Jak se asi žije postiženým na Univerzitě Pardubice

5.5.

Jak se asi žije postiženým na Univerzitě Pardubice

Jak se asi žije postiženým na Univerzitě Pardubice

Ve čtvrtek 6. května proběhne v areálu kampusu Univerzity Pardubice již druhý ročník zajímavé zážitkové akce, při níž si všichni zájemci budou moci vyzkoušet, jaké to je nevidět, neslyšet nebo pohybovat se na vozíku. Zážitkový seminář s názvem "Zažij si na vlastní kůži" pořádá pardubická univerzita ve spolupráci s organizacemi, které sdružují a pomáhají osobám s různým druhem postižení. Jsou jimi pardubické občanské sdružení Česká abilympijská asociace, obecně prospěšná organizace TyfloCentrum Pardubice a dále sdružení osob s postižením sluchu. Zájemci se budou moci při semináři dozvědět více o životě osob se zdravotním postižením, možnostmi studia a pobytu na univerzitě či pohybu v jejím moderním kampusu. Ve vestibulu a okolí univerzitní auly a knihovny v kampusu v Pardubicích - Polabinách si bude možné ve čtvrtek 6. května mezi 10. a 14. hodinou vyzkoušet jízdu na vozíku po budově i venku, orientaci a chůzi poslepu nebo simulaci vidění při poruchách zraku. Rovněž tady bude možné zkusit si jízdu na tandemovém kole, zvládnout komunikaci s nedoslýchavým člověkem a shlédnout ukázky komunikace neslyšících mezi sebou nebo ukázky simultánního přepisu mluveného projevu pro osoby s postižením sluchu. Účastníci se také dozvědí další informace o životě a pomoci lidem se zdravotním postižením. V odpoledních hodinách proběhne speciální instruktážní seminář pro pracovníky univerzity, zejména referentky studijních oddělení fakult. Univerzita Pardubice zahájila v loňském roce touto akcí program takzvané osobní asistence, který je založen na dobrovolné službě studentů studentům, kteří asistenci potřebují. Studující mladí lidé s postižením tak mají možnost využít dobrovolné služby svých vrstevníků, kteří jim mohou pomoci lépe zvládat jejich studijní povinnosti a pohyb v kampusu během výuky.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

26.11.

Nábor dárců krvetvorných buněk

Zájemcům o vstup do registru bude odebrán malý vzorek krve, k čemuž může dojít přímo při odběru plné krve, a poskytnou kontaktní údaje pro databázi registru.

Zdraví celý článek
21.1.

Novinka na ORL klinice Pardubické nemocnice – lékaři poprvé při operaci pacienta využili systém počítačem navigované chirurgie.

Systém počítačem navigované chirurgie je nejčastěji používán při revizních operacích vedlejších nosních dutin, v případě výkonů na vedlejších dutinách výrazně anatomicky změněných (úraz, vývojové anomálie) či rozsáhlých patologických změnách v oblasti čelní, klínové dutiny ve vztahu k nitrolebí, očnice ve vztahu ke zrakovému nervu, při chirurgickém uzávěru výtoku mozkomíšního moku.

Zdraví celý článek
28.11.

Fakultní nemocnice Hradec Králové zmodernizovala datové sítě

„Nová datová síť svou strukturou umožňuje datovou komunikaci po více trasách zároveň v paralelním režimu a stává se tak odolnou proti poruchám typu překopnuté vlákno nebo výpadek jedné rozvodny.

Zdraví celý článek
22.11.

Otestujte si mozek na Dnech zdraví s Univerzitou Pardubice

Vůni dýně, medu, kopru nebo tváře známých českých umělců použijí zástupci Fakulty zdravotních studií Univerzity Pardubice, aby otestovali zájemcům paměť a myšlení. Během tradiční akce Dny zdraví, která začíná právě dnes, se zaměří na velmi aktuální problém demence a Alzheimerovy choroby.

Zdraví celý článek
9.9.

Jak se nestát pacientem?

„Zdraví je schopnost zvládat problémy každodenního života. Pokud má člověk vůli je zvládat, je zdravý. Když mu vůle začne docházet, je mu ne-volno. Když už je zvládat ne-může, je nemocný,“ tvrdí Jan Hnízdil.

Zdraví celý článek
21.2.

Kongres České společnosti pro léčbu rány přilákal stovky odborníků různých oborů

Za velkého zájmu odborníků se již pošestnácté uskutečnil celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány s mezinárodní účastí. Konal se v prostorách kongresového centra Univerzity Pardubice a byl zaměřen na mezioborovou spolupráci při léčbě ran a kožních defektů.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting