Na CT přístroji na radiodiagnostickém oddělení Pardubické nemocnice vůbec poprvé neležel člověk. Vyšetřením si dnes prošla dřevěná gotická socha.

19.7.

Na CT přístroji na radiodiagnostickém oddělení Pardubické nemocnice vůbec poprvé neležel člověk. Vyšetřením si dnes prošla dřevěná gotická socha.

Neobvyklého pacienta měli v pátek na radiodiagnostickém oddělení Pardubické nemocnice. Není divu, že dáma byla trochu omšelá a oprýskaná, vždyť jí určitě bude víc než 500 let. Na zdravotní stav dřevěné gotické sochy Panny Marie z Chrudimska se podívali odborní restaurátoři, kteří by ji v budoucích měsících měli dát zase trochu „do formy“.

„Jsem potěšený, že přístroje v naší krajské nemocnici mohou přispět nejen ke zdravotním účelům, ale také pomoci našemu kulturnímu dědictví. V našem kraji je to první zkušenost a věřím, že tyto výzkumy poslouží k tomu, že řadu cenných gotických děl uvidíme brzo v mnohem lepším stavu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek, který výzkum zprostředkoval a dohodl s Nemocnicí Pardubického kraje, že v odůvodněných případech je možné použít moderní diagnostické přístroje i k tomuto účelu.

„V Pardubické nemocnici jsme takový průzkum sochy prováděli vůbec poprvé. Radil jsem se předtím s kolegou Lisým z Fakultní nemocnice Motol, který již s restaurátory spolupracoval. Ale přesto jsme se nevěděli, co máme očekávat. Na druhou stranu z našeho hlediska na tomto snímání sochy nic není. Jediným limitem je to, aby se socha na CT přístroj vešla,“ řekl Leoš Ungermann, primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice.

Zdravotnický přístroj je schopen tzv. „nahlédnout pod povrch“ a to nejen lidského těla, ale i povrchových úprav gotické plastiky. „S jeho pomocí dokážeme poznat strukturu dřeva, z kolika kusů dřeva a jakým způsobem byla socha zhotovena, jaké se pod povrchem skrývají nátěry, defekty, nebo jiné taje. Je možno zjistit co je původní a co bylo k soše v průběhu staletí přidáno, případně, zda někde kousek nechybí,“ řekla restaurátorka Hana Vítová.

Průzkum počítačovým tomografem je však jen malou částí komplexní restaurátorské práce. Tato gotická plastika má být poprvé za více než 500 let svého života komplexně restaurována. Navíc jde o první z řady soch, které projdou procesem průzkumů, zkoumání, restaurování, a na závěr vystavení veřejnosti.

Pardubický kraj má v úmyslu rozšířit stávající spolupráci s Akademií věd ČR. Ta v rámci dlouhodobého projektu zkoumá gotické umění celých východních Čech. Výsledkem bude komplexní odborné zpracování a průzkum výtvarného umění středověku a rané renesance, které se dochovaly do dnešní doby. Kromě sochařských památek bude předmětem projektu i desková, nástěnná a knižní malba, architektura, umělecké řemeslo, náhrobky a archeologické nálezy. Výstupem projektu bude velká výstava, na které budou nejvýznamnější díla představena veřejnosti a současně publikace, která bude obsahovat komplexní přehled uměleckých památek gotického a raně renesančního období východních Čech.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

27.2.

V moderní nemocnici v Michalovcích dávkuje pacientům léky automatický systém

Jednou z technických vymožeností nové nemocnice je automatický systém podávání léčiv. „Jedná se o unikátní systém, který nemá ve střední Evropě obdobu.

Zdraví celý článek
12.10.

Ortopedické oddělení Pardubické nemocnice pořádalo 17. pracovní schůzi sekce dětské ortopedie při České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Velkému zájmu a hojné účasti se těšila 17. pracovní schůze sekce dětské ortopedie při České společnosti pro ortopedii a traumatologii. Tradiční podzimní odborné setkání v letošním roce pořádalo ortopedické oddělení Pardubické nemocnice. Konalo se 5. a 6. října v kongresovém centru Golf & Spa Resortu Kunětická Hora v Dřítči. Dominantním tématem byla problematika onemocnění kyčelního kloubu v dětském věku.

Zdraví celý článek
5.12.

Pardubičtí hokejisté opět podpoří nábor nových dárců krve

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti.

Zdraví celý článek
1.7.

Ergodiagnostické centrum Pardubické nemocnice získalo nové prostory. Rehabilitační pracoviště nově působí ve zrekonstruované budově č. 10.

Místo, kde se lidé vracejí do běžného života. Po úrazech nebo onemocněních, nejčastěji neurologického charakteru, se znovu učí být soběstační a zvládat každodenní činnosti. A také zde mohou najít pomoc při hledání nového pracovního uplatnění. To je ergodiagnostické centrum, které je součástí centra rehabilitace Pardubické nemocnice.

Zdraví celý článek
19.8.

Nemocnice nabídne neslyšícím online tlumočení do znakového jazyka

Pardubická krajská nemocnice, a.s. se tak zapojuje do projektu „Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící“ společnosti APPN, která do tuzemských nemocnic darovala 100 tabletů. Byly zakoupeny z výtěžku Adventního koncertu České televize.

Zdraví celý článek
17.10.

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví se stala Kvalitní a bezpečnou nemocnicí 2019

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví pro následnou péči získala ocenění Kvalitní a bezpečná nemocnice 2019, Absolutní vítěz projektu, kterou každoročně uděluje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví. Ta ocenila hodnotnou a spolehlivou péči pacientům a klientům v harmonickém a udržovaném prostředí.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting