Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

15.5.

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu
Chraňte se před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje výskyt kožního melanomu. Nechte si 16. května 2019 mezi 10.–12. a 13.–15. hodinou bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka kožní lékařkou v Lékárně Pardubické nemocnice.
Zároveň zde můžete zakoupit fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu. Na prohlídku znamének je nutné se předem telefonicky objednat na čísle 466 016 226.
Užijte si léto a slunce bez obav
Každý z nás je denně vystavován slunečnímu záření, v letních měsících s ještě vyšší intenzitou. Přímé sluneční záření s sebou přináší pozitivní vlivy (produkci vitamínu D, pozitivní náladu), ale i negativní vlivy. Sluneční záření totiž může způsobit rakovinu kůže a urychluje proces stárnutí kůže. Při nadměrném slunění dochází ke spálení kůže. U citlivých jedinců se často objevuje i sluneční vyrážka.
Vyšší riziko vzniku melanomu mají lidé s citlivou pokožkou (kožní typ I a II) nebo osoby s větším počtem pigmentových znamének. Předpokládá se, že největší množství pigmentových znamének vzniká v dětství, je proto velmi důležité děti před slunečním zářením dostatečně chránit.
Kdo nesmí zapomínat na fotoprotekci?
Pacienti léčeni nebo po chemoterapii, radioterapii, imunoterapii
Lidé s hyperpigmentovými skvrnami (staří, pokožka hlavy, těhotné)
Důležitá je také ochrana jizev po operacích, neštovicích či laserové terapii
Kojenci a děti do 3 let věku
Lidé, kteří užívají některé léky či čaje (např. třezalka tečkovaná). Ty mohou způsobovat zvýšenou fotosenzibilitu
Jak pečovat o pigmentová znaménka?
Určitě se vyplatí jejich pravidelná kontrola, zda vypadají stále stejně. Pokud zpozorujete na znaménku nějaké změny, obraťte se na kožního lékaře. Znaménka by neměla měnit barvu ani tvar, neměla by bolet nebo krvácet. Zároveň by se mělo sledovat, zda nějaká nová znaménka nevznikají. Pro větší jistotu můžete navštívit dermatologa, který znaménko podrobně vyšetří.
Jak se chovat, abychom rizika spojená s pobytem na slunci co nejvíce omezili?
Snažte se omezit pobyt na přímém slunci na co nejkratší dobu. Ideálně je vhodné se vyvarovat pobytu na slunci v době mezi 11.–15. hodinou, kdy je záření nejsilnější. Zdržovat se ve stínu budov, stromů, pod slunečníkem a co nejvíce se chránit oděvem, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
Pokud na sluníčku pobýváte, je důležitá fotoprotekce a používání přípravků, které vás před negativním vlivem slunečního záření ochrání. Fotoprotekční přípravky by měly být součástí každého zavazadla, ať už jedete k moři nebo do hor. K dostání jsou různé formy od krémů, mlék, gelů až po spreje. Zásadní ale je, umět tyto přípravky správně používat. Nanášet je v dostatečném množství na celou nezakrytou plochu těla a nezapomínat na místa jako jsou nárty, uši, kolena a podobně. Ochranná vrstva by se měla obnovovat po každém koupání a po osušení ručníkem. Na schopnost ochrany má vliv také pocení, proto by se měla ochranná vrstva pravidelně obnovovat i pokud se nekoupeme. Dále nesmíme zapomínat na ochranu před UV zářením při sportování nebo při práci na přímém slunci.
Pokud potřebujete poradit, neváhejte se obrátit na svého lékárníka v Lékárně Pardubické nemocnice. Pomůžeme vám s výběrem vhodné fotoprotekce a najdete u nás i radu v případě, že patříte mezi pacienty, kteří užívají dlouhodobě léčivé přípravky, čaje či léčebnou kosmetiku, které mohou způsobovat fotosenzitivitu.
Mgr. Jitka Mrázková a PharmDr. Zdeňka Vondráčková
Lékárna Pardubické nemocnice
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

5.12.

Pardubičtí hokejisté opět podpoří nábor nových dárců krve

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti.

Zdraví celý článek
2.12.

II. krajský mezioborový mikrobiologicko-infektologický seminář v Pardubické nemocnici upozornil na problematiku infekcí spojených se zdravotní péčí.

Právě na problematiku infekcí spojených se zdravotní péčí byl zaměřen II. krajský mezioborový mikrobiologicko-infektologický seminář. V Pardubické nemocnici ho v tomto týdnu pořádalo oddělení klinické mikrobiologie společně s infekčním oddělením. Semináře se účastnil i vedoucí Národního referenčního centra pro infekce spojené se zdravotní péčí Vlastimil Jindrák.

Zdraví celý článek
11.2.

Na transfuzních stanicích v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici se budou konat Valentýnské odběry krve

Valentýnské odběry se letos budou konat na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice ve čtvrtek 14. února od 7 do 11 hodin. Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice pak v pátek 15. února od 7 do 10 hodin.

Zdraví celý článek
17.9.

Aktuální statistiky výskytu nebezpečných pneumokokových infekcí v Pardubickém kraji

Jaká úskalí pneumokok skrývá? Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí.

Zdraví celý článek
16.12.

Lidovci se postavili za pardubickou onkologii a traumacentrum

Neviděl jsem jediný opravdový důvod, který by opravňoval pochybovat o smysluplnosti a vytíženosti pardubických pracovišť.

Zdraví celý článek
31.10.

Pardubická nemocnice při utkání FIBA Europe Cupu v Tipsport Aréně nabídla basketbalovým fanouškům Beksy možnost ověřit si zdravotní stav.

Pardubická nemocnice, která partnerem klubu BK JIP Pardubice, ve vestibulu u hlavního vchodu Tipsport Arény nabídla návštěvníkům středečního zápasu možnost zkontrolovat si krevní tlak. Rovněž bylo možné si nechat změřit Body Mass Index a podle naměřených hodnot se dozvědět řadu užitečných informací o stravě a životním stylu z úst nutriční terapeutky.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting