Den nemocnice: oscarový film a testy na HIV za speciální cenu

28.5.

Den nemocnice: oscarový film a testy na HIV za speciální cenu

Americký oscarový film Klub poslední naděje se bude promítat v areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s. Mimořádná filmová projekce pod širým nebem bude začínat v 21.00 hodin a udělá večerní tečku za pátým ročníkem Dne nemocnice, který se uskuteční ve čtvrtek 12. června 2014. Navíc vzhledem k tématu filmu nabídne nemocnice i testování na virus HIV za speciální sníženou cenu.


„Vloni jsme si vyzkoušeli, že přímo v nemocnici můžeme přichystat letní kino. Proto jsme se rozhodli filmovou projekci zařadit na závěr programu Dne nemocnice a zpestřit tak jubilejní pátý ročník této již tradiční akce. A zároveň upozornit na problematiku viru HIV a onemocnění AIDS,“ prohlásil Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Vstup na promítání, které se bude konat na prostranství za hlavní branou nemocnice, je zdarma. V případě nepříznivého počasí se však nebude konat.


Filmová projekce v Pardubické krajské nemocnici, a.s. měla premiéru v minulém roce. V rámci oslav 60. výročí vzniku zdejšího psychiatrického oddělení se promítal Přelet nad kukaččím hnízdem, na který přišlo zhruba 500 diváků.
„Takový zájem nás potěšil. Proto si promítání ve spolupráci s úspěšným pardubickým Letním kinem zopakujeme. Při výběru filmu jsme znovu sáhli po oscarovém snímku se vztahem k medicíně,“ řekl ředitel Gottvald.


Na legendární film Miloše Formana naváže tentokrát americký Klub poslední naděje. Vloni byl v šesti kategoriích nominován na Oscara. Nakonec byl oceněn třemi soškami: za výkony v hlavní a vedlejší mužské roli je získali Matthew McConaughey a Jared Leto, film obdržel také Oscara za nejlepší masky. Navíc byl oceněn dvěma Zlatými glóby (Matthew McConaughey za nejlepší mužský herecký výkon a Jared Leto za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli).


„Věříme, že naše volba tohoto filmu byla správná a že bude divácky atraktivní. Navíc se jedná o vysoce aktuální snímek, protože se věnuje tématu AIDS. Trend výskytu infekce HIV v Česku je dlouhodobě výrazně narůstající. To byl další důvod, proč jsme zvolili tento film,“ upozornil ředitel Gottvald.


Klub poslední naděje, který byl inspirován skutečnými událostmi, natočil režisér Jean-Marc Vallée a herecky v něm exceluje Matthew McConaughey. V hlavní roli hraje elektrikáře a příležitostného jezdce rodea Rona Woodroofa, který se dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Píše se rok 1985 a lékaři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevěděli rady. On se však nevzdává a pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, kde najde alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. Následně je začne pašovat přes hranice do USA. Nakonec založí Dallas Buyers Club, v němž si nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Z Rona se postupně stává bojovník za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí.


Byť se jedná v podstatě o historický snímek, má značnou aktuálnost. České statistiky ukazují, že každoročně se zvyšuje počet nemocných. „Nyní v Česku máme 2577 HIV pozitivních osob. Z toho 449 pacientů je ve stadiu rozvinutého AIDS. Narůstající čísla jsou alarmující. V posledních dvou letech máme 200 nových případů ročně. A dokonce za první čtvrtletí letošního roku je evidováno 74 nových HIV pozitivních lidí,“ upozornil Petr Knížek, primář infekčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Musíme to brát jako aktuální problém, před kterým nesmíme zavírat oči. Navíc evidence nakažených je jedna věc, ale realita může

být zcela jiná. Odhaduje se, že skutečný počet HIV pozitivních může být až desetkrát vyšší,“ dodal primář Knížek.
Nárůst počtu nemocných se týká i Pardubického kraje. V současnosti je v tomto regionu registrováno 33 HIV pozitivních. „Jenže devět z nich bylo nově diagnostikováno v loňském roce. Nárůstu se tedy můžeme právem obávat i v našem kraji,“ uvedl primář Knížek.


Z tohoto důvodu se Pardubická krajská nemocnice, a.s. rozhodla filmovou projekci Klubu poslední naděje spojit s mimořádnou akcí. Každý zájemce se může na transfuzním oddělení (suterén budovy Chirurgické kliniky) nechat otestovat na infekci imunitního systému virem HIV.


V rámci Dne nemocnice ve čtvrtek 12. června od 13.00 do 17.00 hodin a poté následující den v pátek 13. června od 7.00 do 11.00 hodin bude toto vyšetření nabízeno místo obvyklých 360 Kč za speciální zlevněnou cenu 150 Kč. Výsledek testu, při němž je plně zachována anonymita, obdrží zájemci v průběhu pátku.


„Rozhodli jsme se spojit film se speciální  nabídkou tohoto vyšetření za sníženou cenu. Chceme upozornit veřejnost na vzrůstající nebezpečí onemocnění AIDS. Věříme, že se tato akce setká s kladnou odezvou a zájmem,“ řekl ředitel Gottvald.

Klub poslední naděje - oficiální český trailer ke zhlédnutí zde:   

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

11.1.

Pacienti dětské chirurgie Pardubické nemocnice se už léčí v novém prostředí ve zrekonstruovaných prostorech v budově "staré" chirurgie.

„Přesun dětské chirurgie už byl naprostou nutností. Budova, v níž toto oddělení sídlilo, je nejstarším objektem v areálu nemocnice. Byla postavena v prvních letech minulého století a v současnosti již byla za zenitem své životnosti. Nyní v ní už není žádné zdravotnické pracoviště a připravuje se projektová dokumentace na její demolici,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Zdraví celý článek
10.3.

Rozesmátá medaile za statečnost. Nová odměna pro pacienty dětské chirurgie

„Do nemocnice se málokdo těší. Zvláště pro děti je to náročnější. Většinou netuší, co je čeká. I když je doprovázejí maminky nebo tatínkové, obava z neznáma na ně dopadá. Proto jsme se rozhodli, že je za jejich odvahu odměníme,“ říká vrchní sestra Sabina Slavíčková.

Zdraví celý článek
8.12.

Docent Šiller obdržel významné ocenění od Slovenské lékařské společnosti

Významné zahraniční ocenění obdržel přednosta chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Jiří Šiller. Získal Stříbrnou medaili za zásluhy o Slovenskou lékařskou společnost. Byla mu předána při zasedání Čestné rady České chirurgické společnosti.

Zdraví celý článek
14.10.

Na následky trombózy zemře v Evropě ročně půl milionu lidí

Žilní tromboembolická nemoc může mít fatální následky. Vzniká tu krevní sraženina, která brání toku krve v žilním systému. V 85% případů k tomu dochází v žilách dolních končetin. Pokud se sraženina uvolní, může vycestovat do plicní tepny nebo do jejích větví. Tím dochází k plicní embolii, která ve třetině případů končí smrtí. V ojedinělých případech může do plicní tepny vniknout i vzduch nebo částečky tukové tkáně, které se sem dostanou například při úrazu nebo po operaci.

Zdraví celý článek
13.12.

Slavnostní primářský sbor

„Emeritnímu primáři Kabrhelovi i vrchní sestře Brychnáčové bych chtěl velice poděkovat za jejich dlouholetou práci v naší nemocnici. Velmi si jejich činnosti vážím,“ pronesl ředitel Gottvald.

Zdraví celý článek
26.6.

Mezinárodní konference o borátových a fosfátových sklech na Univerzitě Pardubice.

„Na obě části konference je zaregistrováno 153 odborníků z 22 zemí, z toho jen 7 z České republiky. Během pěti dnů konání konference bude předneseno 89 referátů, z nichž je 16 vyzvaných. Kromě toho bude prezentováno 73 vývěskových sdělení (posterů),“ říká prof. Koudelka, předseda konference Borate-Phosphate 2014 a místopředseda České sklářské společnosti.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting