Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

15.5.

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu
Chraňte se před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje výskyt kožního melanomu. Nechte si 16. května 2019 mezi 10.–12. a 13.–15. hodinou bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka kožní lékařkou v Lékárně Pardubické nemocnice.
Zároveň zde můžete zakoupit fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu. Na prohlídku znamének je nutné se předem telefonicky objednat na čísle 466 016 226.
Užijte si léto a slunce bez obav
Každý z nás je denně vystavován slunečnímu záření, v letních měsících s ještě vyšší intenzitou. Přímé sluneční záření s sebou přináší pozitivní vlivy (produkci vitamínu D, pozitivní náladu), ale i negativní vlivy. Sluneční záření totiž může způsobit rakovinu kůže a urychluje proces stárnutí kůže. Při nadměrném slunění dochází ke spálení kůže. U citlivých jedinců se často objevuje i sluneční vyrážka.
Vyšší riziko vzniku melanomu mají lidé s citlivou pokožkou (kožní typ I a II) nebo osoby s větším počtem pigmentových znamének. Předpokládá se, že největší množství pigmentových znamének vzniká v dětství, je proto velmi důležité děti před slunečním zářením dostatečně chránit.
Kdo nesmí zapomínat na fotoprotekci?
Pacienti léčeni nebo po chemoterapii, radioterapii, imunoterapii
Lidé s hyperpigmentovými skvrnami (staří, pokožka hlavy, těhotné)
Důležitá je také ochrana jizev po operacích, neštovicích či laserové terapii
Kojenci a děti do 3 let věku
Lidé, kteří užívají některé léky či čaje (např. třezalka tečkovaná). Ty mohou způsobovat zvýšenou fotosenzibilitu
Jak pečovat o pigmentová znaménka?
Určitě se vyplatí jejich pravidelná kontrola, zda vypadají stále stejně. Pokud zpozorujete na znaménku nějaké změny, obraťte se na kožního lékaře. Znaménka by neměla měnit barvu ani tvar, neměla by bolet nebo krvácet. Zároveň by se mělo sledovat, zda nějaká nová znaménka nevznikají. Pro větší jistotu můžete navštívit dermatologa, který znaménko podrobně vyšetří.
Jak se chovat, abychom rizika spojená s pobytem na slunci co nejvíce omezili?
Snažte se omezit pobyt na přímém slunci na co nejkratší dobu. Ideálně je vhodné se vyvarovat pobytu na slunci v době mezi 11.–15. hodinou, kdy je záření nejsilnější. Zdržovat se ve stínu budov, stromů, pod slunečníkem a co nejvíce se chránit oděvem, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
Pokud na sluníčku pobýváte, je důležitá fotoprotekce a používání přípravků, které vás před negativním vlivem slunečního záření ochrání. Fotoprotekční přípravky by měly být součástí každého zavazadla, ať už jedete k moři nebo do hor. K dostání jsou různé formy od krémů, mlék, gelů až po spreje. Zásadní ale je, umět tyto přípravky správně používat. Nanášet je v dostatečném množství na celou nezakrytou plochu těla a nezapomínat na místa jako jsou nárty, uši, kolena a podobně. Ochranná vrstva by se měla obnovovat po každém koupání a po osušení ručníkem. Na schopnost ochrany má vliv také pocení, proto by se měla ochranná vrstva pravidelně obnovovat i pokud se nekoupeme. Dále nesmíme zapomínat na ochranu před UV zářením při sportování nebo při práci na přímém slunci.
Pokud potřebujete poradit, neváhejte se obrátit na svého lékárníka v Lékárně Pardubické nemocnice. Pomůžeme vám s výběrem vhodné fotoprotekce a najdete u nás i radu v případě, že patříte mezi pacienty, kteří užívají dlouhodobě léčivé přípravky, čaje či léčebnou kosmetiku, které mohou způsobovat fotosenzitivitu.
Mgr. Jitka Mrázková a PharmDr. Zdeňka Vondráčková
Lékárna Pardubické nemocnice
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

19.5.

Setkání Makulárního klubu zpestřil živý videopřenos operací

Účastníci setkání Makulárního klubu mohli shlédnout dvě operace – sloupnutí epiretinální membrány a poté léčbu makulární díry. Prováděl je doc. MUDr. Petr Souček, Ph.D. V konferenčním sále je komentářem doprovázela MUDr. Hana Adámková, zástupkyně primáře očního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Zdraví celý článek
29.5.

Soud uznal Luďka Zahradníka vinným

Na kauzu už před čtyřmi lety upozornili místní občané, kterým Arnika poskytla právní pomoc.

Zdraví celý článek
3.1.

Prvním dítětem narozeným v novém roce v porodnici Pardubické nemocnice je stejně jako vloni holčička.

Laura byla první „novoroční“ holčičkou narozenou v některé ze čtyř porodnic Nemocnice Pardubického kraje. Prvním klukem a vůbec prvním dítětem narozeným v roce 2016 v Pardubickém kraji byl chlapeček Alex

Zdraví celý článek
12.1.

Nové oddělení v nových prostorách: Rozvoj nemocnic pokračuje

Těší ho, že se daří krůček po krůčku zlepšovat prostředí i vybavení nemocnice, kterou pacienti považují za nejlepší v kraji.

Zdraví celý článek
28.6.

RDG oddělení Pardubické krajské nemocnice získalo akreditaci pro vzdělávání radiologických asistentů

Toto oddělení je již akreditovaným pracovištěm pro vzdělávání lékařů v oboru Radiologie a zobrazovací metody. Nyní se stalo místem, kde mohou radiologičtí asistenti zařazení do specializovaného vzdělávání absolvovat stáž.

Zdraví celý článek
14.2.

Valentýnské odběry krve v Pardubické krajské nemocnici

Záštitu nad Valentýnskými odběry krve převzala senátorka Parlamentu České republiky Miluše Horská.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting