Krvácení z nosu může signalizovat i vážné onemocnění

19.11.

Krvácení z nosu může signalizovat i vážné onemocnění

Krvácení z nosu nemusí být banální záležitostí a ne vždy ho člověk zastaví sám. Pokud je krvácení častější a masivnější, je potřeba neprodleně navštívit ORL ambulanci. 
Úder do nosu, rýma, zvýšený krevní tlak, ale také třeba změna počasí nebo ve vzácných případech i onkologické onemocnění. To vše mohou být spouštěcí mechanismy krvácení z nosu. Ne vždy se ho podaří lidem zastavit. Proto je nutné vyhledat ošetření u ORL specialisty.
„Rozlišujeme přední a zadní krvácení,“ říká přednosta ORL kliniky Pardubické nemocnice Jan Vodička. „Krvácení z přední části dutiny bývá mírnější, bez vážných komplikací a do patnácti minut by ho měl člověk zastavit. I případné ošetření u lékaře bývá jednodušší, protože je dobře vidět, odkud pacient krvácí.“
Babské rady vs. rady odborníků
U předního krvácení si člověk může pomoci sám. Stačí stisknout nosní křídla a mírně předklonit hlavu. V krátké době by se měl dostavit účinek. „Nikdy se nesmí polykat krev, vždy je potřeba ji vyplivnout,“ upozorňuje Vodička a dodává: „Ledovat zadní část krku není nutné. Ostatně žádné studie neprokázaly, že by to mělo nějaký výrazný vliv na zastavení krvácení.“
Mnohem závažnější je krvácení ze zadní části dutiny nosní. Většinou se ho lidem nepodaří zastavit. „Je potřeba neprodleně vyhledat ošetření u ORL specialisty a je nutné absolvovat vyšetření, aby se zjistila příčina a potvrdilo se nebo vyvrátilo vážnější onemocnění, které může být i onkologického charakteru,“  říká přednosta Vodička. „U tohoto typu krvácení je obtížnější i ošetření. Upřednostňujeme ošetření v celkové anestézii.“
Potíže se liší hlavně generačně
Obtíže s krvácením z nosu se často týkají zejména starší generace. „Je relativně hodně pacientů ve věku kolem šedesáti či sedmdesáti let. Léčí se se zvýšeným krevním tlakem a zároveň berou léky na srážlivost krve,“ uvádí Vodička. Druhou nejpočetnější skupinou jsou děti. „U nich zase musíme nejprve vyloučit, zda si něco nestrčily do nosu,“ dodává na závěr.
Problematice krvácení z nosu se věnoval pořad Českého rozhlasu Pardubice Radioporadna, jehož hostem byl právě přednosta ORL kliniky Pardubické nemocnice Jan Vodička. Záznam pořadu si můžete poslechnout níže.
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

26.11.

Digitální rentgeny urychlí vyšetření i v nemocnici v Pardubicích

Téměř polovina finančních prostředků byla investována do modernizace radiodiagnostiky. „Pořídili jsme pět stacionárních rentgenových přístrojů a osm mobilních, z toho tři s C-ramenem. Společně s dalším technologickým vybavením pracovišť se jednalo o investici za zhruba 56 milionů korun,“ uvedla Ivana Urešová, ředitelka Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
28.8.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové oslavila 20. výročí transplantace kostní dřeně

Léčebné výsledky jsou ve všech parametrech plně srovnatelné s nejlepšími pracovišti západní Evropy sdružené v „European Blood and Marrow Transplantation Group". Dnes transplantační centrum zajišťuje péči pro pacienty především Královéhradeckého a Pardubického kraje a částečně okresu Havlíčkův Brod a Semily.

Zdraví celý článek
12.12.

ORL klinika Pardubické nemocnice dnes dopoledne nabízí vyšetření obtíží s polykáním v rámci 8. světového dne polykání

Vyšetření je zdarma, bez předchozího objednání a proběhne od 8.00 do 12.00 hodin ve všeobecné ORL ambulanci (budova č. 6). Pacientům bude v indikovaných případech předán kontakt k objednání do specializované poradny pro poruchy polykání.

Zdraví celý článek
6.11.

Centrální sterilizace Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. úspěšně prošla procesem certifikace

Centrální sterilizace provádí sterilizační procesy nejen pro vlastní klinická pracoviště, ale i pro zbylé operační obory Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Provoz ale není vůbec jednoduchý.

Zdraví celý článek
16.11.

Evropský antibiotický den připomíná nutnost zodpovědného užívání antibiotik

Na 18. listopadu je již tradičně vyhlášen Evropský antibiotický den. Informační kampaň v oblasti veřejného zdraví od roku 2008 koordinuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Opět se k ní připojuje rovněž Antibiotické středisko Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
23.6.

Úspěch studentů Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice v soutěži Česká dopravní stavba/technologie/inovace roku 2013.

Komise z řad odborníků zhodnotila předložené přihlášené práce se závěrem, který je pro naší dopravní fakultu jistě velkým úspěchem a to díky prvnímu místu v kategorii bakaláři a třetímu místu v kategorii magistři mezi všemi vysokými školami, které provozují vzdělání související s dopravou. Práce Bc. Holečka pojednávala o aktuální problematice týkající se železničních staveb a zlepšení parametrů traťového úseku Golčův Jeníkov.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting