Mezi prvodárce krve se zařadil i bývalý hokejový gólman Salfický

13.11.

Mezi prvodárce krve se zařadil i bývalý hokejový gólman Salfický


Bývalý hokejový brankář Dušan Salfický poprvé v životě daroval krev. Byl jedním z účastníků náborové akce nazvané „Daruj krev s pardubickými hokejisty“, která dnes vyvrcholila na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Za cíl měla oslovit veřejnost a přilákat nové zájemce o darování nejcennější tekutiny.


„Určitě mám příjemný pocit z odběru krve. Je to dobrá věc. Pokud moje krev někomu pomůže nebo třeba i zachrání život, tak proč to neudělat?“ prohlásil Dušan Salfický, dnes sportovní manažer HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Tento extraligový hokejový klub již třetím rokem po sobě podpořil tuto akci.


Na transfuzní oddělení v průběhu dnešního dopoledne postupně dorazilo 22 lidí, kteří se poprvé v životě rozhodli darovat krev. Tři z nich neprošli lékařským vyšetřením a svůj premiérový odběr museli odložit. Všichni ostatní se však mezi prvodárce zařadili.


„Přestože v současnosti netrpíme nedostatkem krve nebo dárců, je určitě pozitivní, že tato náborová akce rozšířila dárcovskou základnu. V běžný odběrový den přijdou třeba tři čtyři noví dárci, nyní jich bylo několikanásobně víc. Navíc se jednalo vesměs o mladé lidi. Pokud se rozhodnou stát pravidelnými dárci krve a krevních složek, je u nich velká perspektiva do budoucna. To je další plus,“ řekla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová a dodala: „Osvědčila se i nová podoba této akce, která oproti minulým ročníkům probíhala mimo běžné odběrové dny. Měli jsme více času se prvodárcům věnovat a poskytnout jim dostatek informací k odběru.“


Již tradičně se do této akce zapojili zástupci managementu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, který všem zúčastněným prvodárcům jako poděkování za jejich rozhodnutí věnoval vstupenky na dnešní extraligový duel proti Zlínu. Stejně jako v minulých dvou letech na odběrové lůžko ulehl generální manažer Ondřej Šebek. „Když jsme se předloni rozhodli tuto akci podpořit, tak nám přišlo naprosto správné a logické, že se do odběrů krve zapojíme aktivně i sami. Už se z toho stala záležitost, na kterou se lidi z našeho klubu těší. Jsem rád, že se nám i letos povedlo přivést nové dárce od nás,“ pronesl Ondřej Šebek.„Osobně mi darování krve přináší velmi dobrý pocit. Cítím se dobře nejen fyzicky, ale i psychicky. Určitě je to dobrá věc, kterou mohu každému jen doporučit.“


Kromě generálního manažera přišli ještě další tři zástupci pardubického hokejového klubu. Dva z nich byli prvodárci. Mimo jiné i Dušan Salfický. „Když mě kolegové z klubu oslovili, zda se k nim chci přidat, tak jsem neváhal a přišel jsem na odběr. Aktivní hokejovou kariéru jsem už ukončil, takže mi nic nebrání darovat krev,“ řekl bývalý brankář a dodal: „Pocit z toho mám dobrý. Navíc jsem se dozvěděl i informace o svém zdravotním stavu, což je také užitečné. Takže pokud mi to zdraví dovolí a budu vhodným dárcem, určitě chci na odběry chodit pravidelně.“


Kdo by měl zájem darovat krev a nestihl se zapojit do této náborové akce, má možnost i jindy. Odběry se na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. konají vždy ve čtvrtek a v pátek od 7.00 do 11.00 hodin a každou první středu v měsíci od 14.00 do 17.00 hodin.


Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety, pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kg. Všechna potřebná vyšetření budou provedena na transfuzním oddělení zdarma bezprostředně před odběrem. K odběru je žádoucí se předem objednat na evidenci dárců na čísle 466 013 506.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

17.10.

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví se stala Kvalitní a bezpečnou nemocnicí 2019

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví pro následnou péči získala ocenění Kvalitní a bezpečná nemocnice 2019, Absolutní vítěz projektu, kterou každoročně uděluje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví. Ta ocenila hodnotnou a spolehlivou péči pacientům a klientům v harmonickém a udržovaném prostředí.

Zdraví celý článek
9.2.

Blíží se Valentýn. Opět ho můžete oslavit darováním krve v Pardubické nemocnici

Krev v medicíně je zcela nenahraditelná. Proto je důležité mít dostatečně širokou dárcovskou základnu. Valentýnské odběry jsou vítanou příležitostí k jejímu doplnění. Právě nábor nových dárců je hlavním cílem této tradiční akce. Přijít může každý zájemce starší 18 let a splňující požadavky na zdravotní stav.

Zdraví celý článek
18.4.

V Pardubické nemocnici se v rámci Pracovního setkání Makulárního klubu opět uskuteční oční operace v přímém přenosu.

Operace v přímém přenosu zahájí 18. Pracovní setkání Makulárního klubu. První bude provádět právě primář Novák spolu s docentem Petrem Součkem, u druhé budou operatéry docent Petr Souček a MUDr. Ilona Součková

Zdraví celý článek
9.8.

Centrum pracovního lékařství nabízí novou chladící vodní lázeň

yšetření ve vodní lázni, která má teplotu 10 stupňů, se využívá při poskytování pracovně-lékařských služeb u osob zařazených v riziku vibrací přenášených na ruce. Je rovněž doporučeno při diagnostice nemocí z povolání a v diferenciální diagnostice různých neprofesních onemocnění z oboru neurologie, angiologie, revmatologie, dermatologie apod. „Vyšetření se provádí po předchozím objednání. Jeho součástí je písemné vyhodnocení výsledku vodního chladového testu a pletysmografie cév prstů rukou,“ poznamenala primářka Eichlerová.

Zdraví celý článek
30.9.

Oddělení klinické hematologie Pardubické nemocnice si nadále drží vysokou kvalitu, splnilo všechny podmínky Dozorového auditu NASKL.

Podmínky Auditu II NASKL splnilo toto pracoviště v roce 2010. Předloni úspěšně absolvovalo Dozorový audit A a nyní si vše zopakovalo při Dozorovém auditu B, který posuzoval zavedení systému řízení kvality dle nového vydání normy ISO 15189.

Zdraví celý článek
27.6.

Čím si prošla šedesátka hasičů v Tisové

Ve čtvrtek 21. června 2007 v ranních hodinách začalo postupné vynášení mrtvých krůt a krocanů.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting