MUDr. Musilová potřetí obdržela Výroční cenu Sekce UZ diagnostiky

2.10.

MUDr. Musilová potřetí obdržela Výroční cenu Sekce UZ diagnostiky

V průběhu několika dnů získala MUDr. Ivana Musilová, Ph. D. další významné ocenění za svou práci. Lékařka Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. týden po zisku Sonkovy cenu za nejlepší práci v oblasti ultrazvukové diagnostiky v porodnictví a gynekologii za rok 2012 obdržela Výroční cenu Sekce ultrazvukové diagnostiky České gynekologické a porodnické společnosti za nejlepší práci s ultrazvukovou tématikou publikovanou v loňském roce.


MUDr. Musilová převzala ocenění na víkendové 34. celostátní konferenci Sekce ultrazvukové diagnostiky ČGPS ČLS JEP v Brně a dosáhla tak zcela ojedinělého úspěchu. Výroční cenu totiž získala již potřetí za sebou. „Žádnému lékaři se to dosud ještě nepodařilo,“ upozornil doc. MUDr. Milan Košťál, CSc., přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s.


Výroční cenu Sekce ultrazvukové diagnostiky za rok 2012 získala MUDr. Musilová za práci „Ultrasound measurement of the transverse diameter of the fetal thymus in pregnancies complicated by the preterm prelabor rupture of membranes“ (Ultrazvukové vyšetření příčného průměru brzlíku plodu těhotenství komplikovaných předčasným odtokem vody plodové a předčasným porodem). Spoluautory byli Helena Hornychová, Milan Košťál, Bo Jacobsson a Marian Kacerovský.


„Význam práce spočívá v časné detekci rizika nitroděložního zánětu, jenž je hlavní příčinou předčasného odtoku plodové vody, což následně vede k předčasnému porodu,“ uvedl doc. Košťál.


Předčasný porod je v současnosti největším problémem v zemích s vyspělým porodnictvím. Tvoří 8 až 10 procent všech porodů. „Důsledky předčasného porodu jsou všeobecně známé: nezralost plodu, dechové potíže, možnost psychomotorické retardace plodu a dalších neurologických postižení.

Toto má dopady nejen medicinské, ale i ekonomické pro stát, který musí o takto postižené děti celoživotně pečovat,“ uvedl doc. Košťál. „Tato práce ukazuje na jednu z možností jak pomocí měření průměru fetálního brzlíku odhalit hrozící riziko předčasného odtoku vody plodové a předčasného porodu a zahájit tak příslušnou léčbu s předstihem,“ dodal přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

20.6.

Světový odborný tisk objevuje unikátní patní hřeb pardubického traumatologa

Celkem bylo již aplikováno v České republice a v zahraničí kolem tisíce kusů tohoto implantátu. Hřeb využívají lékaři na Slovensku, v Rusku, v Německu, našel si cestu například i do Kolumbie. Do Německa jezdí autor implantátu školit lékaře na seminářích nebo se účastní přímo operací.

Zdraví celý článek
24.6.

Pardubická nemocnice má dvě nová pracoviště

Pacientům Pardubické nemocnice již slouží dvě nová pracoviště - magnetická rezonance 3T a ergodiagnostické centrum ve zmodernizované budově č. 10.

Zdraví celý článek
20.2.

Na krajském úřadě se jednalo o nemocnicích

Dnes poprvé jednala odborná komise, jejímž úkolem je řešit situaci okolo nemocnic s akutní lůžkovou péči v Pardubickém kraji.

Zdraví celý článek
10.9.

Radní Šilar má jasno. Spalovnu? Ano!

Radní Petr Šilar má už delší dobu jasno: „Spalovna nebezpečných odpadů je v našem regionu potřeba.“

Zdraví celý článek
5.10.

Uchopte své zdraví, kondici i krásu do svých rukou!

Festival zdraví, krásy, pohybu je určen všem, kdo chtějí zlepšit svůj životní styl, tedy právě Vám. Již třetím rokem pro Vás připravujeme nespočet novinek z oblasti zdraví, krásy a pohybu.

Zdraví celý článek
10.12.

Posun v léčbě onkologicky nemocných. První cystektomie na urologii

V nemocnici v Náchodě, kde jsem předtím působil, jsme dělali 15 až 20 operací ročně, předtím ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové to bylo kolem 40 ročně. Tady bychom jich mohli provádět odhadem kolem 30 až 40. V danou chvíli mám naplánované další dva výkony, což je zatím jenom začátek.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting