Jak se asi žije postiženým na Univerzitě Pardubice

5.5.

Jak se asi žije postiženým na Univerzitě Pardubice

Jak se asi žije postiženým na Univerzitě Pardubice

Ve čtvrtek 6. května proběhne v areálu kampusu Univerzity Pardubice již druhý ročník zajímavé zážitkové akce, při níž si všichni zájemci budou moci vyzkoušet, jaké to je nevidět, neslyšet nebo pohybovat se na vozíku. Zážitkový seminář s názvem "Zažij si na vlastní kůži" pořádá pardubická univerzita ve spolupráci s organizacemi, které sdružují a pomáhají osobám s různým druhem postižení. Jsou jimi pardubické občanské sdružení Česká abilympijská asociace, obecně prospěšná organizace TyfloCentrum Pardubice a dále sdružení osob s postižením sluchu. Zájemci se budou moci při semináři dozvědět více o životě osob se zdravotním postižením, možnostmi studia a pobytu na univerzitě či pohybu v jejím moderním kampusu. Ve vestibulu a okolí univerzitní auly a knihovny v kampusu v Pardubicích - Polabinách si bude možné ve čtvrtek 6. května mezi 10. a 14. hodinou vyzkoušet jízdu na vozíku po budově i venku, orientaci a chůzi poslepu nebo simulaci vidění při poruchách zraku. Rovněž tady bude možné zkusit si jízdu na tandemovém kole, zvládnout komunikaci s nedoslýchavým člověkem a shlédnout ukázky komunikace neslyšících mezi sebou nebo ukázky simultánního přepisu mluveného projevu pro osoby s postižením sluchu. Účastníci se také dozvědí další informace o životě a pomoci lidem se zdravotním postižením. V odpoledních hodinách proběhne speciální instruktážní seminář pro pracovníky univerzity, zejména referentky studijních oddělení fakult. Univerzita Pardubice zahájila v loňském roce touto akcí program takzvané osobní asistence, který je založen na dobrovolné službě studentů studentům, kteří asistenci potřebují. Studující mladí lidé s postižením tak mají možnost využít dobrovolné služby svých vrstevníků, kteří jim mohou pomoci lépe zvládat jejich studijní povinnosti a pohyb v kampusu během výuky.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

17.10.

Zdravotníci na zážitkovém semináři poznávali radosti i nástrahy v životě nevidomých

Jak komunikovat se zrakově handicapovaným pacientem, jak k němu přistupovat, s čím mu pomoci, co naopak nechat na něm. A také si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to žít se zrakovým postižením. To vše bylo náplní zážitkového semináře, který se uskutečnil v rámci programu Přátelská nemocnice pro zdravotníky Pardubické a Chrudimské nemocnice.

Zdraví celý článek
25.7.

Geriatrické centrum si drží vysoký standard, obhájilo akreditaci pro vzdělávání lékařů

Pardubická nemocnice může nadále postgraduálně v plném rozsahu vzdělávat lékaře zařazené do specializace geriatrie. Na základě rozhodnutí akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR obhájila akreditaci pro tento obor a jako jedna ze dvou nefakultních nemocnic je zařazena do skupiny pro II. typ, tedy nejvyšší stupeň vzdělávání.

Zdraví celý článek
15.6.

Primář očního oddělení předvedl ukázkové operace ve slovenském Martině

Oční oddělení Pardubické nemocnice mělo své zastoupení na 1. Martinské Live 3D Surgery. Primář Jan Novák patřil mezi osmičku vybraných operatérů, kteří v rámci této významné mezinárodní odborné akce oftalmolchirurgů ve slovenském Martině předvedli ukázkové operace.

Zdraví celý článek
21.2.

Od darování krve k darování plazmy. Třeba v Orlickoústecké nemocnici

Plazma se používá k průmyslovému zpracování a jsou z ní vyráběny léčivé přípravky pro pacienty především s poruchou krevní srážlivosti, pro nemocné s poruchou obranyschopnosti nebo pro některé těhotné ženy.

Zdraví celý článek
26.9.

Projektované spalovně v Pardubicích chybí sklad odpadů

Spalovně zjevně chybí dostatečně zajištěný sklad nebezpečných odpadů, a to nejen odpadů s obsahem PCB

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting