Evropský antibiotický den připomíná nutnost zodpovědného užívání antibiotik

16.11.

Evropský antibiotický den připomíná nutnost zodpovědného užívání antibiotik

Uvážlivé používání antibiotik. To je hlavní cíl informační kampaně Evropský antibiotický den. Připojuje se k němu i Pardubická nemocnice.


Na 18. listopadu je již tradičně vyhlášen Evropský antibiotický den. Informační kampaň v oblasti veřejného zdraví od roku 2008 koordinuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Opět se k ní připojuje rovněž Antibiotické středisko Pardubické nemocnice.


Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Užíváním v neopodstatněných případech či nesprávným způsobem může vzniknout rezistence, neboli odolnost, bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná. Statistiky však ukazují, že narůstá počet nemocných infikovaných rezistentními bakteriemi, což významně ohrožuje veřejné zdraví. Možnosti léčby jsou výrazně omezené, výrazně se zvyšují finanční náklady na zdravotní péči a v případě závažného onemocnění pak mohou být antibiotika i neúčinná.


Evropský antibiotický den i Světový antibiotický týden, jenž začíná již 16. listopadu, se snaží upozornit na zodpovědné zacházení s antibiotiky a na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.


„Uvážlivé používání antibiotik může pomoci zastavit vývoj rezistentních bakterií a zachovat účinnost antibiotik i pro příští generace,“ říká Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice.
Informační kampaň je zaměřena na laickou i odbornou veřejnost, protože povědomí o této problematice není stále dokonalé. Podle celoevropského průzkumu si přes 80% Evropanů uvědomuje, že neopodstatněné používání antibiotik způsobuje ztrátu jejich účinnosti.


„Jenže skoro polovina z nich neví, že antibiotika jsou neúčinná proti nachlazení a chřipce. A pětina z dotazovaných uvedla, že antibiotika brali naposledy právě při léčbě chřipky,“ uvádí primářka Zálabská a dodává: „Proto je nutné veřejnost neustále informovat a vzdělávat, aby se antibiotika používala zodpovědně.“


V souvislosti s aktivitami Evropského antibiotického dne a Světového antibiotického týdne má veřejnost od 16. listopadu 2015 možnost informovat se o rizicích spojených s užíváním antibiotik v jakékoliv lékárně v České republice. Informace každému zájemci podají i pracovníci lékárny pro veřejnost Pardubické nemocnice.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

20.10.

Svitavská nemocnice získala 10 nových monitorů dechu pro novorozence

Dětské a novorozenecké oddělení využívá monitory dechu už řadu let „V současné době máme na oddělení pro novorozence k dispozici osm vlastních monitorů, ze kterých budeme muset tři již vyřadit.

Zdraví celý článek
4.11.

Pojišťovny neplatí tak, jak by měly

Zdravotnická záchranná služba patří ke klíčovým zařízením Pardubického kraje. Pohybuje se dlouhodobě ve ztrátě.

Zdraví celý článek
1.1.

Prvním miminkem, které v úvodní den nového roku 2017 přišlo na svět v porodnici Pardubické nemocnice, byl chlapec Patrik.

Po dvou letech tak má novoroční primát v pardubické porodnici zase chlapec. Vloni i předloni se jako první narodily holčičky – v roce 2015 to byla Elen a před rokem Laura.

Zdraví celý článek
30.1.

Francouzská delegace obdivuje úroveň zdravotnického personálu

Chrudimská zdravotnická škola patří ke špičkám ve svém oboru.

Zdraví celý článek
25.11.

V boji proti dekubitům je klíčová prevence, říká primář Bureš

Na tuto hrozbu již několik let upozorňuje Světový den STOP dekubitům. V rámci této kampaně se v Praze uskutečnila i tisková konference, která se věnovala problematice prevence a léčby dekubitů v České republice.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting