Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

15.5.

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu

Lékárna nabídne 16. 5. kontrolu znamének a fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu
Chraňte se před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje výskyt kožního melanomu. Nechte si 16. května 2019 mezi 10.–12. a 13.–15. hodinou bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka kožní lékařkou v Lékárně Pardubické nemocnice.
Zároveň zde můžete zakoupit fotoprotekční přípravky za zvýhodněnou cenu. Na prohlídku znamének je nutné se předem telefonicky objednat na čísle 466 016 226.
Užijte si léto a slunce bez obav
Každý z nás je denně vystavován slunečnímu záření, v letních měsících s ještě vyšší intenzitou. Přímé sluneční záření s sebou přináší pozitivní vlivy (produkci vitamínu D, pozitivní náladu), ale i negativní vlivy. Sluneční záření totiž může způsobit rakovinu kůže a urychluje proces stárnutí kůže. Při nadměrném slunění dochází ke spálení kůže. U citlivých jedinců se často objevuje i sluneční vyrážka.
Vyšší riziko vzniku melanomu mají lidé s citlivou pokožkou (kožní typ I a II) nebo osoby s větším počtem pigmentových znamének. Předpokládá se, že největší množství pigmentových znamének vzniká v dětství, je proto velmi důležité děti před slunečním zářením dostatečně chránit.
Kdo nesmí zapomínat na fotoprotekci?
Pacienti léčeni nebo po chemoterapii, radioterapii, imunoterapii
Lidé s hyperpigmentovými skvrnami (staří, pokožka hlavy, těhotné)
Důležitá je také ochrana jizev po operacích, neštovicích či laserové terapii
Kojenci a děti do 3 let věku
Lidé, kteří užívají některé léky či čaje (např. třezalka tečkovaná). Ty mohou způsobovat zvýšenou fotosenzibilitu
Jak pečovat o pigmentová znaménka?
Určitě se vyplatí jejich pravidelná kontrola, zda vypadají stále stejně. Pokud zpozorujete na znaménku nějaké změny, obraťte se na kožního lékaře. Znaménka by neměla měnit barvu ani tvar, neměla by bolet nebo krvácet. Zároveň by se mělo sledovat, zda nějaká nová znaménka nevznikají. Pro větší jistotu můžete navštívit dermatologa, který znaménko podrobně vyšetří.
Jak se chovat, abychom rizika spojená s pobytem na slunci co nejvíce omezili?
Snažte se omezit pobyt na přímém slunci na co nejkratší dobu. Ideálně je vhodné se vyvarovat pobytu na slunci v době mezi 11.–15. hodinou, kdy je záření nejsilnější. Zdržovat se ve stínu budov, stromů, pod slunečníkem a co nejvíce se chránit oděvem, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
Pokud na sluníčku pobýváte, je důležitá fotoprotekce a používání přípravků, které vás před negativním vlivem slunečního záření ochrání. Fotoprotekční přípravky by měly být součástí každého zavazadla, ať už jedete k moři nebo do hor. K dostání jsou různé formy od krémů, mlék, gelů až po spreje. Zásadní ale je, umět tyto přípravky správně používat. Nanášet je v dostatečném množství na celou nezakrytou plochu těla a nezapomínat na místa jako jsou nárty, uši, kolena a podobně. Ochranná vrstva by se měla obnovovat po každém koupání a po osušení ručníkem. Na schopnost ochrany má vliv také pocení, proto by se měla ochranná vrstva pravidelně obnovovat i pokud se nekoupeme. Dále nesmíme zapomínat na ochranu před UV zářením při sportování nebo při práci na přímém slunci.
Pokud potřebujete poradit, neváhejte se obrátit na svého lékárníka v Lékárně Pardubické nemocnice. Pomůžeme vám s výběrem vhodné fotoprotekce a najdete u nás i radu v případě, že patříte mezi pacienty, kteří užívají dlouhodobě léčivé přípravky, čaje či léčebnou kosmetiku, které mohou způsobovat fotosenzitivitu.
Mgr. Jitka Mrázková a PharmDr. Zdeňka Vondráčková
Lékárna Pardubické nemocnice
Zdroj: pardubice.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

25.5.

Mikrobiologie má moderní přístroj k určení původců infekcí a nemocí

Spektrometr zatím slouží k rychlé identifikaci mikroorganismů z různých klinických vzorků pacientů. Postupně bude zavedena i identifikace přímo z hemokultivačních lahviček. Původce septických stavů tak bude identifikován o 24 hodin dříve než dosud.

Zdraví celý článek
30.9.

Oddělení klinické hematologie Pardubické nemocnice si nadále drží vysokou kvalitu, splnilo všechny podmínky Dozorového auditu NASKL.

Podmínky Auditu II NASKL splnilo toto pracoviště v roce 2010. Předloni úspěšně absolvovalo Dozorový audit A a nyní si vše zopakovalo při Dozorovém auditu B, který posuzoval zavedení systému řízení kvality dle nového vydání normy ISO 15189.

Zdraví celý článek
7.4.

ORL klinika pardubické nemocnice má nového přednostu

V činnosti kliniky chce dále rozvíjet problematiku rinologie a čichu, středoušní chirurgii a léčbu náhle vzniklých nedoslýchavostí. „Rozhodně bychom chtěli pokročit dále také v onkologii. Jak v diagnostice, tak v rozvoji dalších chirurgických léčebných metod, jako je třeba použití laseru,“dodal přednosta Vodička.

Zdraví celý článek
20.1.

Děti z pardubické školky Na Třísle se učily, jak si mají správně mýt ruce

Pro předškoláky ze tříd Motýlci a Zvídálci nachystala zajímavý program, při němž se děti hravou formou učily, jak mají správně postupovat při mytí rukou. Při praktických ukázkách si vše vyzkoušely a následně si čistotu svých rukou mohly zkontrolovat pomocí fluorescenčního roztoku a ultrafialové lampy.

Zdraví celý článek
27.8.

Rada provedla změny v představenstvech nemocnic

Podle něj bude představenstvo v průběhu podzimu doplněno tak, aby se posílila schopnost vyjednávání se zdravotními pojišťovnami o zvýšení úhrad za některé výkony.

Zdraví celý článek
10.5.

Chirurgická klinika Pardubické nemocnice spolupořádá česko-slovenský kongres mladých chirurgů, který se koná 9. a 10. června v Seči.

Právě Chirurgická klinika Pardubické nemocnice stála u zrodu tohoto kongresu před šestnácti lety. Zejména zásluhou tehdejšího přednosty kliniky doc. Havlíčka a jeho nástupce doc. Šillera byla myšlenka na pořádání této akce i zrealizována.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting