Digitální rentgeny urychlí vyšetření i v nemocnici v Pardubicích

26.11.

Digitální rentgeny urychlí vyšetření i v nemocnici v Pardubicích


Radiodiagnostika v Pardubické nemocnici prošla výraznou modernizací. Vyšetření již probíhá na moderních digitalizovaných přístrojích.


Pacienti Pardubické nemocnice již nemusí po absolvování rentgenového vyšetření čekat dlouhé minuty na klasické snímky a poté s nimi v ruce přecházet na jiná pracoviště. Radiodiagnostické oddělení v průběhu uplynulých měsíců prošlo rozsáhlou modernizací. Klasický filmový provoz nahradily nejmodernější plně digitalizované přístroje, které výrazně urychlí práci personálu a zvýší komfort nemocných.

„Nemocnice akutní péče v našem kraji čekaly na obnovu přístrojové techniky velice dlouho, poslední velké investice se uskutečnily v letech 2002 až 2004 ještě ze státního rozpočtu. Nyní se situace výrazně zlepšila, jen letos přišlo do Nemocnice Pardubického kraje bezmála čtvrt miliardy korun. Osobně mám největší radost právě z digitalizace rentgenů v Pardubické nemocnici,“ řekl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Modernizace radiodiagnostického pracoviště se uskutečnila v rámci letošního projektu spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Evropská dotace v hodnotě 120 milionů korun nám umožnila tento významný kvalitativní skok ve vybavení všech pracovišť Pardubické nemocnice. Týkala se zejména intenzivní péče, radiodiagnostiky, laboratorních přístrojů, operační techniky a endoskopie. Moderní přístroje nabídnou pacientům péči v souladu se současnými medicínskými trendy, tím pádem i větší šanci na brzké uzdravení. Přinesou i lepší pracovní podmínky pro personál,“ dodal Roman Línek, první náměstek hejtmana.

Téměř polovina finančních prostředků byla investována do modernizace radiodiagnostiky. „Pořídili jsme pět stacionárních rentgenových přístrojů a osm mobilních, z toho tři s C-ramenem. Společně s dalším technologickým vybavením pracovišť se jednalo o investici za zhruba 56 milionů korun,“ uvedla Ivana Urešová, ředitelka Pardubické nemocnice.

Modernizace přístrojového vybavení naprosto mění způsob práce personálu radiodiagnostického oddělení. „Snímek je pořízen po dopadu rentgenových paprsků na detektor přístroje a následně zobrazen na ovládací stanici přístroje, kde je dále zpracován a odeslán cestou počítačové sítě k dalšímu hodnocení,“ popsal proces snímkování Leoš Ungermann, primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice.

Změnu výrazně pocítí pacienti. Po rentgenovém vyšetření se již nevracejí se snímky v ruce ke svému lékaři. Ten je má v počítači dokonce dříve, než se nemocný vrátí z radiodiagnostického oddělení a může je hodnotit na monitoru. Pacientům odeslaným k vyšetření z jiného zdravotnického zařízení je možné vypálit CD s jejich rentgenovým snímkem. Dalším pozitivem moderních přístrojů je snížení dávky rentgenového záření pro nemocné i pro obsluhu.

Pacienti nepochybně ocení i výrazně kratší dobu trvání celého diagnostického procesu. Oproti dřívějšímu způsobu práce s klasickým filmem se délka vyšetření zkrátila na čtvrtinu původního času. „Zkušební provoz potvrdil, že se v čekárnách prakticky nebudou tvořit fronty pacientů čekajících na osnímkování,“ řekl generální ředitel Tomáš Gottvald a doplnil: „Díky digitalizaci jsme v Pardubické nemocnici odstranili poslední velký nedostatek a nemocnice se tak posunula tam, kam svou velikostí a významem patří.“

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

10.9.

Radní Šilar má jasno. Spalovnu? Ano!

Radní Petr Šilar má už delší dobu jasno: „Spalovna nebezpečných odpadů je v našem regionu potřeba.“

Zdraví celý článek
5.8.

Přibývá dětí se zdravotním postižením?

Před rokem 1989 byly děti se zdravotním postižením převážně osvobozovány od povinné školní docházky.

Zdraví celý článek
21.11.

Nové centrum léčby zvýšené hladiny cholesterolu se představí na semináři

Nové pracoviště kardiologického oddělení Pardubické nemocnice v rámci semináře představí centrovou léčbu pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu.

Zdraví celý článek
29.12.

Co bychom měli vědět o zábavní pyrotechnice?

Tento návod by měl pak každý při manipulaci s pyrotechnikou ve vlastním zájmu striktně dodržovat.

Zdraví celý článek
4.1.

Češi už mají dost diet!

S novým rokem jako by se roztrhl pytel se zázračnými dietami, koktejly a hubnoucími tabletkami. Stále více lidí si ale začíná uvědomovat, že svou váhu a své zdraví mají ve svých rukách, že je za ně nevyřeší žádný koktejl či jídlo v prášku.

Zdraví celý článek
22.11.

Otestujte si mozek na Dnech zdraví s Univerzitou Pardubice

Vůni dýně, medu, kopru nebo tváře známých českých umělců použijí zástupci Fakulty zdravotních studií Univerzity Pardubice, aby otestovali zájemcům paměť a myšlení. Během tradiční akce Dny zdraví, která začíná právě dnes, se zaměří na velmi aktuální problém demence a Alzheimerovy choroby.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting