Ergodiagnostické centrum Pardubické nemocnice získalo nové prostory. Rehabilitační pracoviště nově působí ve zrekonstruované budově č. 10.

1.7.

Ergodiagnostické centrum Pardubické nemocnice získalo nové prostory. Rehabilitační pracoviště nově působí ve zrekonstruované budově č. 10.

Místo, kde se lidé vracejí do běžného života. Po úrazech nebo onemocněních, nejčastěji neurologického charakteru, se znovu učí být soběstační a zvládat každodenní činnosti. A také zde mohou najít pomoc při hledání nového pracovního uplatnění. To je ergodiagnostické centrum, které je součástí centra rehabilitace Pardubické nemocnice.
Pracoviště ještě donedávna sídlilo ve stavebních buňkách pod Vodojemem. Teď si ale užívá nové prostory. Přesunulo se do zrekonstruovaného pavilonu, který býval domovem infekčního oddělení. „Naše nové prostředí je pro pacienty i pro náš personál komfortnější. Prostory jsou opravdu velkorysé, prosvětlené. Navíc máme i nové vybavení našeho pracoviště. Je to výrazná změna k lepšímu,“ pochvalovala si vedoucí ergodiagnostického centra Monika Brunclíková.
Pokud má pacient poškozen pohybový aparát po úrazu nebo vlivem onemocnění, dostane se do péče ergoterapeutů v ergodiagnostickém centru. „Ergoterapie je určena pro dospělé pacienty bez rozdílu diagnózy. Nejvíce pacientů máme z lůžek centra rehabilitace, docházíme také na neurologii, geriatrii, ale také na neurochirurgii nebo onkologii. Lidé, kteří ukončí hospitalizaci, k nám poté mohou docházet i ambulantně. Jsme vlastně jediná ambulantní ergoterapie v Pardubickém kraji,“ uvedla Monika Brunclíková.
Nejčastějšími klienty jsou pacienti po onemocnění neurologického charakteru, například po cévních mozkových příhodách, s roztroušenou sklerózou, s různými stupni ochrnutí horních končetin. „Ale máme i pacienty po úrazech, třeba po zlomenině zápěstí. Mohou si pak u nás ruku procvičit a rozhýbat,“ poznamenala Monika Brunclíková.
Ergoterapeuti se snaží pomoci pacientům s návratem do běžného života. „Cílem je nácvik soběstačnosti a nezávislosti pacientů v domácím prostředí. Pokud se jedná o člověka v aktivním produktivním věku, tak je naší snahou vrátit ho do zaměstnání a plnohodnotného života. U starších pacientů a seniorů může zase jít i o obnovení jejich zájmových činností,“ řekla Monika Brunclíková.
Tomu odpovídá i vybavení ergodiagnostického centra. K dispozici má plně vybavenou kuchyň s linkou, nádobím a řadou pomůcek. Ergoterapeuti s pacienty využívají rovněž nácvikovou koupelnu s toaletou nebo mohou pracovat s kovem či dřevem v dílně.
„Trénujeme postiženou funkci, většinou horní končetinu. Snažíme se pacienty rozhýbat, aby měli opět plný rozsah pohybu, dobrou svalovou sílu a úchop. S tím souvisí nácvik soběstačnosti. Učí se oblékat nebo připravit jídlo v kuchyni, v koupelně nacvičujeme přesuny do vany atd. Poslední oblastí je funkční ergoterapie, kdy si pacient vyzkouší různou práci v dílně podle svého zájmu a toho, co zvládne,“ popsala Monika Brunclíková.
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

15.11.

Geriatrické centrum používá novinku v hojení ran

Materiál se skládá z polymerních částic, jež mají schopnost podporovat buněčné funkce. Prášek rychle vstřebává exsudát a tím se mění v nanoporézní, kůži podobnou bariéru.

Zdraví celý článek
4.1.

Novou vedoucí úseku farmacie se stala PharmDr. Zdeňka Vondráčková

„Paní doktorce Šťastné patří naše velké poděkování za dlouholetou kvalitní práci v čele úseku farmacie, který má i její zásluhou vynikající výsledky.

Zdraví celý článek
7.4.

ORL klinika pardubické nemocnice má nového přednostu

V činnosti kliniky chce dále rozvíjet problematiku rinologie a čichu, středoušní chirurgii a léčbu náhle vzniklých nedoslýchavostí. „Rozhodně bychom chtěli pokročit dále také v onkologii. Jak v diagnostice, tak v rozvoji dalších chirurgických léčebných metod, jako je třeba použití laseru,“dodal přednosta Vodička.

Zdraví celý článek
14.11.

Evropský antibiotický den je zaměřen proti „samoléčbě“ antibiotiky

Cílem této iniciativy je zvýšení informovanosti o hrozbách, které představují baktérie rezistentní vůči antibiotikům, a o zodpovědném používání antibiotik. Aktuální údaje ukazují, že v celé Evropě narůstá počet pacientů infikovaných rezistentními baktériemi. Antibiotická rezistence tak významně ohrožuje veřejné zdraví.

Zdraví celý článek
27.8.

Rada provedla změny v představenstvech nemocnic

Podle něj bude představenstvo v průběhu podzimu doplněno tak, aby se posílila schopnost vyjednávání se zdravotními pojišťovnami o zvýšení úhrad za některé výkony.

Zdraví celý článek
14.10.

Představenstvo NPK odvolalo ředitelku Fraňkovou

Představenstvo Nemocnice Pardubického kraje dnes jednomyslně a s okamžitou platností odvolalo MUDr. Štěpánku Fraňkovou z funkce oblastní ředitelky pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting