Do krajských nemocnic míří první sestry z Ukrajiny

11.3.

Do krajských nemocnic míří první sestry z Ukrajiny

Nemocnice Pardubického kraje se v loňském roce zapojila do projektu, jehož cílem je zjednodušit a urychlit přijímání kvalifikovaných zdravotnických pracovníků z Ukrajiny. V první části projektu, který se zaměřoval na lékaře, bylo do NPK přijato 14 lékařů, kteří nastoupili na různá oddělení do Svitavské, Pardubické a Litomyšlské nemocnice. Další část projektu se zaměřuje na zdravotní sestry. První všeobecná sestra z Ukrajiny nastoupila na interní oddělení Pardubické nemocnice na začátku března. O fungování projektu a první dojmy se zajímali také hejtman Martin Netolický a krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
„Poptávka po vysoce kvalifikovaných specialistech z Ukrajiny stoupá, protože jsou profese, které není v současné době možné obsadit českými uchazeči. Navíc kvalita zdravotnických pracovníků z Ukrajiny je velice dobrá, a to nejen po stránce odborné. Jejich začlenění do kolektivu je díky blízkosti obou jazyků relativně rychlé,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Proces výběru rozhodně není nijak nahodilý. Zástupci nemocnice provedli několikakolový detailní výběr přímo na Ukrajině. To je pro nás jednoznačná záruka kvality. Chtěl bych proto poděkovat panu řediteli Gottvaldovi a jeho týmu, protože řešení všech administrativních náležitostí programu rozhodně není jednoduchá záležitost,“ řekl hejtman Netolický.
V průběhu setkání se zajímal mimo jiné o kvalitu poskytovaného ubytování a možnosti, které noví zdravotníci a jejich rodiny mají. „Chci nechat prověřit kvalitu jednotlivých ubytoven v našich nemocnicích a jednat s městy o možnosti zajištění služebních bytů. Jedině tak vytvoříme zázemí, které umožní sloučení rodin a příjezd dětí sester. Ty by jinak musely být v péči příbuzných přímo na Ukrajině. I tímto krokem můžeme pomoci při zvládání nelehké situace, ve které se Ukrajina nachází,“ řekl hejtman Netolický.
Další postup a cíl projektu v rámci Nemocnice Pardubického kraje přibližuje radní Ladislav Valtr, který významně zrodu celého projektu napomohl. „V tuto chvíli je v různé fázi připravenosti nástup 23 všeobecných sester s tím, že naším cílem je obsadit celkem 30 pozic. V průběhu března by měly dorazit další tři sestry, které obsadí pozice na interním oddělení v Orlickoústecké nemocnici, interním oddělení Pardubické nemocnice a LDN Chrudimské nemocnice. Další ukrajinské sestry půjdou rovněž na interní či geriatrické oddělení, oddělení chirurgie či LDN, tedy obory, kde chybí nejvíce personálu,“ řekl radní Ladislav Valtr.
Snahou všech zúčastněných je, aby se nové posily zapracovaly co nejdříve a mohly po splnění všech podmínek začít samostatně fungovat. „Každá všeobecná sestra, která do našich nemocnic vstoupí v rámci tohoto projektu, pracuje pod přímým vedením své zkušenější kolegyně. Ta jí pomáhá během celého adaptačního procesu, na jehož konci je povinnost složit aprobační zkoušku v českém jazyce. Aprobační zkouška se skládá z části písemné, ústní a praktické a musí být úspěšně vykonána nejpozději do dvanácti měsíců od nástupu. Pak může taková sestra pracovat bez odborného dohledu,“ vysvětlila Gabriela Medunová, manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

12.9.

Pardubičtí lékaři budou nacvičovat artroskopické operace v „kamionu“

„Pro naše lékaře to bude jedinečná vzdělávací akce. Na workshopy tohoto typu se jezdí především do zahraničí, teď budou mít toto speciální pracoviště přímo v Pardubické nemocnici. Nepochybně to bude mít velký přínos pro naše ortopedy a traumatology,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Zdraví celý článek
11.3.

Reakce: Chudák Julínek, politujme ho

Exministru Julínkovi prý křivdíme, protože za problémy traumacentra a onkocentra v pardubické nemocnici nemůže

Zdraví celý článek
25.6.

Záchranná služba v Litomyšli bude mít lékaře po celý den

O ledna letošního roku tu působila v odpoledních a nočních hodinách pouze vyškolená záchranářská posádka. Přesto rozumím úsilí města o posílení služeb lékaři, což se nyní podařilo,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Ten se problematikou záchranné služby i nemocnice v Litomyšli systematicky dlouhodobě zabývá a vdubnu na toto téma diskutoval i na jednání zastupitelstva města.

Zdraví celý článek
24.11.

Nemocnice nabídne funkční vyšetření plic u příležitosti Světového dne CHOPN

Ve čtvrtek 24. listopadu mezi 11.30 až 15.00 hod. je možné absolvovat funkční vyšetření plic na plicním oddělení Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
7.10.

Festival zdraví, krásy a pohybu opět v Pardubicích

Návštěvníci festivalu budou mít příležitost, aby se poradili s odborníky v oblasti líčení, oblékání nebo výživy, vyzkoušeli si nové možnosti sportovních aktivit, nebo si nechali změřit například zrak, krevní tlak nebo zkontrolovat stav svých chodidel zkušeným podologem.

Zdraví celý článek
5.12.

Pardubičtí hokejisté opět podpoří nábor nových dárců krve

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting