Den nemocnice: oscarový film a testy na HIV za speciální cenu

28.5.

Den nemocnice: oscarový film a testy na HIV za speciální cenu

Americký oscarový film Klub poslední naděje se bude promítat v areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s. Mimořádná filmová projekce pod širým nebem bude začínat v 21.00 hodin a udělá večerní tečku za pátým ročníkem Dne nemocnice, který se uskuteční ve čtvrtek 12. června 2014. Navíc vzhledem k tématu filmu nabídne nemocnice i testování na virus HIV za speciální sníženou cenu.


„Vloni jsme si vyzkoušeli, že přímo v nemocnici můžeme přichystat letní kino. Proto jsme se rozhodli filmovou projekci zařadit na závěr programu Dne nemocnice a zpestřit tak jubilejní pátý ročník této již tradiční akce. A zároveň upozornit na problematiku viru HIV a onemocnění AIDS,“ prohlásil Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Vstup na promítání, které se bude konat na prostranství za hlavní branou nemocnice, je zdarma. V případě nepříznivého počasí se však nebude konat.


Filmová projekce v Pardubické krajské nemocnici, a.s. měla premiéru v minulém roce. V rámci oslav 60. výročí vzniku zdejšího psychiatrického oddělení se promítal Přelet nad kukaččím hnízdem, na který přišlo zhruba 500 diváků.
„Takový zájem nás potěšil. Proto si promítání ve spolupráci s úspěšným pardubickým Letním kinem zopakujeme. Při výběru filmu jsme znovu sáhli po oscarovém snímku se vztahem k medicíně,“ řekl ředitel Gottvald.


Na legendární film Miloše Formana naváže tentokrát americký Klub poslední naděje. Vloni byl v šesti kategoriích nominován na Oscara. Nakonec byl oceněn třemi soškami: za výkony v hlavní a vedlejší mužské roli je získali Matthew McConaughey a Jared Leto, film obdržel také Oscara za nejlepší masky. Navíc byl oceněn dvěma Zlatými glóby (Matthew McConaughey za nejlepší mužský herecký výkon a Jared Leto za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli).


„Věříme, že naše volba tohoto filmu byla správná a že bude divácky atraktivní. Navíc se jedná o vysoce aktuální snímek, protože se věnuje tématu AIDS. Trend výskytu infekce HIV v Česku je dlouhodobě výrazně narůstající. To byl další důvod, proč jsme zvolili tento film,“ upozornil ředitel Gottvald.


Klub poslední naděje, který byl inspirován skutečnými událostmi, natočil režisér Jean-Marc Vallée a herecky v něm exceluje Matthew McConaughey. V hlavní roli hraje elektrikáře a příležitostného jezdce rodea Rona Woodroofa, který se dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Píše se rok 1985 a lékaři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevěděli rady. On se však nevzdává a pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, kde najde alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. Následně je začne pašovat přes hranice do USA. Nakonec založí Dallas Buyers Club, v němž si nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Z Rona se postupně stává bojovník za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí.


Byť se jedná v podstatě o historický snímek, má značnou aktuálnost. České statistiky ukazují, že každoročně se zvyšuje počet nemocných. „Nyní v Česku máme 2577 HIV pozitivních osob. Z toho 449 pacientů je ve stadiu rozvinutého AIDS. Narůstající čísla jsou alarmující. V posledních dvou letech máme 200 nových případů ročně. A dokonce za první čtvrtletí letošního roku je evidováno 74 nových HIV pozitivních lidí,“ upozornil Petr Knížek, primář infekčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Musíme to brát jako aktuální problém, před kterým nesmíme zavírat oči. Navíc evidence nakažených je jedna věc, ale realita může

být zcela jiná. Odhaduje se, že skutečný počet HIV pozitivních může být až desetkrát vyšší,“ dodal primář Knížek.
Nárůst počtu nemocných se týká i Pardubického kraje. V současnosti je v tomto regionu registrováno 33 HIV pozitivních. „Jenže devět z nich bylo nově diagnostikováno v loňském roce. Nárůstu se tedy můžeme právem obávat i v našem kraji,“ uvedl primář Knížek.


Z tohoto důvodu se Pardubická krajská nemocnice, a.s. rozhodla filmovou projekci Klubu poslední naděje spojit s mimořádnou akcí. Každý zájemce se může na transfuzním oddělení (suterén budovy Chirurgické kliniky) nechat otestovat na infekci imunitního systému virem HIV.


V rámci Dne nemocnice ve čtvrtek 12. června od 13.00 do 17.00 hodin a poté následující den v pátek 13. června od 7.00 do 11.00 hodin bude toto vyšetření nabízeno místo obvyklých 360 Kč za speciální zlevněnou cenu 150 Kč. Výsledek testu, při němž je plně zachována anonymita, obdrží zájemci v průběhu pátku.


„Rozhodli jsme se spojit film se speciální  nabídkou tohoto vyšetření za sníženou cenu. Chceme upozornit veřejnost na vzrůstající nebezpečí onemocnění AIDS. Věříme, že se tato akce setká s kladnou odezvou a zájmem,“ řekl ředitel Gottvald.

Klub poslední naděje - oficiální český trailer ke zhlédnutí zde:   

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

5.12.

Lékárna nabídne měření tepové frekvence

Poznejte svou obvyklou klidovou srdeční frekvenci a naučte se jednoduše si změřit tep bez přístroje v pohodlí domova. Instruktáž i řadu dalších důležitých informací nabídnou ve dnech 2. až 5. prosince lékárnice Pardubické nemocnice v rámci akce zaměřené na prevenci fibrilace síní.

Zdraví celý článek
15.4.

Osvětová výstava Co gynekolog vidí a Vy ne!

Gynekologická prevence je jednou za rok plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a gynekolog při ní provádí i screening karcinomu děložního čípku. Ten umožňuje odhalit časná stádia změněných buněk, která předchází vzniku rakoviny děložního čípku – tzv. dysplázie.

Zdraví celý článek
13.10.

Konference radila, jak žít s idiopatickými střevními záněty

Z tohoto důvodu zdejší Centrum biologické léčby nespecifických střevních zánětů pořádalo tuto konferenci. Do programu bylo zařazeno sedm přednášek s velmi praktickými tématy. „Vybrali jsme to, co naše pacienty nejvíce zajímá. Uvidíme, jaký bude ohlas. Ale plánujeme, že bychom tuto opakovali po dvou letech,“ uvedl primář Vyhnálek.

Zdraví celý článek
20.2.

Pneumokok v Pardubickém kraji 2012: osm případů nákazy

Průběh onemocnění se v první fázi podobá chřipce a projevuje se zvýšenou teplotou, třesavkou, bolestí hlavy a zvracením. V další fázi ovšem bakterie postihuje jednotlivé orgány a může způsobit nejen závažné záněty středouší, ale i zápal plic nebo pneumokokovou meningitidu.

Zdraví celý článek
23.6.

Úspěch studentů Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice v soutěži Česká dopravní stavba/technologie/inovace roku 2013.

Komise z řad odborníků zhodnotila předložené přihlášené práce se závěrem, který je pro naší dopravní fakultu jistě velkým úspěchem a to díky prvnímu místu v kategorii bakaláři a třetímu místu v kategorii magistři mezi všemi vysokými školami, které provozují vzdělání související s dopravou. Práce Bc. Holečka pojednávala o aktuální problematice týkající se železničních staveb a zlepšení parametrů traťového úseku Golčův Jeníkov.

Zdraví celý článek
8.2.

Chřipková epidemie vypukla 26. ledna 2007

Nadprůměrné denní teploty jsou dobrým živným médiem pro množení chřipkových virů.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting