Nemocnice nabídne funkční vyšetření plic u příležitosti Světového dne CHOPN

24.11.

Nemocnice nabídne funkční vyšetření plic u příležitosti Světového dne CHOPN

Ve čtvrtek 24. listopadu mezi 11.30 až 15.00 hod. je možné absolvovat funkční vyšetření plic na plicním oddělení Pardubické nemocnice.
Chronický kašel, zadýchávání, únava, vykašlávání hlenů… S těmito potížemi, typickými pro Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), se potýká přibližně 800 000 Čechů. Plicní lékaři však léčí pouze 250 000 z nich. Zbytek nemocných o tom, že má CHOPN, neví. Nemoc se postupně zhoršuje a každoročně na ni umírá stále více nemocných – upozorňují na to plicní lékaři v rámci Světového dne CHOPN, který letos připadl na 16. listopadu.
Světový den CHOPN nejen připomíná vážnost této nemoci, ale jeho cílem je rovněž informovat veřejnost o zásadách prevence. Při této příležitosti plicní oddělení a ambulance v celém Česku nabízejí možnost funkčního vyšetření plic, tzv. spirometrii, bez doporučení. Lze ho absolvovat rovněž na plicním oddělení Pardubické nemocnice ve čtvrtek 24. listopadu mezi 11.30 až 15.00 hod. v ambulanci ve II. patře Multioborového pavilonu (budova č. 17).
Pro CHOPN je typické zúžení dýchacích cest, které je způsobené chronickým zánětem průdušek. Toto závažné onemocnění vzniká nejčastěji důsledkem kouření, vznik a průběh nemoci však ovlivňuje stále více i znečištěné ovzduší (výfukové plyny, smog). Nejčastěji se objevuje u lidí starších 40 let, vývoj onemocnění je velmi pomalý, trvá i desítky let, a je zdánlivě nenápadný.
„CHOPN je závažným problémem, ale je léčitelná. Ovšem za předpokladu, že pacient přijde k lékaři včas. Proto je velice důležitá prevence a nepodcenění příznaků již v počátcích onemocnění. Klíčové je přestat kouřit,“ uvedl primář plicního oddělení Pardubické nemocnice Vladimír Molnár a dodal: „Každý, kdo má uvedené příznaky, může v naší ambulanci 24. listopadu absolvovat spirometrii. Na základě zjištěných výsledků může být následně doplněno specializované plicní vyšetření a v případě potřeby zahájena léčba.“

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

2.10.

Loutky v nemocnici opět pomáhají pacientům se smát

Díky tomu mohou nabídnout zábavný a zajímavý program určený pacientům všech věkových kategorií. Mnohdy se jim i podaří za pomoci zábavného programu navázat s pacientem natolik pevný vztah, že se pacienti svěří i s obavami, o nichž dosud s lékaři odmítali mluvit. „Dramaterapie má u všech pacientů velký úspěch a pozitivně ji vnímá i nemocniční personál

Zdraví celý článek
26.9.

Projektované spalovně v Pardubicích chybí sklad odpadů

Spalovně zjevně chybí dostatečně zajištěný sklad nebezpečných odpadů, a to nejen odpadů s obsahem PCB

Zdraví celý článek
2.2.

V krajských zdravotnických zařízení se už platit nebude

Pacient, který nebude chtít poplatek hradit, požádá o dar Pardubického kraje prostřednictvím příslušného formuláře.

Zdraví celý článek
30.10.

Město zaplatí nový přístroj pro oční operace

Město Pardubice i letos přispěje pardubické nemocnici na přístrojové vybavení. Zastupitelé ve čtvrtek schválili uvolnění tří milionů korun z Programu podpory v sociální a zdravotní oblasti. Město přispívá na přístrojové vybavení nebo na drobnější investice nemocnici každoročně.

Zdraví celý článek
8.1.

Do přístavby pavilonu radiodiagnostiky v Pardubické nemocnici byla včera nastěhována nová, moderní magnetická rezonance.

Přístroj za přibližně 48 milionů korun by měl zkrátit čekací dobu na vyšetření MR přibližně o polovinu. Nejtěžší část zařízení, supravodivý magnet – onen známý prstenec, má váhu osm tun. Nákup byl realizován z projektu IROP.

Zdraví celý článek
11.2.

Kde je zákaz návštěv kvůli chřipce?

K pěti nemocnicím akutní péče v našem kraji (v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách) se zákazem návštěv kvůli nárůstu chřipkové epidemie se přidala v tomto týdnu i další zdravotnická zařízení spravovaná krajem. Jedná se o Nemocnici následné péče v Moravské Třebové, Vysokomýtskou nemocnici a Léčebnu dlouhodobě nemocných v Rybitví. Další zdravotnická zařízení přijala preventivní opatření, které se možnosti návštěv zatím nedotknou.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting