Do krajských nemocnic míří první sestry z Ukrajiny

11.3.

Do krajských nemocnic míří první sestry z Ukrajiny

Nemocnice Pardubického kraje se v loňském roce zapojila do projektu, jehož cílem je zjednodušit a urychlit přijímání kvalifikovaných zdravotnických pracovníků z Ukrajiny. V první části projektu, který se zaměřoval na lékaře, bylo do NPK přijato 14 lékařů, kteří nastoupili na různá oddělení do Svitavské, Pardubické a Litomyšlské nemocnice. Další část projektu se zaměřuje na zdravotní sestry. První všeobecná sestra z Ukrajiny nastoupila na interní oddělení Pardubické nemocnice na začátku března. O fungování projektu a první dojmy se zajímali také hejtman Martin Netolický a krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
„Poptávka po vysoce kvalifikovaných specialistech z Ukrajiny stoupá, protože jsou profese, které není v současné době možné obsadit českými uchazeči. Navíc kvalita zdravotnických pracovníků z Ukrajiny je velice dobrá, a to nejen po stránce odborné. Jejich začlenění do kolektivu je díky blízkosti obou jazyků relativně rychlé,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Proces výběru rozhodně není nijak nahodilý. Zástupci nemocnice provedli několikakolový detailní výběr přímo na Ukrajině. To je pro nás jednoznačná záruka kvality. Chtěl bych proto poděkovat panu řediteli Gottvaldovi a jeho týmu, protože řešení všech administrativních náležitostí programu rozhodně není jednoduchá záležitost,“ řekl hejtman Netolický.
V průběhu setkání se zajímal mimo jiné o kvalitu poskytovaného ubytování a možnosti, které noví zdravotníci a jejich rodiny mají. „Chci nechat prověřit kvalitu jednotlivých ubytoven v našich nemocnicích a jednat s městy o možnosti zajištění služebních bytů. Jedině tak vytvoříme zázemí, které umožní sloučení rodin a příjezd dětí sester. Ty by jinak musely být v péči příbuzných přímo na Ukrajině. I tímto krokem můžeme pomoci při zvládání nelehké situace, ve které se Ukrajina nachází,“ řekl hejtman Netolický.
Další postup a cíl projektu v rámci Nemocnice Pardubického kraje přibližuje radní Ladislav Valtr, který významně zrodu celého projektu napomohl. „V tuto chvíli je v různé fázi připravenosti nástup 23 všeobecných sester s tím, že naším cílem je obsadit celkem 30 pozic. V průběhu března by měly dorazit další tři sestry, které obsadí pozice na interním oddělení v Orlickoústecké nemocnici, interním oddělení Pardubické nemocnice a LDN Chrudimské nemocnice. Další ukrajinské sestry půjdou rovněž na interní či geriatrické oddělení, oddělení chirurgie či LDN, tedy obory, kde chybí nejvíce personálu,“ řekl radní Ladislav Valtr.
Snahou všech zúčastněných je, aby se nové posily zapracovaly co nejdříve a mohly po splnění všech podmínek začít samostatně fungovat. „Každá všeobecná sestra, která do našich nemocnic vstoupí v rámci tohoto projektu, pracuje pod přímým vedením své zkušenější kolegyně. Ta jí pomáhá během celého adaptačního procesu, na jehož konci je povinnost složit aprobační zkoušku v českém jazyce. Aprobační zkouška se skládá z části písemné, ústní a praktické a musí být úspěšně vykonána nejpozději do dvanácti měsíců od nástupu. Pak může taková sestra pracovat bez odborného dohledu,“ vysvětlila Gabriela Medunová, manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

22.6.

Virus ptačí chřipky H5N1 v Tisové potvrzen

Veterinární správa proto vyhlásila ochranné tříkilometrové pásmo a desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru.

Zdraví celý článek
10.3.

Rozesmátá medaile za statečnost. Nová odměna pro pacienty dětské chirurgie

„Do nemocnice se málokdo těší. Zvláště pro děti je to náročnější. Většinou netuší, co je čeká. I když je doprovázejí maminky nebo tatínkové, obava z neznáma na ně dopadá. Proto jsme se rozhodli, že je za jejich odvahu odměníme,“ říká vrchní sestra Sabina Slavíčková.

Zdraví celý článek
25.5.

Mikrobiologie má moderní přístroj k určení původců infekcí a nemocí

Spektrometr zatím slouží k rychlé identifikaci mikroorganismů z různých klinických vzorků pacientů. Postupně bude zavedena i identifikace přímo z hemokultivačních lahviček. Původce septických stavů tak bude identifikován o 24 hodin dříve než dosud.

Zdraví celý článek
27.12.

Pardubická nemocnice úspěšně obhájila akreditaci SAK, získala ji na další tři roky

Trojice inspektorů Spojené akreditační komise v průběhu tří dnů šetřila plnění standardů ve třinácti stanovených oblastech a ověřovala zavedení systému pro zvyšování kvality. Jsou stanoveny v souladu se zákonem o zdravotních službách a vyhláškou o hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče.

Zdraví celý článek
11.2.

Kde je zákaz návštěv kvůli chřipce?

K pěti nemocnicím akutní péče v našem kraji (v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách) se zákazem návštěv kvůli nárůstu chřipkové epidemie se přidala v tomto týdnu i další zdravotnická zařízení spravovaná krajem. Jedná se o Nemocnici následné péče v Moravské Třebové, Vysokomýtskou nemocnici a Léčebnu dlouhodobě nemocných v Rybitví. Další zdravotnická zařízení přijala preventivní opatření, které se možnosti návštěv zatím nedotknou.

Zdraví celý článek
16.2.

Dárcovská základna se rozšířila o šest desítek nových dárců

  „Letos jsem se poprvé dokázal vžít do kůže prvodárců. S manželkou jsme si Valentýnské odběry krve i přes naše počáteční obavy vyzkoušeli na vlastní kůži a na vlastní žíly,“ řekl první náměstek hejtmana Roman Línek, který byl patronem Valentýnských odběrů v Pardubicích a ve Svitavách. Spolu s manželkou se do akce zapojil o týden dříve, když oba poprvé darovali krev na pardubickém transfuzním oddělení. „Musím říct, že jsou tady velmi šikovné sestřičky a ve skutečnosti je to mnohem snadnější, než si člověk představuje. Proto jsem rád, že podobné pocity má i mnoho nových a také mladších dvojic, než jsme my dva, a že se mnozí z nás mohou stát i pravidelnými dárci krve,“ řekl Línek.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting