Mikrobiologie má moderní přístroj k určení původců infekcí a nemocí

25.5.

Mikrobiologie má moderní přístroj k určení původců infekcí a nemocí

Projekt rozsáhlé obnovy a modernizace přístrojové techniky v Pardubické nemocnici naplánovaný na letošní rok na základě dotace ve výši 120 milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod se již rozběhl. Do provozu byl uveden první z nově pořízených přístrojů. Jedná se o hmotnostní spektrometr typu MALDI, který byl instalován na oddělení klinické mikrobiologie.

„Pro naše oddělení, ale i pro celou naši nemocnici se jedná o zlomový okamžik v oblasti rychlého určení původce onemocnění. Díky tomuto přístroji získáme výsledky výrazně rychleji,“ uvedla Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie.

Spektrometr zatím slouží k rychlé identifikaci mikroorganismů z různých klinických vzorků pacientů. Postupně bude zavedena i identifikace přímo z hemokultivačních lahviček. Původce septických stavů tak bude identifikován o 24 hodin dříve než dosud. „Jeho předností je rychlá, několikaminutová identifikace bakterií a kvasinek vykultivovaných z různých klinických materiálů, které způsobují především život ohrožující infekce. Jde třeba o infekce krevního řečiště, závažné pneumonie, infekce ran nebo měkkých tkání,“ uvedla primářka Zálabská a dodala: „Dosavadní systém určení původce byl založen především na jeho biochemické aktivitě. Ve většině případů trval několik hodin, v některých případech až 24 hodin.“

V průběhu dalších měsíců budou následovat další přístroje a vybavení na většinu oddělení napříč Pardubickou nemocnicí, jakmile budou ukončena jednotlivá výběrová řízení. Totéž platí i pro další pracoviště Nemocnice Pardubického kraje. "Do všech pěti nemocnic bude letos pořízena nová přístrojová technika a vybavení za zhruba čtvrt miliardy korun,“ uvedl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

9.9.

Pardubická krajská nemocnice navázala spolupráci s nadací Lidé sobě

Pardubická krajská nemocnice, a.s. navázala smluvní spolupráci s Nadačním fondem LIDÉ SOBĚ za účelem zvyšování úrovně zdravotní péče o pacienty, zejména v oblasti rozšíření možností použití zdravotnických prostředků vysoké kvality, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Zdraví celý článek
5.8.

Přibývá dětí se zdravotním postižením?

Před rokem 1989 byly děti se zdravotním postižením převážně osvobozovány od povinné školní docházky.

Zdraví celý článek
22.2.

Litomyšl: Život nebo AIDS? - jen Tvá volba

V týdnu od 26. února do 1. března se připravuje druhý ročník akce Život nebo AIDS

Zdraví celý článek
14.8.

Nebezpečná dětská melaninová lžička

Krajská hygienická stanice Pardubického kraje upozorňuje na další nebezpečný výrobek na trhu.

Zdraví celý článek
1.1.

Prvním miminkem, které v úvodní den nového roku 2017 přišlo na svět v porodnici Pardubické nemocnice, byl chlapec Patrik.

Po dvou letech tak má novoroční primát v pardubické porodnici zase chlapec. Vloni i předloni se jako první narodily holčičky – v roce 2015 to byla Elen a před rokem Laura.

Zdraví celý článek
24.6.

Pardubická nemocnice má dvě nová pracoviště

Pacientům Pardubické nemocnice již slouží dvě nová pracoviště - magnetická rezonance 3T a ergodiagnostické centrum ve zmodernizované budově č. 10.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting