Kongres České společnosti pro léčbu rány přilákal stovky odborníků různých oborů

21.2.

Kongres České společnosti pro léčbu rány přilákal stovky odborníků různých oborů

Již pošestnácté se konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány, který spolupořádalo Geriatrické centrum Pardubické nemocnice.
Za velkého zájmu odborníků se již pošestnácté uskutečnil celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány s mezinárodní účastí. Konal se v prostorách kongresového centra Univerzity Pardubice a byl zaměřen na mezioborovou spolupráci při léčbě ran a kožních defektů.
„Hodnocení kongresu je jednoznačně pozitivní. Potvrdila se snaha o sdílení poznatků a potřeba mezioborové spolupráce, což bylo zmiňováno jak v přednáškách lékařů, tak dalších nelékařských zdravotnických pracovníků,“ řekl předseda České společnosti pro léčbu rány a primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice Ivo Bureš a dodal: „Dovolím si využít název přednášky jedné z kolegyň pracujících s geriatrickými pacienty, která svůj příspěvek nazvala ´Mente at corde´, tedy rozumem a srdcem. To je jediná cesta, jak kvalitně pečovat o pacienty nejen s nehojící se ránou. Rozumně využívat nejnovější poznatky a správné postupy a srdcem vnímat potřeby pacientů a kvalitu jejich života.“
16. celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány se konal ve dnech 25. a 26. ledna 2018. Jeho spolupořadateli byly Pardubická nemocnice a Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Akce se uskutečnila pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a rektora Univerzity Pardubice Miroslava Ludwiga.
V kongresovém centru se v průběhu dvou dnů sešlo více než 1100 účastníků. V programu zaznělo celkem 69 přednášek, uskutečnilo se 19 workshopů a součástí byla rovněž posterová sekce. „Jedná se doposud o největší a nejvýznamnější setkání odborníků pečujících o pacienty s ránou v České republice,“ poznamenal primář Bureš.
V bohatém odborném programu se hovořilo o nejnovějších poznatcích v péči o pacienty s nehojící se ránou různé etiologie, ale řešila se třeba i problematika úhrady prostředků pro fázové hojení ran. „Přednáškový program byl zahájen informacemi o mezinárodní spolupráci s Evropskou společností pro léčbu ran a Evropským poradním panelem pro otázky dekubitů. Právě zahraniční spolupráce přispívá k přenosu odborných poznatků do klinické praxe.  Speciální pozornost byla věnována problematice podtlakové terapie, péče o pacienty se syndromem diabetické nohy a dekubitálním lézím. Prezentován byl také jeden z nových doporučených postupů s názvem Použití kyslíku v léčbě ran,“ uvedl primář Bureš a dodal: „Jako velmi pozitivní hodnotím, že je stále více diskutována problematika nutnosti standardizace postupů péče o rány, algoritmizace procesů péče a vymezení kompetencí v multioborovém týmu, včetně účelného využívání nových materiálů a prostředků k hojení, což zdůrazňovali také zahraniční přednášející.“
Letošního kongresu se kromě českých a slovenských zdravotníků zúčastnili i odborníci z Francie a Španělska. Audrey Michot z Institutu Bergonié z francouzského Bordeaux hovořila o využívání mobilní podtlakové terapie. Její krajan Denis Barritault z Univerzity Paříž prezentoval zkušenosti s hojením ran s využitím Mimetik heparansulfátu (RGTA). Výsledky evropské randomizované studie zaměřené na péči o osoby se syndromem diabetické nohy představil José Luis Lázaro-Martínez z Univerzitní podiatrické kliniky ve španělském Madridu.
Zdroj: nepk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

20.2.

Relaxace v první době porodní – pardubická porodnice opět vylepšila zázemí pro budoucí maminky

„Už před sto lety naši předchůdci věděli, že bolesti jsou lépe snesitelné, jsou menší a porod se zrychluje, když si žena lehne do vody ve vaně. Je to historická zkušenost. Odborně se tomu říká Breussova horká koupel. Proto se snažíme tímto způsobem ženám zpříjemnit průběh porodu,“ vysvětlil docent Košťál, jak se v Pardubicích současná medicína potkává se zkušenostmi, které si ženy předávaly z generace na generaci.

Zdraví celý článek
24.6.

Nové přístroje zvýší kvalitu kardiologické péče

Zlepšení diagnostických možností zajistí i nový bed side echokardiograf. Jedná se o přenosný a vysoce kvalitní ultrazvukový přístroj, který mohou lékaři použít k vyšetření nemocných přímo na nemocničním lůžku. Není nutné je tak převážet na vyšetřovnu. „Zejména v případě pacientů v těžkém stavu, kteří jsou imobilní a nejsou schopni transportu, to bude znamenat plus. A je možné s tímto přístrojem vyšetřit pacienty i na jiném oddělení mimo kardiologii,“ řekl primář Vojtíšek.

Zdraví celý článek
11.6.

Stanovisko NPK k odvysílanému pořadu Infiltrace – Obchod se svědomím

Pardubická nemocnice nesouhlasí s bulvarizující interpretací událostí z května roku 2017, kterou v rámci pořadu Infiltrace – Obchod se svědomím odvysílala 3. června Česká televize.

Zdraví celý článek
16.4.

Lentilka dostane novou zahradu, získá ji od Služeb města Pardubic

Změn doznají jak travnaté plochy a prvky zeleně, tak třeba i chodníky, terasy a další pochozí prvky. Stávající vzrostlé stromy přitom budou zachovány.

Zdraví celý článek
24.1.

Nejvíce za posledních více než třicet let. Chrudimská nemocnice zaznamenala rekord v počtu porodů

V roce 2019 přišlo na svět v Chrudimské nemocnici při 1191 porodech celkem 1194 dětí.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting