Kapka naděje pomáhá novorozencům v Pardubické nemocnici, darovala přístroje na léčbu žloutenky

13.3.

Kapka naděje pomáhá novorozencům v Pardubické nemocnici, darovala přístroje na léčbu žloutenky

Pardubická nemocnice získala čtyři moderní fototerapeutické jednotky pro léčbu novorozenecké žloutenky, daroval je Nadační fond Kapka naděje.
Miminko ležící pod „modrým“ světlem. Takový pohled v porodnici poznala spousta žen. Novorozenecká žloutenka je častým onemocněním dětí po narození a její závažnější formy se léčí pomocí fototerapie vydávající světlo s namodralým odstínem. Dětské oddělení Pardubické nemocnice má nyní hned čtyři nové fototerapeutické jednotky zakoupené Nadačním fondem Kapka naděje. Dnes byly slavnostně předány.
„S Nemocnicí Pardubického kraje spolupracujeme od roku 2010, do dnešního dne sem Nadační fond Kapka naděje zakoupil přístroje a vybavení za více než 440 tisíc korun. Čtyři fototerapeutické jednotky jsou v hodnotě bezmála 242 tisíc korun,“ uvedla zakladatelka a prezidentka Nadačního fondu Vendula Pizingerová při předání daru. „Velmi si vážíme této spolupráce. Našim pacientům chceme poskytovat kvalitní péči. K tomu kromě erudovaných zdravotníků pochopitelně potřebujeme i moderní přístroje. Dary od Nadačního fondu Kapka naděje nám v této snaze velmi pomáhají,“ řekla Štěpánka Fraňková, oblastní ředitelka pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice.
Novorozenecká žloutenka se obvykle objevuje druhý až třetí den po narození. Onemocní jí více než polovina dětí. Je způsobena zvýšenou koncentrací bilirubinu, tedy žlutého krevního barviva, v krvi. „Nebezpečí žloutenky spočívá v tom, že bilirubin může proniknout až do mozku a může způsobit jeho nevratné poškození. V nejzávažnějších případech i úmrtí,“ poznamenal primář dětského oddělení Marian Šenkeřík a dodal: „Nejtěžší stupně žloutenky však naštěstí postihnou jen malé procento dětí.“
Dříve se nejzávažnější stádia novorozenecké žloutenky léčila pomocí krevní transfuze. Dítěti byla postupně odebrána všechna krev a vyměněna za „čistou“ bez bilirubinu. „Tato stará metoda je však nesmírně riziková. Hrozí riziko infekcí nebo i úmrtí,“ řekl primář Šenkeřík.
Léčbu tohoto onemocnění změnil objev fototerapie. Využívá se už zhruba sedm desítek let. „Je to naprosto bezpečná metoda. Rizika, která s sebou dříve nesla výměnná transfuze krve, jsou u fototerapie zcela eliminována. Odebírá se pouze vzorek na kontrolu hladiny bilirubinu, žádné další odběry nejsou,“ uvedl primář Šenkeřík.
Při fototerapii se bilirubin kolující v krvi pomocí světla o vlnové délce 420 až 470 nanometrů rozkládá a následně je vylučován močí. „Podobnou službu udělá i sluníčko a denní světlo. Když se na něj děti dostanou, žloutenka klesá. Ale u těžkých forem se používá fototerapie, která je výrazně efektivnější,“ řekl primář Šenkeřík.
Používaná technologie se během let vyvíjela. V dnešní době se již využívá LED fototerapie. „To je pro nás velkým přínosem. Běžná žárovka tvoří značné množství tepla. Z toho plyne riziko přehřátí či odvodnění dětí. U LED technologie to nehrozí, je studená. Někdy tomu říkáme i studené světlo,“ řekl primář Šenkeřík.
U nejmodernějších přístrojů se tak zkracuje délka pobytu novorozence pod světlem. „Už to není 48 nebo 72 hodin, ale stačí třeba jen 24 hodin. Zkracuje se tak odloučení od maminky, která miminko k sobě dostává jen na kojení. A zkrátí se také doba pobytu v nemocnici, dítě může být dříve propuštěno domů,“ řekl primář Šenkeřík a dodal: „Nové moderní fototerapie zvyšují bezpečí i komfort novorozenců a jejich maminek.“
Na novorozenecké části dětského oddělení Pardubické nemocnice je v současné době k dispozici pět fototerapeutických jednotek. „Dříve na tomto oddělení museli část miminek dávat pod starší přístroje. Díky daru od Nadačního fondu Kapka naděje již budou používány přístroje s výhradně LED technologii pro všechny děti, které tuto léčbu potřebují,“ řekl Ladislav Valtr, krajský radní pro zdravotnictví.
„Každé zlepšení péče je dobrou zprávou pro pacienty a u dětí to platí dvojnásob. Velice si vážím spolupráce s Nadačním fondem Kapka naděje, která je dlouhodobá a velice prospěšná,“ sdělil závěrem za Pardubický kraj radní Ladislav Valtr.    
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

27.5.

Skončila 15. abilympiáda

V Pardubicích se ve dnech 25. a 26. května 2007 konala jubilejní 15. národní abilympiáda.

Zdraví celý článek
12.1.

Rok fungování projektu Nekuřácká nemocnice: Šance přestat kouřit se s pomocí poradny plicní kliniky ve FN HK zdesetinásobuje

Od listopadu 2015 poskytuje podporu pro odvykání kouření rovněž poradna plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jejíž ambulance se nachází v prvním patře. Za třináct měsíců existence jí využilo 86 pacientů, z nichž 10 byli zaměstnanci nemocnice. Z počtů léčených přímo v protikuřácké poradně FN HK, jich 46,3 % zanechalo kouření trvale a 10,5 % snížilo kouření o více než 50 %. Vedle poradenství a motivace se klientům dostává také medikamentózní podpory v podobě nikotinové náhradní terapie a vareniklinu. Poradna se provozuje ve středu od 7 do 15 hodin.

Zdraví celý článek
12.10.

Ortopedické oddělení Pardubické nemocnice pořádalo 17. pracovní schůzi sekce dětské ortopedie při České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Velkému zájmu a hojné účasti se těšila 17. pracovní schůze sekce dětské ortopedie při České společnosti pro ortopedii a traumatologii. Tradiční podzimní odborné setkání v letošním roce pořádalo ortopedické oddělení Pardubické nemocnice. Konalo se 5. a 6. října v kongresovém centru Golf & Spa Resortu Kunětická Hora v Dřítči. Dominantním tématem byla problematika onemocnění kyčelního kloubu v dětském věku.

Zdraví celý článek
12.10.

Víte, co vám dopoledne dodá energii?

Zdravý základ pro dopolední jídlo může každý zájemce dostat v pondělí 16. října v Pardubicích.

Zdraví celý článek
27.2.

V moderní nemocnici v Michalovcích dávkuje pacientům léky automatický systém

Jednou z technických vymožeností nové nemocnice je automatický systém podávání léčiv. „Jedná se o unikátní systém, který nemá ve střední Evropě obdobu.

Zdraví celý článek
21.3.

Dvě nové kliniky v krajské nemocnici

Přiznání statutu kliniky dalším dvěma pracovištím v krajské nemocnici Pardubice je velkým úspěchem.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting