Geriatrické centrum používá novinku v hojení ran

15.11.

Geriatrické centrum používá novinku v hojení ran

Geriatrické centrum Pardubické krajské nemocnice, a.s. využívá novinku na českém trhu v oblasti hojení ran. Jedná se o prášek měnící se v trojrozměrný obvaz. Nabízí inovativní metodu hojení ran a svým složením vytváří optimální podmínky podporující léčbu.


Postup je založen na principu vlhkého hojení. „Na spodině rány se drží optimální vlhko. Ani ne moc vody, tedy sekretu, ani málo,“ uvedl Ivo Bureš, primář Geriatrického centra Pardubické krajské nemocnice, a.s. a předseda České společnosti pro léčbu rány. „Již v šedesátých letech minulého století vědci dokázali, že toto hojení zrychluje celý proces přibližně o jednu třetinu. Díky udržované vlhkosti se snižuje bolestivost, vlhko je prostě žádoucí.“


Podobných vlhkých krytí je sice na trhu relativně dost, ale zde se uplatňuje ještě výrazná savá schopnost materiálu. „Tento produkt snese střední i vysokou  secernaci při dobře zvoleném sekundárním krytí. Svou stavbou a vysokým počtem kapilár umožňuje v ráně vyvolat až určitý podtlak. Může na ráně zůstat déle,“ uvedl primář Bureš.


Pokud je přítomen exsudát, může být na ráně bez výměny až 14 dnů. Tím je tento produkt jedinečný mezi všemi ostatními obvazovými materiály. Navíc není nevyhnutelně nutné vždy aplikovat na ránu sekundární krytí, což je další výhoda. Svými vlastnostmi zlepšuje komfort pacienta, a to díky snížené bolestivosti rány. Materiál se skládá z polymerních částic, jež mají schopnost podporovat buněčné funkce. Prášek rychle vstřebává exsudát a tím se mění v nanoporézní, kůži podobnou bariéru. Póry jsou příliš malé (4–7 nm), a proto brání průniku bakterií, avšak umožňují odvod vodních par a přístup kyslíku k ráně. Materiál není vstřebatelný a udržuje nejtěsnější možný kontakt se spodinou rány, kde vytváří podtlak.


V současné době s tímto produktem mají největší zkušenosti ve FN Motol a právě v Geriatrickém centru Pardubické krajské nemocnice, a.s.


„Máme velmi dobré zkušenosti s obvazem na ráně v maximální délce 9 dnů, zatím jsme ho 14 dnů na ráně neměli. Při rozpočítání ceny na den jsme zjistili, že je levnější než řada ostatních materiálů, které se např. mění po třech dnech. V USA a v Austrálii je tento nový krycí materiál již s úspěchem používán,“ uvedl primář Bureš. „Na kongresu České společnosti pro léčbu ran v Pardubicích v lednu příštího roku už budeme zase o další zkušenosti bohatší.“

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

28.1.

Radnice po městě rozmístí další defibrilátory

Několik defibrilátorů je již v provozu, další dva budou nově instalovány na sportovištích v Ohrazenicích a na Dukle. Zakoupení obou přístrojů včetně příslušenství vyšlo na necelých 90 tisíc korun a město je formou věcného daru předalo spolku FK Pardubice a Basketbalovému klubu Pardubice.

Zdraví celý článek
21.10.

Držitelem Ceny za mimořádný přínos v oboru gerontologie pro rok 2014 se stal MUDr. Ivo Bureš.

„Tuto cenu beru jako uznání všech svých dřívějších i současných spolupracovníků v Pardubické krajské nemocnici, bez nichž by koncepci kvalitní péče o seniory nebylo možné provádět,“ prohlásil primář Bureš.

Zdraví celý článek
4.11.

Řidič byl obviněn za smrtelnou dopravní nehodu

V polovině měsíce srpna letošního roku mladý řidič patrně nedal přednost chodkyni přecházející po vyznačeném přechodu pro chodce na silnici č. I/35. Do ženy, která vedla jízdní kolo, narazil levou přední částí auta Škoda Fabia. Po střetu žena spadla před vozidlo na silnici a utrpěla těžká zranění, kterým i přes veškerou pomoc lékařů podlehla.

Zdraví celý článek
21.11.

Nové centrum léčby zvýšené hladiny cholesterolu se představí na semináři

Nové pracoviště kardiologického oddělení Pardubické nemocnice v rámci semináře představí centrovou léčbu pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu.

Zdraví celý článek
24.11.

Nemocnice nabídne funkční vyšetření plic u příležitosti Světového dne CHOPN

Ve čtvrtek 24. listopadu mezi 11.30 až 15.00 hod. je možné absolvovat funkční vyšetření plic na plicním oddělení Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
29.10.

MUDr. Roman Michálek z ORL kliniky Pardubické nemocnice byl opět pozvaným lektorem kurzu Plastiky boltců ve Svitavské nemocnici.

Kurz, na který se opět sjelo několik desítek odborníků z celé republiky, se věnoval rozdílným technikám operace odstátých ušních boltců. Operace byly přenášeny formou videokonference do přednáškového sálu, kde měli účastníci možnost on line diskutovat přímo s operatéry na sále.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting