Nemocnice nabídne funkční vyšetření plic u příležitosti Světového dne CHOPN

24.11.

Nemocnice nabídne funkční vyšetření plic u příležitosti Světového dne CHOPN

Ve čtvrtek 24. listopadu mezi 11.30 až 15.00 hod. je možné absolvovat funkční vyšetření plic na plicním oddělení Pardubické nemocnice.
Chronický kašel, zadýchávání, únava, vykašlávání hlenů… S těmito potížemi, typickými pro Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), se potýká přibližně 800 000 Čechů. Plicní lékaři však léčí pouze 250 000 z nich. Zbytek nemocných o tom, že má CHOPN, neví. Nemoc se postupně zhoršuje a každoročně na ni umírá stále více nemocných – upozorňují na to plicní lékaři v rámci Světového dne CHOPN, který letos připadl na 16. listopadu.
Světový den CHOPN nejen připomíná vážnost této nemoci, ale jeho cílem je rovněž informovat veřejnost o zásadách prevence. Při této příležitosti plicní oddělení a ambulance v celém Česku nabízejí možnost funkčního vyšetření plic, tzv. spirometrii, bez doporučení. Lze ho absolvovat rovněž na plicním oddělení Pardubické nemocnice ve čtvrtek 24. listopadu mezi 11.30 až 15.00 hod. v ambulanci ve II. patře Multioborového pavilonu (budova č. 17).
Pro CHOPN je typické zúžení dýchacích cest, které je způsobené chronickým zánětem průdušek. Toto závažné onemocnění vzniká nejčastěji důsledkem kouření, vznik a průběh nemoci však ovlivňuje stále více i znečištěné ovzduší (výfukové plyny, smog). Nejčastěji se objevuje u lidí starších 40 let, vývoj onemocnění je velmi pomalý, trvá i desítky let, a je zdánlivě nenápadný.
„CHOPN je závažným problémem, ale je léčitelná. Ovšem za předpokladu, že pacient přijde k lékaři včas. Proto je velice důležitá prevence a nepodcenění příznaků již v počátcích onemocnění. Klíčové je přestat kouřit,“ uvedl primář plicního oddělení Pardubické nemocnice Vladimír Molnár a dodal: „Každý, kdo má uvedené příznaky, může v naší ambulanci 24. listopadu absolvovat spirometrii. Na základě zjištěných výsledků může být následně doplněno specializované plicní vyšetření a v případě potřeby zahájena léčba.“

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

7.1.

Dva těžké úrazy pod Bukovou horou

Zlomeninu ve stehně u devítiletého lyžaře a zlomeninu paže osmatřicetileté ženy řešili dnes kolem poledne krátce po sobě členové HS ze stanice Čenkovice.

Zdraví celý článek
25.7.

Geriatrické centrum si drží vysoký standard, obhájilo akreditaci pro vzdělávání lékařů

Pardubická nemocnice může nadále postgraduálně v plném rozsahu vzdělávat lékaře zařazené do specializace geriatrie. Na základě rozhodnutí akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR obhájila akreditaci pro tento obor a jako jedna ze dvou nefakultních nemocnic je zařazena do skupiny pro II. typ, tedy nejvyšší stupeň vzdělávání.

Zdraví celý článek
21.2.

Kongres České společnosti pro léčbu rány přilákal stovky odborníků různých oborů

Za velkého zájmu odborníků se již pošestnácté uskutečnil celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány s mezinárodní účastí. Konal se v prostorách kongresového centra Univerzity Pardubice a byl zaměřen na mezioborovou spolupráci při léčbě ran a kožních defektů.

Zdraví celý článek
22.2.

Od darování krve k darování plazmy. Třeba v Orlickoústecké nemocnici

„Podrobněji jsem se seznámil s fungováním celého oddělení, kde se provádí nejen odběry dárců krve a plazmy, ale i zpracování těchto cenných tekutin, a které pak zajišťuje zásobování transfúzními přípravky celé Orlickoústecké nemocnice, Odborného léčebného ústavu Albertinum v Žamberku a Vysokomýtské nemocnice,“ řekl radní Valtr.

Zdraví celý článek
2.3.

Přátelská nemocnice má za sebou první rok

Nemocnice rozjela také řadu specializovaných aktivit k vyškolení personálu pro neslyšící nebo nevidomé pacienty, preventivní programy pro seniory, monitorování bolesti či ověření spokojenosti dětských pacientů. „Úplnou novinkou jsou takzvané animační programy Východočeské galerie na odděleních, kde pacienti tráví delší čas. Ty mají velmi příznivý ohlas a budou pokračovat i v letošním roce,“ řekla koordinátorka programu Markéta Nemšovská. Vznikla specializovaná linka výživy a byla sjednocena dieta pro matky po porodu.

Zdraví celý článek
28.1.

Radnice po městě rozmístí další defibrilátory

Několik defibrilátorů je již v provozu, další dva budou nově instalovány na sportovištích v Ohrazenicích a na Dukle. Zakoupení obou přístrojů včetně příslušenství vyšlo na necelých 90 tisíc korun a město je formou věcného daru předalo spolku FK Pardubice a Basketbalovému klubu Pardubice.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting