Čisté tlapky. Školáci poznávali, že není jednoduché si správně umýt ruce

9.11.

Čisté tlapky. Školáci poznávali, že není jednoduché si správně umýt ruce

Pardubická nemocnice pro školáky ze ZŠ Staňkova připravila preventivní program zaměřený na správnou hygienu rukou.
Druháci z pardubické základní školy ve Staňkově ulici již vědí, jak si správně mýt ruce, aby předcházeli šíření infekčních onemocnění. Poznali, že jedna ze základních lidských činností, kterou provádějí několikrát za den, není zase tak jednoduchá. Přesvědčili se o tom v rámci preventivního programu „Čisté tlapky“, který pro ně připravila Pardubická nemocnice.
„Děti byly úžasné. Přidávaly svoje zážitky a zkušenosti. Celá akce je bavila a věřím, že si leccos zapamatovaly,“ pronesla sestra Lenka Andrlíková z oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické nemocnice, která si program pro školáky nachystala.
Děti se na preventivní akci zaměřenou na správnou hygienu rukou připravovaly již předem. Prohlížely si opravdové obrázky virů a bakterií, hovořily o nich v rámci školní výuky, a nakonec podle své fantazie původce infekčních onemocnění i výtvarně ztvárnily. A následně už naslouchaly informacím od zdravotnice. „Povídali jsme si o tom, co jsou bacily, co o nich vědí, co mohou špinavé ruce a nedodržování zásad hygieny způsobit. Znalosti dětí mě hodně překvapily,“ řekla Lenka Andrlíková. „Mluvili jsme ale nejen o největších „nalezištích“ nežádoucích virů a bakterií a o tom, jak se má člověk v různých situacích chovat bezpečně. Děti se dozvěděly i informace o bakteriích, které jsou naopak člověku prospěšné,“ dodala Kateřina Kánská, třídní učitelka 2. C.
Nezůstalo však jen u teorie. Školáci si vyzkoušeli i praxi. Reálně si vyzkoušeli situace, kdy neumytýma rukama sahají na předměty kolem sebe. „Záměrně si ušpinili ruce barevnými vodovkami, abychom nasimulovali okem neviditelné bacily. Pak ohmatávali různé předměty. Když viděli třeba pestrobarevný rohlík, tak si určitě uvědomili, že takový by si nechtěli přinést domů z nákupu,“ řekla Lenka Andrlíková.
Při preventivní akci neopomněla ani nácvik správné techniky mytí rukou. Nejprve si vše vyzkoušely samy děti s pomocí speciálního roztoku. A výsledek řadu z nich překvapil. Pod lampou s ultrafialovým světlem zjistily, že očista nebyla dokonalá a že jim na rukou zůstala neumytá místa. Po výkladu a ukázce správné techniky si mytí rukou zopakovaly. „Výsledek už byl mnohem lepší. Budu moc ráda, když si předané poznatky budou pamatovat a budou myslet na hygienu rukou,“ řekla Lenka Andrlíková. „S nápadem na tuto akci přišla paní Andrlíková na základě zkušeností s opakujícími se krátkými virózami. Program byl moc užitečný a paní Andrlíkové i nemocnici patří poděkování za čas, který nám věnovaly,“ dodala Kateřina Kánská.
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

9.12.

„Chrudimskou nemocnici rozhodně rušit nebudeme“

Prohlašuji, že obavy pánů starosty a místostarosty Chrudimě ohledně zachování nemocnice v jejich městě jsou liché.

Zdraví celý článek
8.11.

Univerzita Pardubice pomáhá dobré věci. Hledá dárce krve i kostní dřeně

Improvizované odběrné místo se stoly a židlemi pro přicházející zájemce bude připraveno ve vestibulu dopravní fakulty. Zde zájemci obdrží také teplý nápoj a budou mít dostatek času zjistit si vše potřebné. K zápisu do registru stačí odběr přibližně 2 ml krve, který pomůže někomu změnit život.

Zdraví celý článek
16.11.

Evropský antibiotický den připomíná nutnost zodpovědného užívání antibiotik

Na 18. listopadu je již tradičně vyhlášen Evropský antibiotický den. Informační kampaň v oblasti veřejného zdraví od roku 2008 koordinuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Opět se k ní připojuje rovněž Antibiotické středisko Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
11.3.

Reakce: Chudák Julínek, politujme ho

Exministru Julínkovi prý křivdíme, protože za problémy traumacentra a onkocentra v pardubické nemocnici nemůže

Zdraví celý článek
11.3.

Studentky Gymnázia Mozartova darovaly krev

Posledním impulsem k rozhodnutí vyrazit na transfuzní oddělení byly únorové Valentýnské odběry. „Sleduji pardubický basketbal. Viděla jsem, že basketbalisté tuto akci podpořili. I to přispělo k našemu odhodlání darovat krev,“ poznamenala zástupkyně ředitele školy.

Zdraví celý článek
12.7.

Vybavte se na dovolenou s naší lékárnou a se slevou 10 % na veškerý volný prodej

Slevovou akci a rady před cestou na dovolenou ve středu 17. července 2019 nabízejí lékárna pro veřejnost a zdravotnické potřeby v Pardubické nemocnici.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting