.

Víte, co vám dopoledne dodá energii?

Zdravý základ pro dopolední jídlo může každý zájemce dostat v pondělí 16. října v Pardubicích.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting