Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

15.5.

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu
Chraňte se před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje výskyt kožního melanomu. Nechte si 16. května 2019 mezi 10.–12. a 13.–15. hodinou bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka kožní lékařkou v Lékárně Pardubické nemocnice.
Zároveň zde můžete zakoupit fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu. Na prohlídku znamének je nutné se předem telefonicky objednat na čísle 466 016 226.
Užijte si léto a slunce bez obav
Každý z nás je denně vystavován slunečnímu záření, v letních měsících s ještě vyšší intenzitou. Přímé sluneční záření s sebou přináší pozitivní vlivy (produkci vitamínu D, pozitivní náladu), ale i negativní vlivy. Sluneční záření totiž může způsobit rakovinu kůže a urychluje proces stárnutí kůže. Při nadměrném slunění dochází ke spálení kůže. U citlivých jedinců se často objevuje i sluneční vyrážka.
Vyšší riziko vzniku melanomu mají lidé s citlivou pokožkou (kožní typ I a II) nebo osoby s větším počtem pigmentových znamének. Předpokládá se, že největší množství pigmentových znamének vzniká v dětství, je proto velmi důležité děti před slunečním zářením dostatečně chránit.
Kdo nesmí zapomínat na fotoprotekci?
Pacienti léčeni nebo po chemoterapii, radioterapii, imunoterapii
Lidé s hyperpigmentovými skvrnami (staří, pokožka hlavy, těhotné)
Důležitá je také ochrana jizev po operacích, neštovicích či laserové terapii
Kojenci a děti do 3 let věku
Lidé, kteří užívají některé léky či čaje (např. třezalka tečkovaná). Ty mohou způsobovat zvýšenou fotosenzibilitu
Jak pečovat o pigmentová znaménka?
Určitě se vyplatí jejich pravidelná kontrola, zda vypadají stále stejně. Pokud zpozorujete na znaménku nějaké změny, obraťte se na kožního lékaře. Znaménka by neměla měnit barvu ani tvar, neměla by bolet nebo krvácet. Zároveň by se mělo sledovat, zda nějaká nová znaménka nevznikají. Pro větší jistotu můžete navštívit dermatologa, který znaménko podrobně vyšetří.
Jak se chovat, abychom rizika spojená s pobytem na slunci co nejvíce omezili?
Snažte se omezit pobyt na přímém slunci na co nejkratší dobu. Ideálně je vhodné se vyvarovat pobytu na slunci v době mezi 11.–15. hodinou, kdy je záření nejsilnější. Zdržovat se ve stínu budov, stromů, pod slunečníkem a co nejvíce se chránit oděvem, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
Pokud na sluníčku pobýváte, je důležitá fotoprotekce a používání přípravků, které vás před negativním vlivem slunečního záření ochrání. Fotoprotekční přípravky by měly být součástí každého zavazadla, ať už jedete k moři nebo do hor. K dostání jsou různé formy od krémů, mlék, gelů až po spreje. Zásadní ale je, umět tyto přípravky správně používat. Nanášet je v dostatečném množství na celou nezakrytou plochu těla a nezapomínat na místa jako jsou nárty, uši, kolena a podobně. Ochranná vrstva by se měla obnovovat po každém koupání a po osušení ručníkem. Na schopnost ochrany má vliv také pocení, proto by se měla ochranná vrstva pravidelně obnovovat i pokud se nekoupeme. Dále nesmíme zapomínat na ochranu před UV zářením při sportování nebo při práci na přímém slunci.
Pokud potřebujete poradit, neváhejte se obrátit na svého lékárníka v Lékárně Pardubické nemocnice. Pomůžeme vám s výběrem vhodné fotoprotekce a najdete u nás i radu v případě, že patříte mezi pacienty, kteří užívají dlouhodobě léčivé přípravky, čaje či léčebnou kosmetiku, které mohou způsobovat fotosenzitivitu.
Mgr. Jitka Mrázková a PharmDr. Zdeňka Vondráčková
Lékárna Pardubické nemocnice
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

27.4.

Otužilci se rozloučili s Moranou

Pardubičtí otužilci se ve středu loučili s Moranou, jakožto patronkou otužilců.

Zdraví celý článek
27.2.

V moderní nemocnici v Michalovcích dávkuje pacientům léky automatický systém

Jednou z technických vymožeností nové nemocnice je automatický systém podávání léčiv. „Jedná se o unikátní systém, který nemá ve střední Evropě obdobu.

Zdraví celý článek
26.9.

Projektované spalovně v Pardubicích chybí sklad odpadů

Spalovně zjevně chybí dostatečně zajištěný sklad nebezpečných odpadů, a to nejen odpadů s obsahem PCB

Zdraví celý článek
16.12.

Pardubická krajská nemocnice se představila při hokejové extralize

Gabriela Doležalová s Kristýnou Špásovou z chirurgického oddělení byly připraveny každému zájemci změřit krevní tlak.

Zdraví celý článek
16.12.

Lidovci se postavili za pardubickou onkologii a traumacentrum

Neviděl jsem jediný opravdový důvod, který by opravňoval pochybovat o smysluplnosti a vytíženosti pardubických pracovišť.

Zdraví celý článek
16.9.

Nemocnice může v brzké budoucnosti pořídit přístroj na PET/CT vyšetření

Přístroj pro PET/CT vyšetření by mohl být pořízen přibližně za dva roky. Jeho hodnota se pohybuje kolem 60 milionů korun. „Je to technologie, která je nezbytná pro činnost Komplexního onkologického centra a dalších navazujících oborů. V Nemocnici Pardubického kraje dosud není stejně jako oddělení nukleární medicíny, kam toto vyšetření spadá. Pořízení tohoto přístroje potvrzuje rozvoj naší společnosti a snahu o zkvalitňování poskytované zdravotní péče,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting