Mezi prvodárce krve se zařadil i bývalý hokejový gólman Salfický

19.11.

Mezi prvodárce krve se zařadil i bývalý hokejový gólman Salfický


Bývalý hokejový brankář Dušan Salfický poprvé v životě daroval krev. Byl jedním z účastníků náborové akce nazvané „Daruj krev s pardubickými hokejisty“, která dnes vyvrcholila na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Za cíl měla oslovit veřejnost a přilákat nové zájemce o darování nejcennější tekutiny.


„Určitě mám příjemný pocit z odběru krve. Je to dobrá věc. Pokud moje krev někomu pomůže nebo třeba i zachrání život, tak proč to neudělat?“ prohlásil Dušan Salfický, dnes sportovní manažer HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Tento extraligový hokejový klub již třetím rokem po sobě podpořil tuto akci.


Na transfuzní oddělení v průběhu dnešního dopoledne postupně dorazilo 22 lidí, kteří se poprvé v životě rozhodli darovat krev. Tři z nich neprošli lékařským vyšetřením a svůj premiérový odběr museli odložit. Všichni ostatní se však mezi prvodárce zařadili.


„Přestože v současnosti netrpíme nedostatkem krve nebo dárců, je určitě pozitivní, že tato náborová akce rozšířila dárcovskou základnu. V běžný odběrový den přijdou třeba tři čtyři noví dárci, nyní jich bylo několikanásobně víc. Navíc se jednalo vesměs o mladé lidi. Pokud se rozhodnou stát pravidelnými dárci krve a krevních složek, je u nich velká perspektiva do budoucna. To je další plus,“ řekla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová a dodala: „Osvědčila se i nová podoba této akce, která oproti minulým ročníkům probíhala mimo běžné odběrové dny. Měli jsme více času se prvodárcům věnovat a poskytnout jim dostatek informací k odběru.“


Již tradičně se do této akce zapojili zástupci managementu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, který všem zúčastněným prvodárcům jako poděkování za jejich rozhodnutí věnoval vstupenky na dnešní extraligový duel proti Zlínu. Stejně jako v minulých dvou letech na odběrové lůžko ulehl generální manažer Ondřej Šebek. „Když jsme se předloni rozhodli tuto akci podpořit, tak nám přišlo naprosto správné a logické, že se do odběrů krve zapojíme aktivně i sami. Už se z toho stala záležitost, na kterou se lidi z našeho klubu těší. Jsem rád, že se nám i letos povedlo přivést nové dárce od nás,“ pronesl Ondřej Šebek.„Osobně mi darování krve přináší velmi dobrý pocit. Cítím se dobře nejen fyzicky, ale i psychicky. Určitě je to dobrá věc, kterou mohu každému jen doporučit.“


Kromě generálního manažera přišli ještě další tři zástupci pardubického hokejového klubu. Dva z nich byli prvodárci. Mimo jiné i Dušan Salfický. „Když mě kolegové z klubu oslovili, zda se k nim chci přidat, tak jsem neváhal a přišel jsem na odběr. Aktivní hokejovou kariéru jsem už ukončil, takže mi nic nebrání darovat krev,“ řekl bývalý brankář a dodal: „Pocit z toho mám dobrý. Navíc jsem se dozvěděl i informace o svém zdravotním stavu, což je také užitečné. Takže pokud mi to zdraví dovolí a budu vhodným dárcem, určitě chci na odběry chodit pravidelně.“


Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety, pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kg. Všechna potřebná vyšetření budou provedena na transfuzním oddělení zdarma bezprostředně před odběrem. K odběru je žádoucí se předem objednat na evidenci dárců na čísle 466 013 506.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

30.10.

Město zaplatí nový přístroj pro oční operace

Město Pardubice i letos přispěje pardubické nemocnici na přístrojové vybavení. Zastupitelé ve čtvrtek schválili uvolnění tří milionů korun z Programu podpory v sociální a zdravotní oblasti. Město přispívá na přístrojové vybavení nebo na drobnější investice nemocnici každoročně.

Zdraví celý článek
10.12.

Za dětmi do nemocnice dorazili Mikuláš, čert a anděl. Rozdávala se dodatečná nadílka

V Pardubické nemocnici se rozdávala mikulášská nadílka. Návštěvu Mikuláše, čerta a anděla pro děti tradičně připravili herci Východočeského divadla Pardubice.

Zdraví celý článek
14.10.

Představenstvo NPK odvolalo ředitelku Fraňkovou

Představenstvo Nemocnice Pardubického kraje dnes jednomyslně a s okamžitou platností odvolalo MUDr. Štěpánku Fraňkovou z funkce oblastní ředitelky pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice.

Zdraví celý článek
25.11.

Sanitky budou mít kratší dojezdovou vzdálenost díky stanici ve Starých Čívicích

Nová výjezdová stanice ZZS PK byla otevřena ve Starých Čívicích. Projekt za 26 miliónů korun postavil Pardubický kraj za významné pomoci peněz z Evropské unie. Slavnostního otevření se zúčastnili radní Ladislav Valtr a Hana Štěpánová.

Zdraví celý článek
14.9.

Výsledky práce lékařů Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice zaujaly účastníky významného kongresu ve Spojených státech amerických.

Miloš Rajman na kongresu vystoupil s přednáškou zaměřenou na první zkušenosti s laparoskopickými operacemi incisionální kýly, tedy v jizvách po operacích. Jan Flašar přednesl zkušenosti s laparoskopickou metodou Cecil Approach při operacích nádoru konečníku, při níž současně na sále pracují dva operační týmy.

Zdraví celý článek
15.6.

Primář očního oddělení předvedl ukázkové operace ve slovenském Martině

Oční oddělení Pardubické nemocnice mělo své zastoupení na 1. Martinské Live 3D Surgery. Primář Jan Novák patřil mezi osmičku vybraných operatérů, kteří v rámci této významné mezinárodní odborné akce oftalmolchirurgů ve slovenském Martině předvedli ukázkové operace.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting