Ergodiagnostické centrum Pardubické nemocnice získalo nové prostory. Rehabilitační pracoviště nově působí ve zrekonstruované budově č. 10.

1.7.

Ergodiagnostické centrum Pardubické nemocnice získalo nové prostory. Rehabilitační pracoviště nově působí ve zrekonstruované budově č. 10.

Místo, kde se lidé vracejí do běžného života. Po úrazech nebo onemocněních, nejčastěji neurologického charakteru, se znovu učí být soběstační a zvládat každodenní činnosti. A také zde mohou najít pomoc při hledání nového pracovního uplatnění. To je ergodiagnostické centrum, které je součástí centra rehabilitace Pardubické nemocnice.
Pracoviště ještě donedávna sídlilo ve stavebních buňkách pod Vodojemem. Teď si ale užívá nové prostory. Přesunulo se do zrekonstruovaného pavilonu, který býval domovem infekčního oddělení. „Naše nové prostředí je pro pacienty i pro náš personál komfortnější. Prostory jsou opravdu velkorysé, prosvětlené. Navíc máme i nové vybavení našeho pracoviště. Je to výrazná změna k lepšímu,“ pochvalovala si vedoucí ergodiagnostického centra Monika Brunclíková.
Pokud má pacient poškozen pohybový aparát po úrazu nebo vlivem onemocnění, dostane se do péče ergoterapeutů v ergodiagnostickém centru. „Ergoterapie je určena pro dospělé pacienty bez rozdílu diagnózy. Nejvíce pacientů máme z lůžek centra rehabilitace, docházíme také na neurologii, geriatrii, ale také na neurochirurgii nebo onkologii. Lidé, kteří ukončí hospitalizaci, k nám poté mohou docházet i ambulantně. Jsme vlastně jediná ambulantní ergoterapie v Pardubickém kraji,“ uvedla Monika Brunclíková.
Nejčastějšími klienty jsou pacienti po onemocnění neurologického charakteru, například po cévních mozkových příhodách, s roztroušenou sklerózou, s různými stupni ochrnutí horních končetin. „Ale máme i pacienty po úrazech, třeba po zlomenině zápěstí. Mohou si pak u nás ruku procvičit a rozhýbat,“ poznamenala Monika Brunclíková.
Ergoterapeuti se snaží pomoci pacientům s návratem do běžného života. „Cílem je nácvik soběstačnosti a nezávislosti pacientů v domácím prostředí. Pokud se jedná o člověka v aktivním produktivním věku, tak je naší snahou vrátit ho do zaměstnání a plnohodnotného života. U starších pacientů a seniorů může zase jít i o obnovení jejich zájmových činností,“ řekla Monika Brunclíková.
Tomu odpovídá i vybavení ergodiagnostického centra. K dispozici má plně vybavenou kuchyň s linkou, nádobím a řadou pomůcek. Ergoterapeuti s pacienty využívají rovněž nácvikovou koupelnu s toaletou nebo mohou pracovat s kovem či dřevem v dílně.
„Trénujeme postiženou funkci, většinou horní končetinu. Snažíme se pacienty rozhýbat, aby měli opět plný rozsah pohybu, dobrou svalovou sílu a úchop. S tím souvisí nácvik soběstačnosti. Učí se oblékat nebo připravit jídlo v kuchyni, v koupelně nacvičujeme přesuny do vany atd. Poslední oblastí je funkční ergoterapie, kdy si pacient vyzkouší různou práci v dílně podle svého zájmu a toho, co zvládne,“ popsala Monika Brunclíková.
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

8.5.

Pardubice bez rakoviny (www.bezrakoviny.cz)

Roadshow jsou informačními a osvětovými akcemi, které pomáhají zvýšit povědomí veřejnosti o prevenci rakoviny. Za účasti významných lokálních osobností a odborníků z řad lékařů nabízí osvětový program, který všem přítomným poskytne informace o možnostech prevence vybraných nádorových onemocnění a návštěvě screeningových programů. Odborníci jsou po celou dobu roadshow k dispozici všem příchozím, kteří s nimi mohou konzultovat své individuální dotazy.

Zdraví celý článek
2.3.

Přátelská nemocnice má za sebou první rok

Nemocnice rozjela také řadu specializovaných aktivit k vyškolení personálu pro neslyšící nebo nevidomé pacienty, preventivní programy pro seniory, monitorování bolesti či ověření spokojenosti dětských pacientů. „Úplnou novinkou jsou takzvané animační programy Východočeské galerie na odděleních, kde pacienti tráví delší čas. Ty mají velmi příznivý ohlas a budou pokračovat i v letošním roce,“ řekla koordinátorka programu Markéta Nemšovská. Vznikla specializovaná linka výživy a byla sjednocena dieta pro matky po porodu.

Zdraví celý článek
25.11.

V boji proti dekubitům je klíčová prevence, říká primář Bureš

Na tuto hrozbu již několik let upozorňuje Světový den STOP dekubitům. V rámci této kampaně se v Praze uskutečnila i tisková konference, která se věnovala problematice prevence a léčby dekubitů v České republice.

Zdraví celý článek
9.5.

Tvrdý pán přes řidítka způsobil velmi těžké zranění

I když v tomto případě zranění zavinila technická komplikace, je nutné vždy jezdit s ohledem na své zdraví a bezpečí.

Zdraví celý článek
16.4.

U příležitosti Světového dne hlasu je možné 16. dubna absolvovat preventivní vyšetření hlasivek na ORL klinice Pardubické nemocnice.

Akce se uskuteční 16. dubna od 10.00 do 13.00 hodin. Vyšetření budou probíhat ve foniatrické ambulanci ušního, nosního, krčního (ORL) oddělení, která je umístěna v přízemí budovy č. 6. Přijít může každý zájemce starší 10 let, jehož trápí obtíže s hlasem či hlasivkami.

Zdraví celý článek
29.12.

Na změnu životního stylu je vhodné se připravit, říká odbornice na zdraví a prevenci

Přelom roku bývá časem různých předsevzetí. Na změnu je však potřeba se připravit, říká odbornice na zdravý životní styl a prevenci.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting