„Hokejový“ nábor v Pardubické nemocnici přilákal 23 nových dárců krve

11.11.

„Hokejový“ nábor v Pardubické nemocnici přilákal 23 nových dárců krve

Již poosmé se na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice konala náborová akce podpořená HC Dynamo Pardubice. Tentokrát na ni přišlo 23 nových dárců krve.
Na ledě v letošní sezoně hokejové Dynamo neprožívá často slastné okamžiky, ovšem mimo kluziště přispělo k cennému úspěšnému výsledku. Nábor nových dárců krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice, který klub již osmým rokem podporuje, přilákal 23 nováčků. Akce nazvané „Daruj krev s pardubickými hokejisty“ se v průběhu dnešního dopoledne zúčastnilo celkem 77 lidí.
„V naší nemocnici momentálně zaznamenáváme vyšší potřebu krve. Proto jsme rádi, že jsme získali další nové dárce. Jejich počet při dnešní akci nás velmi potěšil,“ řekla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová.
V České republice v současnosti chybí zhruba sto tisíc dárců nejcennější životní tekutiny. Nedaří se generační obměna. Dárcovská základna stárne a ubývá, naopak mladých nepřibývá tolik, jak by transfuzní oddělení potřebovala. „Proto jsou pro nás velmi důležité náborové akce tohoto typu. Zhruba dvě třetiny prvodárců, kteří se na nich objeví, docházejí v dalších letech pravidelně na odběry. To je velmi pozitivní, abychom mohli mít co nejširší registr dárců,“ řekla primářka Geierová a dodala: „Budeme pochopitelně velmi rádi, když tento trend zůstane zachován i po této akci a dnešní prvodárci k nám budou docházet i nadále.“
Do odběrů krve se již tradičně zapojilo aktivně i HC Dynamo, které navíc všem zúčastněným dárcům věnovalo vstupenky na nejbližší domácí utkání a prvodárcům rovněž drobný dárek. Hráči sice ve stejnou dobu polykali tréninkové dávky před dalšími důležitými extraligovými zápasy, a tak na transfuzním oddělení chyběli. Dorazil pouze v současnosti zraněný útočník Patrik Poulíček o berlích. Ovšem jeho nedávná dovolená v exotické, leč z pohledu dárcovství rizikové destinaci ho tentokrát z odběru vyloučila.
„Rozhodl jsem se darovat krev, protože mám volno kvůli mému zranění, takže mám čas sem přijít. Myslím si, že je to dobrá věc, ať už kvůli dobrému pocitu nebo pocitu pro povinnost. Necelých šest měsíců zpátky jsme byli s přítelkyní na dovolené na Bali, a tak nám sestřičkami bylo sděleno, že jsme bohužel ještě v karanténním období, kdy nám nemůžou odebrat krev," vysvětlil Patrik Poulíček.
Hokejisty však zastoupili opět členové klubového managementu a sekretariátu. Opakovaně na odběrové lůžko ulehl bývalý reprezentační brankář a nyní člen představenstva Dušan Salfický a mluvčí klubu Kristýna Řezníčková. A spolu s nimi si premiéru prožili dva jejich kolegové.
Svůj první odběr krve v životě absolvoval generální ředitel Martin Sýkora. „V minulosti jsem párkrát uvažoval o darování krve, ale vždy z toho z nějakého důvodu sešlo. Tentokrát jsem ani neuvažoval, že bych nešel. Tato akce má velký smysl a jsem rád, že se jí náš klub již osmým rokem účastní,“ pronesl generální ředitel Sýkora.
Z premiérového odběru si odnesl pozitivní dojmy. „Je tady skvělý personál a příjemná atmosféra. Odběr byl naprosto bezbolestný, vše proběhlo bez problémů. Takže určitě chci dál v dárcovství krve pokračovat. Je to velmi důležitá činnost,“ řekl generální ředitel Sýkora.
S obdobnými pocity opouštěla odběrovou místnost i Lucie Ficková. „Mám velkou radost,“ prohlásila mladá dáma, která vede klubový sekretariát. Před rokem přišla se svými kolegy, ale na první odběr krve si musela počkat. „Byla jsem zdravá, ale vážila jsem méně, než je minimální váha určená pro dárce. Letos jsem už tento parametr splnila, což mě těší. Také jsem se okamžitě zaregistrovala mezi dárce kostní dřeně a mám za sebou i odběry krevní plazmy,“ řekla Lucie Ficková a dodala: „I já chci určitě darovat krev pravidelně v dalších letech.“
Zdroj: parduice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

10.12.

Posun v léčbě onkologicky nemocných. První cystektomie na urologii

V nemocnici v Náchodě, kde jsem předtím působil, jsme dělali 15 až 20 operací ročně, předtím ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové to bylo kolem 40 ročně. Tady bychom jich mohli provádět odhadem kolem 30 až 40. V danou chvíli mám naplánované další dva výkony, což je zatím jenom začátek.

Zdraví celý článek
11.7.

Radní ocenil diplomovou práci zdravotní sestřičky

Studentky Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice zakončily slavnostně studium promocí. Ta se uskutečnila 8. července v Aule Arnošta z Pardubic. Radost z diplomu měla i Monika Pokorná, která obdržela Cenu Pardubického kraje za vynikající úroveň diplomové práce. Pamětní list a finanční odměnu obdržela od radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra.

Zdraví celý článek
4.4.

Perinatologické centrum obhájilo zařazení do celostátní sítě

Novinek však perinatologické centrum intermediární péče Pardubické krajské nemocnice, a.s. nabízí nebo v dohledné době bude nabízet víc. V novorozenecké části byl navýšen počet lůžek pro maminky, jejichž děti vyžadují delší hospitalizaci po porodu.

Zdraví celý článek
30.12.

Rychnovská nemocnice má nový pavilon chirurgie

Stavbu za zhruba 20 milionů korun ze svého rozpočtu financoval Královéhradecký kraj. Stavební práce zde trvaly zhruba jeden rok.

Zdraví celý článek
13.12.

V geriatrickém centru Pardubické nemocnice bylo 12. prosince veselo. Pacientům přišly zazpívat dívky z pardubického souboru Radost.

Kromě výzdoby a folklorních písniček umocnila vánoční atmosféru i vůně cukroví, které na tuto akci věnovala pacientům pekárna Golem Pardubice.

Zdraví celý článek
14.8.

Nebezpečná dětská melaninová lžička

Krajská hygienická stanice Pardubického kraje upozorňuje na další nebezpečný výrobek na trhu.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting